Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují

Ne, že by to oficiálně bylo pomalé auto, na stovku má zrychlit za 2,5 sekundy, jenže smetánka nejrychlejších strojů se dostává až k dvousekundové metě. Ferrari SF90 Stradale ale v reálu také, dokonce na kluzkém povrchu a s plnou nádrží.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Bleskovky

Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují

5.2.2021 | Petr Prokopec

Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují

/

Foto: Ferrari

Ne, že by to oficiálně bylo pomalé auto, na stovku má zrychlit za 2,5 sekundy, jenže smetánka nejrychlejších strojů se dostává až k dvousekundové metě. Ferrari SF90 Stradale ale v reálu také, dokonce na kluzkém povrchu a s plnou nádrží.

Portoriko má řada lidí zafixované jako exotickou destinaci, již před třemi lety poměrně výrazně poničily hurikány Irma a Maria. A jelikož v té době prakticky většina silnic zmizela z povrchu zemského, asi málokdo by zemi tipoval na autařský ráj. Nicméně už jen fakt, že hromadná doprava na Portoriku prakticky neexistuje a po železnici se převáží pouze náklad, moc jiných možností není. Silniční infrastruktura je tedy pro celou zemi bytostně důležitá, a proto došlo k její rychlé obnově. Dnes tak na následky hurikánů prakticky nenarazíte.

Právě do Portorika vyrazili z nadšenci z DragTimes, neboť tam dostali příležitost usednout za volant plug-in hybridního Ferrari SF90 Stradale. Zemi pak opouštěli v nemalém šoku, protože po prosincovém testu McLarenu 765LT nepředpokládali, že existuje něco rychlejšího s právem nosit registrační značku. Britské kupé totiž zvládlo zrychlit na stovku (respektive na 97 km/h) za 2,6 sekundy a čtvrtmíli pokořilo za 9,88 sekund. Jakkoliv jsou ale tyto časy více než působivé, na Ferrari nestačí.

První disciplínu zvládl italský bolid již za 2,1 sekundy a druhou za 9,33 sekundy. To je něco neskutečného, zvláště s ohledem na vcelku kluzký povrch a plnou palivovou nádrž. Obojí pochopitelně rychlému sprintu nepomáhá, ovšem i tak Ferrari zvládlo bez problémů pokořit pomalu to nejlepší, co McLaren nabízí. A v tuto chvíli ani nevíme o ničem jiném se schválením pro silniční provoz, co by pomohlo pomýšlet na skoro devítisekundový sprint na čtvrtmíli.

Dle oficiálních parametrů má přitom vůz zdolat stovku za 2,5 sekundy. O to se přitom stará nejen čtyřlitrový osmiválec naladěný na 780 koní, ale rovněž trojice elektromotorů. Spolu s nimi a s bateriemi o kapacitě 7,9 kWh pak SF90 Stradale váží 1 570 kilogramů, bez alternativního pohonu by však jeho hmotnost byla o 270 kg nižší. V té chvíli by však kupé postrádalo 220 koní dodávaných elektromotory a hlavně pohon všech kol, bez nichž by nikdy nemohlo pomýšlet na zmíněná čísla.


Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 1 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 02Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 2 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 03Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 3 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 04Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 4 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 06Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 5 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 07Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 6 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 08Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 7 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 09Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 8 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 10Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 9 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 18Svět má asi nové nejlépe zrychlující silniční auto, i když to oficiální parametry neslibují - 10 - Ferrari SF90 Stradale 2019 prvni oficialni sada 24
Ferrari SF90 Stradale disponuje působivou dynamikou, z jeho vzhledu jsou však fanoušci značky poněkud rozpačití. Možná mu to odpustí, až zjistí, že ve skutečnosti ještě rychlejší. Foto: Ferrari

Zdroj: DragTimes@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše