Tata Pixel: městský prcek po indicku

Výrobce nejlevnějšího auta světa nezahálí a myslí na budoucnost. Do Ženevy přivezl koncept vozítka, které má mnoho zajímavých prvků.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tata Pixel: městský prcek po indicku

4.3.2011 | Mirek Brokeš | Přidat příspěvek

Tata Pixel: městský prcek po indicku

/

Výrobce nejlevnějšího auta světa nezahálí a myslí na budoucnost. Do Ženevy přivezl koncept vozítka, které má mnoho zajímavých prvků.

Tata, indický výrobce je v tak trochu ve schizofrenním postavení. Na jednu stranu vyrábí a úspěšně prodává nejlevnější auto světa, model Nano, na druhé straně vlastní společnosti Range Rover a Jaguar. Bližší je mu ale Indie s jejími přeplněnými městy a silnicemi. Proto se rozhodla přijít s konceptem městského auta, které vybavila řadou zajímavých řešení.

Tata Pixel, jak zní jeho jméno, je dlouhé téměř přesně 3 metry. Přesto se na jeho palubu mají pohodlně vlézt čtyři dospělí lidé. Bohužel nebylo uvedeno jaké národnosti, v případě Američanů bych si tím nebyl jist. Pixel je vybaven vzhůru otevíranými dveřmi, což je řešení, se kterým se setkáváme hlavně u supersportů. Má to ale svůj důvod. Při otevření nevyčnívají mimo obrys auta, a tak usnadňují nastupování při parkování v úzkých prolukách apod.

Velmi zajímavá je převodovka Pixelu. Nazývá se IVT (Inifinitely Variable Transmission, nekonečně proměnná převodovka), která zvládne pohánět jedno kolo vpřed a druhé vzad. Když se to zkombinuje s velkým rejdem předních kol, vznikne poloměr otáčení pouhých 2,6 m. Pohon zajišťuje tříválcový turbodiesel o objemu 1,2 l, který je umístěn pod zadními sedadly a pohání zadní kola. Jeho výkon nebyl uveden, ale zde asi není důležitý. Důležitější je údaj o průměrné spotřebě, která má být jen 3,5 l/100 km.

Další specialitou Pixelu je ovládání některých funkcí prostřednictvím chytrého telefonu, na kterém běží speciální aplikace. Tím se mají snížit náklady na pořízení zábavní elektroniky. Čím vybavenější telefon, tím více muziky.


Tata Pixel: městský prcek po indicku - 1 - tata pixel koncept 2011 2Tata Pixel: městský prcek po indicku - 2 - tata pixel koncept 2011 3Tata Pixel: městský prcek po indicku - 3 - tata pixel koncept 2011 4
Tata Pixel

Mirek Brokeš

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše