Zakladatel Applu říká, že funkční autopilot nelze vyvinout, sám to po pokusech vzdal

Autonomnímu řízení sám dlouho věřil, nyní ale říká, že pokusy s ním nadobro vzdal. Jde prý o utopii, které v reálném světě nelze dosáhnout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zakladatel Applu říká, že funkční autopilot nelze vyvinout, sám to po pokusech vzdal

30.10.2019 | Petr Prokopec

Zakladatel Applu říká, že funkční autopilot nelze vyvinout, sám to po pokusech vzdal

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Autonomnímu řízení sám dlouho věřil, nyní ale říká, že pokusy s ním nadobro vzdal. Jde prý o utopii, které v reálném světě nelze dosáhnout.

Neuplyne pomalu ani den, aby na přetřes nepřišlo autonomní řízení. Toto téma si oblíbil především Elon Musk, který už léta slibuje „plnou autonomii”, zůstává ale pouze u slibů. Kupříkladu v roce 2016 totiž oznámil, že Tesla bude o pár měsíců později schopna přejet celé Spojené státy, přičemž volant bude mít na starosti pouze Autopilot. Nicméně na slibované nedošlo ani po třech letech, místo toho tu máme pouze technologii Smart Summon, která není schopna spolehlivě zvládnout samostatný pohyb ani po parkovišti.

Dnes ale nemíníme grilovat Muska či Teslu, jakkoliv u plnohodnotného autonomního řízení zůstaneme. Prostor ale místo toho dáme jednomu ze zakladatelů Applu Stevu Wozniakovi. Tedy technickému géniovi a vizionáři, dodnes nadmíru povolané osobě přes podobné technologie. Wozniak sám byl jedním z těch, kteří autopilotům věřili a sami se pokusili ji vdechnout život. Minulý týden na konferenci J.D. Power Auto Revolution ale přiznal, že tyto snahy vzdal.

„Udělali jsme jediné, přiměli jsme veřejnost si myslet, že auto bude schopné stejně jako lidský mozek řešit nové věci. A bude jim říkat, že je tu sice něco, co ještě nikdy nevidělo, nicméně i přesto ví, o co kráčí a jak se s tím vypořádat,“ uvedl Wozniak. Realitou je však nakonec dle něj pouze „nadměrná nepředvídatelnost na silnicích“. Nově tak spoluzakladatel Applu říká, že již „vzdal“ myšlenku na autonomní řízení úrovně SAE5. Něco takového se podle něj nestane realitou dokonce ani v příštích dekádách.

„Opravdu jsem to vzdal. Nejsem si dokonce jist, že by něco takového bylo možné vyvinout za mého života,“ zmínil dále Wozniak. Máme tu tedy diametrálně odlišný názor, než je ten Muskův, a to navíc od renomovaného experta, který svého času autopilotům nadmíru fandil. Je samozřejmě přitom jen na vás, kdo vám bude bližší, nicméně skutečnost je taková, že šéf Tesly zatím přichází pouze se sliby, které nejsou realizovány. A jak naznačuje Wozniak, dost možná nikdy ani nebudou. Místo toho se zdá, že autonomní technologie bude odsouzena pouze k částečnému využití na dálnicích.

To koneckonců připouští i zakladatel Applu, dle kterého něco takového možné je, ovšem za předpokladu, že půjde „o dobře značený a udržovaný úsek vozovky, na kterém se neděje nic neobvyklého a kde nejsou žádné práce na silnici“. Tedy jinými slovy, pokud vůz osazený autopilotem nebude konfrontován s reálným světem, dokáže se pohybovat bez problémů. Taková utopie je ale zákazníkům na nic, působit totiž může kontraproduktivně na silnici je každý den nutné řešit nepředvídatelné situace a sami jsme v minulosti nejednou konstatovali, že bez lidské intuice mohou být jednoduše neřešitelné.

Lide si přesto kvůli mnoha odvážným prohlášením začali myslet, že autopiloty jsou na spadnutí, Wozniak to ale považuje za vyloučené. A nemístná očekávání nedává za vinu lidem, ti prý jen chtěli uvěřit tomu, co Musk a jemu podobní již léta slibují. Ovšem jak jsme zmínili v úvodu, od proklamového přejezdu autonomního vozu přes Spojené státy uběhly již tři roky. Tesla ale zatím nezvládá bez obav přejet ani jedno rozměrnější parkoviště.


Zakladatel Applu říká, že funkční autopilot nelze vyvinout, sám to po pokusech vzdal - 1 - Steve Wozniak Tesla Prius Bolt 01Zakladatel Applu říká, že funkční autopilot nelze vyvinout, sám to po pokusech vzdal - 2 - Tesla Model S Steve Wozniak 01Zakladatel Applu říká, že funkční autopilot nelze vyvinout, sám to po pokusech vzdal - 3 - Tesla Model S Steve Wozniak 02
Steve Wozniak je velkým fanouškem elektromobilů, zvláště těch s logem Tesly. Nicméně ani Elon Musk, ani vlastní vývoj jej nepřesvědčil, že plnohodnotné autonomní řízení se stane realitou

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.