Návod pro Policii ČR: takhle chytře a bezpečně lze zastavit ukradené auto (video)

Za ukradeným autem se můžete pustit divoce jak Drsný Harry nebo se pokusit jednat chytře a zloděje zneškodnit bez zbytečného rizika pro okolí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Návod pro Policii ČR: takhle chytře a bezpečně lze zastavit ukradené auto (video)

26.4.2016 | Marek Bednář | 23 příspěvků

Návod pro Policii ČR: takhle chytře a bezpečně lze zastavit ukradené auto (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za ukradeným autem se můžete pustit divoce jak Drsný Harry nebo se pokusit jednat chytře a zloděje zneškodnit bez zbytečného rizika pro okolí.

Jistě si pamatujete na snahu české policie zastavit auto, při kterém zablokovala dálnici D1 a způsobila nehodu několika aut, požár dvou - včetně toho odcizeného - a smrt jednoho člověka. Byla to ukázka naprosto nevhodně zvolených postupů při snaze zastavit ujíždějící auto a šlo pouze o špičku ledovce. Amatérských zásahů, které ostatní spíše ohrožují, se policie dopouští dnes a denně a podle toho také vypadá bilance dopravních nehod jejích aut.

Akce českých policistů kolikrát připomínají natáčení Kobry 11, aniž by si to okolnosti vyžadovaly. Je docela dobře možné, že se při tom někteří policisté dobře baví, my ale jen trneme v obavách, kdy policie znovu někoho zabije. Častou reakcí na tuto kritiku je: „A to ho měli nechat ujet?” Odpovědí je pochopitelně nikoli, trváme ale na tom, že policie disponuje podstatně rozumnějšími prostředky než odhodláním jednotlivce, horkým sedlem a plným zásobníkem.

Jedním z postupů, který jsme zmiňovali jako vhodnější po výše zmíněné tragédii na D1, bylo sledování ujíždějícího auta z povzdálí v neoznačeném voze. Těch má policie hromady a opravdu nejsou pomalé, jenže na dálnicích je vídáme nejčastěji stát na šrafovaných kouscích asfaltu a/nebo měřit rychlost. Mohla tehdy řidiče sledovat tak, aby o tom nevěděl a „sebrat” ho až by to bylo bezpečné - jednou prostě zastavit musí, pak je snadnou kořistí.

Že to v praxi nejde? Video níže vás přesvědčí o opaku a může posloužit jako návod pro českou policii, jak se příště v podobných situacích chovat. Pochází z Amsterdamu a spouštěčem „akce” je dovolenou rychlost překračující BMW M3 E46. Navíc zjistili, že vůz používá registrační značku, která mu nenáleží. A to jen zbystřilo jejich pozornost.

M3 E46 je jedno z nejschopnějších sportovních kupé svého druhu a jeho řidič by se mohl pokusit policistům ujet, ať už by seděli v Octavii 1,6 nebo v Superbu 3,6 V6. Tito policisté jeli ve Volvu a rozhodli se jednat bez zbytečného rizika - vůz raději následovali bez majáků a nesnažili se ho hned zastavit, případně divoce pronásledovat. Jeli tedy v klidu za ním, aby nevzbudili podezření a zavolali si o pomoc kolegy.

V prvním autě tedy policie vůz následovala po dálnici a pak na křižovatku, zatímco je doháněl jiný policejní vůz. Ten povolenou rychlost překračoval s majáky, když se ale blížil ke křižovatce, majáky vypnul. Na té pořád stál nic netušící řidič podezřelého BMW, když mu druhý policejní vůz zablokoval cestu vepředu a druhý jej „skřípnul” zezadu. Oba pak spustily „diskotéku” a bez jediného škrábnutí na kterémkoliv ze tří zúčastněných aut či dokonce na autech lidí kolem policisté zatkli řidiče a zajistili auto. Následně se zjistilo, že ono BMW bylo ukradeno ve Francii.

Očividně tedy jde pronásledovat a zastavit auto tak, že nevznikne žádné zbytečné riziko pro okolí. Pochopitelně, řidič BMW se mohl i tak bránit, mohl střílet, mohl kde co, ale tomu už se dokonale zabránit nedá. Aby ale jezdil „dvě stě v městě” a ohrožoval spoustu dalších řidičů, tomu policie zabránit může a tady dokazuje, s jakou elegancí si lze poradit. Řidič kradeného auta byl zcela nepřipraven cokoli dělat a pouze kapituloval - bez škod na majetku, zdraví a životech lidí. Česká policie by toto video mohla používat jako výukovou pomůcku, příklad správného postupu...


Návod pro Policii ČR: takhle chytře a bezpečně lze zastavit ukradené auto (video) - 1 - chyceni bmw policie nl 01Návod pro Policii ČR: takhle chytře a bezpečně lze zastavit ukradené auto (video) - 2 - chyceni bmw policie nl 02Návod pro Policii ČR: takhle chytře a bezpečně lze zastavit ukradené auto (video) - 3 - chyceni bmw policie nl 03
Takhle bezpečně lze zastavit řidiče ukradeného auta, pokud policie alespoň trochu chce. A nebo se nechce předvádět...

Zdroj: Politie Amsterdam@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 23 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše