Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora

Americká automobilka to zatím se svým systémem autonomního řízení moc daleko nedotáhla a výrazně zaostává za svými původními plány. To ale neznamená, že nejde o zajímavé řešení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora

3.2.2020 | Petr Miler

Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Americká automobilka to zatím se svým systémem autonomního řízení moc daleko nedotáhla a výrazně zaostává za svými původními plány. To ale neznamená, že nejde o zajímavé řešení.

Autopilot Tesly je podobně kontroverzní entitou, jako Tesla sama. Vždy jej provázel velký humbuk a velká očekávání, která ale ve skutečnosti nikdy nebyla naplněna. Co všechno tento systém měl umět a neumí, nebudeme rekapitulovat, vzpomeneme jen plán automobilky vyvinout jej do roku 2018 do takové podoby, že auto jím vybavené samo přejede z jednoho pobřeží USA na na druhé. Dnes se píše rok 2020, nic takového se dosud nestalo a Elon Musk při poslední diskuzi s akcionáři připustil, že ani nedokáže říci, kdy by se to mohlo povést.

Vyvinout skutečně autonomní systém řízení vozu je velmi obtížné a některé firmy to dokonce považují za nemožné. Tesla své úsilí nevzdává, což je sympatické. A aby naznačila, kam se s vývojem dostala, odhalila zajímavé detaily z nitra fungování celého systému.

Firma popisuje, jak se systém neustále učí a doplňuje díky milionu aut na silnicích, které automobilce v reálném čase předávají veškerá data o jízdě, to nejzajímavější z uvolněných materiálů je ale ještě něco jiného. Američané totiž pustili do světa video zachycující, jak systém „vidí” okolní svět a zpracovává jednotlivé vstupy.

Na rozdíl od řady jiných pokusů o podobné autopiloty ten s „velkým A” na začátku spoléhá pouze na obraz z kamer podobně jako člověk na své oči. A nebo Terminátor na své kamery ve slavné filmové sérii. Zaznamenané se pak snaží správě zpracovat a podle toho zvolit adekvátní směr, rychlost a styl jízdy. Že se to Teslám moc nedaří, známe nejlépe ze selhání systému Smart Summon, který je v podstatě prvním ostřejším nasazením zcela automatického řízení. Ale třeba jednou...


Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 1 - Tesla Autopilot jak vidi svet 01Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 2 - Tesla Autopilot jak vidi svet 02Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 3 - Tesla Autopilot jak vidi svet 03Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 4 - Tesla Autopilot jak vidi svet 04Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 5 - Tesla Autopilot jak vidi svet 05Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 6 - Tesla Autopilot jak vidi svet 06
Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět

Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 7 - Tesla Autopilot jak vidi svet 07Tesla ukázala, jak její Autopilot „vidí” svět, záběry připomínají scény z Terminátora - 8 - Tesla Autopilot jak vidi svet 08
Odhalila i další záběry z nitra vývoje systému

Zdroj: Tesla přes Electrek

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše