Paralyzovaná legenda slaví 50 let v F1, úsměv na tvář jí vrátil Lewis Hamilton

V posledních letech nemá zrovna mnoho důvodů k radosti, ať už kvůli svému zdravotními stavu, nebo kvůli počínání týmu, který založil a dekády řídil. O to více ožil, když jej po okruhu svezl pětinásobný mistr světa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Paralyzovaná legenda slaví 50 let v F1, úsměv na tvář jí vrátil Lewis Hamilton

18.7.2019 | Petr Prokopec

Paralyzovaná legenda slaví 50 let v F1, úsměv na tvář jí vrátil Lewis Hamilton

/

V posledních letech nemá zrovna mnoho důvodů k radosti, ať už kvůli svému zdravotními stavu, nebo kvůli počínání týmu, který založil a dekády řídil. O to více ožil, když jej po okruhu svezl pětinásobný mistr světa.

Sir Francis Owen Garbett Williams v letošním roce oslavil již sedmasedmdesáté narozeniny. Dá se však předpokládat, že zrovna toto životní jubileum pro něj nebylo až tak důležité, jako druhý milník, kvůli kterému bouchaly lahve šampaňského po celém světě. Williams totiž letos slaví padesáté výročí od svého vstupu do světa Formule 1. K tomu došlo v roce 1969 poté, co někdejší závodní jezdec a mechanik koupil šasí Brabhamu a za volant usadil Pierse Courage. Ten během první sezóny nové stáje skončil hned dvakrát na druhém místě.

Šéfem závodního týmu se ovšem Williams stál ještě o chlup dříve, svou vlastní společnost založil v roce 1966, tedy již ve svých 24 letech. Nejprve však zamířil do Formule 2 a Formule 3. Na první vítězství v královské motoristické disciplíně si ovšem musel hezky dlouho počkat, a sice až do roku 1979, to mu bylo 37. V ten moment u toho navíc již byla jiná společnost, neboť původní tým měl těžkosti s financováním a nakonec připadl Walteru Wolfovi. Williams pak spolu s Patrickem Headem založili novou firmu, která mu patří až do dnešních dnů.

Je ovšem třeba dodat, že přes řadu titulů mistrů světa a nespočet vítězství v závodech má britský tým zlatou éru již dávno za sebou. Poslední výhru stáj získala ve Španělsku v roce 2012, osm let po předposledním vítězství v Brazílii v roce 2004. Od té doby to s ní jde od desíti k pěti, tragická je zejména letošní bilance. I přes pohádkový návrat Roberta Kubicy totiž Williams zatím nemá na kontě jediný bod, a přestože tým plánuje ještě v létě nasazení mnoha vylepšení, stále existuje reálná šance, že letos skončí s absolutní nulou.

Zpět ale k Frankovi Williamsovi. Ten je sice i nadále papírově šéfem týmu, ovšem z vedení stáje odešel v roce 2012 a štafetový kolík předal své dceři Claire. I nadále je však velmi vitální, a to přesto, že je již několik desítek let upoután na invalidní vozík, na kterém skončil po autohavárii ve Francii v roce 1986. Jistě proto ocenil, když dodavatel pneumatik Pirelli uspořádal akci, během které bylo oslavováno jeho padesátileté působení v šampionátu F1.

Jelikož Williams užívá pohonné jednotky Mercedesu, zúčastnil se oslav i pětinásobný mistr světa Lewis Hamilton, který legendárního týmového šéfa provezl kabrioletem S 63 od AMG. Přitom neváhal jít i do mnoha smyků, které si Williams více než užíval. Na trati proto s britským jezdcem nezůstal jen původně plánované jedno kolo, ale dvě, a to z vůle samotného Williamse. Ač tedy Sir Frank vypadá ztrápeně už kvůli svým fyzickým omezením, je to pořád nadšenec do rychlých kol, kterým vždy byl. Z Hamiltonovy jízdy byl nadšený, vysmekl mu poklonu, stejně jako se sám nejedné dočkal. I viditelný vzájemný respekt obou Britů je na záznamu celé jízdy pozoruhodný, však se na to podívejte sami.


Paralyzovaná legenda slaví 50 let v F1, úsměv na tvář jí vrátil Lewis Hamilton - 1 - Lewis Hamilton a Frank Williams 2019 videoscreen 01Paralyzovaná legenda slaví 50 let v F1, úsměv na tvář jí vrátil Lewis Hamilton - 2 - Lewis Hamilton a Frank Williams 2019 videoscreen 02
Sir Frank Williams oslavil padesátiny v F1 jízdou s Lewisem Hamiltonem na místě řidiče, nadšení z rychlé jízdy je mu evidentně vlastní i v jeho 77 letech po skoro čtvrtstoletí na invalidním vozíku

Zdroj: Formula 1@Twitter

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše