Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Takhle se vyráběly Jaguary v roce 1961. Bylo to zdlouhavé, ale kvalitní (video)
18.8.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Půlhodinový návrat do minulosti mapuje produkci sedanu Mark II od vylisování motoru až po několik finálních testovacích jízd.
Zkouknout čas od času nějaké to video mapující výrobu aut je skoro povinností každého automobilového nadšence. Nemluvíme tu ale ani tak o velkosériové produkci, kdy nové vozy sjíždí z montážních linek v řádu sekund a člověk se stal víceméně jen dozorujícím článkem. Na mysli máme hlavně supersporty či exkluzivní a luxusní modely, v jejichž případě stále ještě přichází ke slovu náročná ruční práce.
Ani těmito vozy se ovšem dnes nebudeme zabývat. Místo toho se vrátíme v čase do roku 1961, kdy Jaguar představil světu svůj oficiální snímek One Leap Ahead, který mapuje cestu tehdy zcela nového sedanu Mark II napříč továrnou. Prohlédnout si tak můžeme unikátní záběry, na kterých chybí roboti a jen čas od času se objeví obráběcí stroje, které jsou zapotřebí hlavně při výrobě motoru.
Britská novinka přitom byla k mání s 2,4litrovým, 3,4litrovým nebo 3,8litrovým šestiválcem, kdy poslední zmíněný dával až 220 koní. Těchto verzí vzniklo překvapivě nejvíce, v letech 1959 až 1967 bylo totiž zákazníkům doručeno přes 30 tisíc exemplářů. U méně potentních agregátů třicetitisícová laťka za osm výroby let nebyla překročena.
Vraťme se ale zpátky k samotnému videu, které mapuje i vcelku unikátní přístup značky k vyzkoušení funkčnosti vozu. Ještě než je totiž kompletně nastrojen interiér, dochází k natankování nádrže a krátké testovací jízdě. To ovšem není poslední inspekce, ke které dochází, po seskládání všech komponentů Jaguar Mark II vyráží na 50kilometrovou projížďku. Během závěrečného testu jsou přímo na silnici dolaďovány poslední detaily. Pokud je ovšem zjištěn větší problém, vrací se vůz zpět do továrny a teprve po vyřešení situace jej nový testovací jezdec vezme na další jízdu. Pokud je spokojen, dochází k naleštění vozu a jeho předání šťastnému zákazníkovi.
My pak jen dodáme, že ve stejné době, kdy byl na montážních linkách sedan Mark II, vyráběl Jaguar také legendární kupé a roadster E-Type. I ten se objeví v závěru půlhodinového videa, přičemž emoce vzbudí daleko větší než čtyřdveřový sourozenec. To ovšem s ohledem na vyšší výkon a vzhled karoserie není překvapivé.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
před 8 hodinami
Srovnání hned tří moderních Porsche bez turba vám zapěje fascinující „vosí árii”, chybu neuděláte ani s jedním z nich
včera
Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
2.11.2025
Nové na MotoForum.cz
- Grand Prix se vrací do Evropy včera 09:57
- Joe Roberts mimo hru v Portimãu a Valencii, Xabi Zurutuza jako náhrada včera 08:00
- Miguel Oliveira: Poslední domácí závod v MotoGP? 3.11.2025
- Hakim Danish místo Yamanaky 3.11.2025
- Marquez je o 2 kroky vpřed před ostatními 2.11.2025
Nejnovější články
VW chce rozhýbat prodeje elektrických modelů tím, že je lidem dovolí vrátit do 100 dnů od koupě. To nemusí dobře dopadnout
před hodinou
BMW M končí s verzemi Competition. Zdánlivě logický krok je dalším nepochopením emotivní stránky věci
před 3 hodinami
Stellantis nezná meze, do nabídky vrací i motor 7,0 V8 s až 1 014 koňmi, navíc levně
před 4 hodinami
K mání je dodnes úplně nová Mazda z ledna 1990. Je to stroj času přímo do chvil hned po sametové revoluci
před 6 hodinami
Prodeje korejských elektromobilů v USA se po konci dotací zhroutily, i když zlevnily pod úroveň dotovaných cen
před 7 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
