Takhle by mohly vypadat nové Seaty Ibiza Cupra a X-Perience. Vzniknou ale? (ilustrace)

Ačkoliv Volkswagen vyvíjí nové Polo GTI, španělský příbuzný měl padnout za oběť škrtům. Nabídl by přitom více než minulá generace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle by mohly vypadat nové Seaty Ibiza Cupra a X-Perience. Vzniknou ale? (ilustrace)

3.2.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Takhle by mohly vypadat nové Seaty Ibiza Cupra a X-Perience. Vzniknou ale? (ilustrace)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoliv Volkswagen vyvíjí nové Polo GTI, španělský příbuzný měl padnout za oběť škrtům. Nabídl by přitom více než minulá generace.

Na sklonku loňského roku Seat ukončil výrobu Ibizy Cupra. Na tom by samozřejmě nebylo nic nečekaného, zvláště když nová generace španělského hatchbacku již byla za dveřmi. Nicméně značka zároveň uvedla, že tato varianta se již nevrátí, neboť koncern VW Group v důsledku kauzy Dieselgate odřezává jeden okrajový model za druhým. A právě tomuto řádění padla za oběť nejen Cupra, ale také třídvířko.

Nicméně je otázkou, zda se finanční situace koncernu v příštích letech nezmění a my se nedočkáme opětovné expanze sportovních modelů. Jako třídveřový hatchback je logicky mimo hru, tato karosářská varianta už nevznikne, nicméně jako pětidvířko by se Cupra vrátit mohla, čemuž nahrává řada věcí. Zvláště pak navýšená torzní tuhost, jíž se základní provedení aktuálně chlubí.

Mimo to Ibiza dostala do vínku dynamičtější postoj, který je dán nárůstem rozvoru o 95 milimetrů na 2 564 mm. Celková délka vozu ovšem byla zkrácena o 2 mm, což znamená, že došlo ke zkrácení převisů a tedy nastěhování kol více do rohů. S těmito změnami má Cupra k dispozici více než slibný základ, který by Španělé nejspíše ještě umocnily širším rozchodem.

Jak jsme ovšem řekli, vše bude záviset na postoji mateřského Volkswagenu. Ten sice nové Polo vyvíjí rovněž ve verzi GTI, pročež by se Cupra skutečností doopravdy stát mohla, ovšem osud Škody Fabia RS hovoří za vše. I tento model byl kdysi součástí sportovního výkvětu koncernu VW Group, nakonec se však kvůli povinnému DSG prodejům stala hudbou minulosti.

Aktuálně tedy již jen můžeme hodit do placu dvě neoficiální ilustrace, za kterými stojí maďarský kreslíř X-Tomi. Ten spekulovaný Seat Ibiza Cupra představil nejen v základní formě, ale také s paketem Orange Pack. V tomto provedení by španělský hot hatch měl nabízet 250 koní, tedy o padesát více než běžnější varianta. Zda ale vůbec dorazí alespoň ta, je sporné.

K němu pak přidáme i „grafickou zmínku” o variantě X-Perience, jejíž počítačová retuše pochází z téhož brku, tedy od X-Tomiho. Toto provedení by vzniknout již mohlo, svezlo by se totiž na stávající vlně obliby crossoverů a SUV. S pohonem všech kol ale nepočítejte, vůči základu přibudou jen ony plastové lemy a možná i pár milimetrů v případě světlé výšky.


Takhle by mohly vypadat nové Seaty Ibiza Cupra a X-Perience. Vzniknou ale? (ilustrace) - 1 - Seat Ibiza Cupra 2017 render 02Takhle by mohly vypadat nové Seaty Ibiza Cupra a X-Perience. Vzniknou ale? (ilustrace) - 2 - Seat Ibiza Cupra 2017 render 01
Nová generace Seatu Ibiza Cupra by vypadala více než agresivně. Nejspíše ale již nevznikne

Takhle by mohly vypadat nové Seaty Ibiza Cupra a X-Perience. Vzniknou ale? (ilustrace) - 3 - Seat Ibiza X-Perience 2017 render
Provedení Ibiza X-Perience oproti tomu má slušnější šance

Ilustrace: X-Tomi Design

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek