Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Volkswagen znovu omezí výrobu Passatu, evropské prodeje vytrvale klesají
31.1.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Loňský rok byl pro americký Passat rekordní, zájem o evropskou verzi však výrazně klesl. Značka tak chystá hned čtyři čtyřdenní pracovní týdny.
Německá automobilka by se ráda stala světovou jedničkou. Do jejích plánů ae moc nepasují aktuální problémy na klíčových evropských trzích a zatím se musí spokojit s pozicí číslo 3. Nepomohl přitom ani nárůst v Číně nebo v Americe, kde např. pro model Passat byl rok 2012 tím nejlepším v celé historii zámořských prodejů. Celkem totiž bylo vyexpedováno 117 023 vozů, což proti předchozím třem letem, kdy registrace nepřekročily 30 000 kusů, značí opravdový nárůst. O podobném trendu si ale evropská verze může nechat pouze zdát.
Samozřejmě, v celkovém součtu Evropa nechává Ameriku za sebou. Volkswagenu Passat bylo totiž loni na Starém kontinentu prodáno 195 617 kusů (JATO Dynamics udává 207 273 kusů). Jenže toto samotné číslo znamená propad o výrazných 17,1 % (-15,5 % dle JATO) ve srovnání s rokem předchozím, kdy VW Group prodal 235 852 Passatů. A letošek zřejmě bude ještě horší, neboť značka v důsledku klesající poptávky ohlásila odstávku výroby ve své továrně v Emdenu na 8., 15. a 22. únor a 1. březen.
Nejde přitom o první pozastavení výroby. K obdobnému kroku Volkswagen v Emdenu přikročil již loni od 17. do 21. prosince. Zároveň také nemusí jít o poslední, neboť mluvčí koncernu Georg Göricke nepotvrdil, zda tato odstávka přijde ke slovu také v další březnové pátky nebo i v dubnu. K propouštění dělníků by ovšem v továrně, kde se denně vyrábí okolo 1 200 sedanů, kombíků a čtyřdveřových kupé, dojít nemělo.
Pokles poptávky po modelu Passat tak Volkswagenu pomáhá kompenzovat alespoň větší zájem o sedmou generaci Golfu. Jak jsme totiž nedávno zmínili, značka ve své hlavní továrně ve Wolfsburgu musela přidat třetí sobotní směnu, aby odbyt dokázala uspokojit. Výroba bonusového počtu 2 000 exemplářů je však poměrně slabou náplastí.











Poptávka po Volkswagenu Passat v Evropě klesá. V Americe naopak tento model loni zažil svůj nejlepší rok
Zdroj: Automotive News
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Marnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
včeraČínský elektromobil prodávaný i v Evropě se při nehodě rozpůlil, jeho baterie začala hořet opodál
16.6.2025„Není mezera, do které bych se nevešel.” Řidič natočil, jak se dá proplétat dopravní zácpou, klaustrofobiky z toho trefí
15.6.2025
Nové na MotoForum.cz
- Časový program Grand Prix Itálie v Mugellu včera 17:16
- Na Pannonia Ringu pokračovalo MS Side 16.6.2025
- Indian Rider Fest: 19.-22. 6. 2025 Lipno nad Vltavou 16.6.2025
- V Misanu zemřel traťový komisař na infarkt 15.6.2025
- Toprakův misanský hattrick 15.6.2025
Nejnovější články
Ojeté Mercedesy W204 a W205 provází dle detailních dat TÜV minimum problémů, motor si u nich pořád můžete vybrat
před 10 hodinamiProdeje elektrických aut v USA po letech růstu razantně klesají, některé značky už je prodávají po kusech měsíčně
včeraStudie ukazuje, jak moc vzrostly ceny aut v Evropě za posledních pět let, extrémní zdražení není jen dojem
včeraMarnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
včeraUkázalo se, že klimatické kampaně vlád jsou jen vyhozené peníze, na chování lidí nemají žádný vliv
včera
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 06.17. 23:09 - Truck Daškam
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.17. 23:01 - Truck Daškam
- Autopojištění - kalkulace 06.17. 22:56 - Vojta1988
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.17. 20:48 - řidičBOB
- kola e89+Tiguan+Scout 06.17. 14:48 - pavproch
- Fiat a vše kolem nich 06.17. 14:40 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.17. 14:29 - pavproch
- IT poradna 06.17. 12:18 - pavproch