Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné

Tzv. autonomní řízení je dnes považováno za jasnou budoucnost a mohutně do něj investuje naprostá většina velkých automobilových firem. Magna už nikoli, vzdala to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné

22.1.2020 | Petr Prokopec

Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tzv. autonomní řízení je dnes považováno za jasnou budoucnost a mohutně do něj investuje naprostá většina velkých automobilových firem. Magna už nikoli, vzdala to.

Za sebou máme první měsíc roku 2020, letopočtu kdysi spojovaného s docela jinými podobami světa, než jak jsme ho znali. Zatím to ale přes neustálý vývoj ve všech oblastech lidské činnosti nevypadá, že by se stalo cokoli převratného. Třeba o řízení aut se nadále starají lidé, kteří naneštěstí za volantem občas také umírají. Výrobci aut i všemožné další firmy přitom v uplynulých deseti letech rády prohlašovaly, že nic takového se již dít nebude a že s příchodem letošního roku nastane v silniční bezpečnosti zlom. Po někdejším nadšení ale přišlo kruté vystřízlivění.

Že to s přechodem na samočinné řízení aut nebude tak jednoduché, jak si výrobci malovali, jsme upozorňovali mnohokrát. Z povolaných hlasů se jako první důrazně oznval Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu, který byl sám odhodlán fungující autonomní řízení vyvinout. Své snahy ale již vzdal s tím, že autopilot úrovně SAE5, který by plně dokázal převzít kontrolu nad vozem a nevyžadoval by nad sebou ani lidský dohled, je minimálně za jeho života nereálnou věcí a dost možná je nejen za něj. Svět je totiž příliš chaotický a tak autonomní řízení může zafungovat „jen na dobře značeném úseku vozovky, kde se nic neobvyklého neděje“.

Mohlo by se přitom zdát, že jde pouze o názor jednoho člověka, byť jde o jednoho z předních expertů na IT technologie. Nicméně momentálně zpátečku další firma, pro kterou by mohly být autopiloty dobrým zdrojem příjmů. Jde o společnost Magna, jednoho z největších dodavatelů automobilových komponentů na celém světě. Právě ta oznámila, že ukončuje své partnerství se společností Lyft, v jehož rámci měl vzniknout právě autonomní vůz. I v tomto případě je důvodem fakt, že podle ní je vyvinutí úplného autopilotu utopií, která nemusí nikdy nastat.

Magna se tedy rozhodla, že přesměruje své zdroje k asistenčním technologiím, jež jsou spojené s úrovněmi SAE1, SAE2 a SAE3. Firma tedy sází hlavně na monitoring jízdních pruhů a adaptivní tempomat, přičemž v těchto oblastech vidí potenciál růstu, a to minimálně do roku 2025. Pokud do pokročilejších systémů ale v tuto chvíli odmítá investovat, je jasné, že světlo na konci tunelu nevidí ani v mnohem pozdějších termínech.

Tuto skutečnost si evidentně uvědomil i Elon Musk. Šéf Tesly přitom ještě nedávno prohlašoval, že kalifornská automobilka bude mít do konce letošního roku na silnicích milion robotaxíků. Nyní však již od realizace svých slov couvá a místo toho uvádí, že do konce roku bude mít Tesla na silnici milion aut schopných stát se robotaxíky.

Kde je rozdíl, ptáte se? Ještě loni Musk tvrdil, že od letoška se Tesly budou moci samovolně pohybovat bez řidiče nejen na parkovišti, ale kdekoliv na veřejných komunikacích. Nyní však dodává, že na silnicích bude milion aut, které pouze jsou vybavené hardwarem umožňujícím autonomní jízdu. Software však bude chybět, stejně jako s největší pravděpodobností nedojde na úpravu legislativy. Po zavolání taxíku vás tak nadále vyzvedne člověk z masa a kostí.

Pokud k otočce dochází i u Muska, je zjevné, že plná autonomie je prozatím jen bájnou chimérou, za kterou se můžeme honit léta bez jakéhokoliv úspěchu. Silniční provoz je zkrátka příliš komplikovaným místem, ve kterém zatím ani ten nejpokročilejší algoritmus nezvládá nahradit lidskou intuici.


Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné - 1 - Magna autopilot konec 2020 01Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné - 2 - Magna autopilot konec 2020 02Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné - 3 - Magna autopilot konec 2020 03Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné - 4 - Magna autopilot konec 2020 04Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné - 5 - Magna autopilot konec 2020 05Jedna z největších firem světa aut ukončila vývoj autopilotů, nepovažuje to za možné - 6 - Magna autopilot konec 2020 06
Magna v posledních letech investovala do vývoje autonomních systémů stejně jako většina jiných velkých automobilových firem, nyní ale říká, že s tím končí. Vyvinutí plně autonomního řízení nepovažuje v jakkoli dohledné době za možné

Zdroje: Reuters, Magna

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše