Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí

Z předloňských potíží s následky živelní katastrofy i problémů se svolávacími akcemi se Toyota otřepala velmi rychle. Loni byla znovu na koni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí

18.1.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Z předloňských potíží s následky živelní katastrofy i problémů se svolávacími akcemi se Toyota otřepala velmi rychle. Loni byla znovu na koni.

Před pár dny jsme vás informovali o velmi dobrých výsledcích Volkswagenu v loňském roce. Němci dokázali po celém světě prodat skoro 9,1 milionu aut a vzhledem k tomu, že jako první z velké trojky zveřejnili své výsledky, mohli chvíli doufat i v lepší než třetí pozici. Nakonec se to ale nestalo, protože na druhé místo se díky 9,29 milionům prodaných aut zařadil koncern General Motors. A to znamená jediné - celé toto pomyslné klání má staronového vítěze.

Je jím Toyota, která si předloni vzala menší oddychový čas. Nic jiného ji ostatně ani nezbylo, neboť po jarním zemětřesení v Japonsku nebyla s to vyrábět tolik aut, kolik její zákazníci žádali. Navíc ji nepomohly ani opakované svolávací akce spojené s údajným samovolným zrychlováním jejích aut. Jak je ale vidno, ani jedno z toho nezpůsobilo značce nevyléčitelné šrámy - loni totiž zamířila zpátky a vrchol, a to celkem přesvědčivě.

Prodeje Toyoty loni vzrostly o 22 procent na celkových 9,7 milionu vozů (GM rostl o 2,9 procenta, VW o 11,2), a to znamená bezpečnou vedoucí pozici. Ačkoli Toyota na rozdíl od Volkswagenu neproklamuje, že by pro ni podobný titul něco podstatného znamenal, zástupci japonské firmy i amerického koncernu pro agenturu AP připustili, že podobné úspěchy jsou dodatečnou motivací pro jejich zaměstnance.

A co lze očekávat letos? Všichni tři největší výrobci chtějí růst, VW ale ani sám neočekává zopakování loňského posunu vpřed a titul královny si má (pokud zase nepřijde nějaké zemětřesení nebo něco podobného, to nelze předvídat...) udržet Toyota. Nahrává ji k tomu i představení nového Aurisu, jednoho z klíčových modelů, který se na některých trzích prodává jako Corolla. Na druhou stranu, i VW má v tomto ohledu co říci - nový Golf VII a odvozené modely Leon 2013, A3 2012 a Škoda Octavia III jsou v kompaktní třídě mimořádně silnými kartami, které by koncernu měly pomoci výše.

Pozoruhodné při tom všem je, že titul nejprodávanějšího auta loni uzmul Ford Focus, který jsme v našem testu značně kritizovali za ústupky z někdejších pozic. To je ostatně následek jeho „globálního” zaměření, které je na jednu stranu tím, co mu vzalo atraktivitu pro velkou část zákazníků v Evropě (na Starém kontinentu ani v České republice se Focusu nedaří jako dříve), na druhou stranu mu dovolilo dostat se do nabídky mnohem většího počtu lokálních zastoupení Fordu po celém světě a získat tak v celkovém počtu více zákazníků.


Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 1 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 01Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 2 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 03Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 3 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 10Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 4 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 15Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 5 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 19Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 6 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 28
Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 7 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 36Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 8 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 37Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 9 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 39Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 10 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 54Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 11 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 57Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 12 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 60Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 13 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 61
Toyota aktuálně uvádí na rozličné světové trhy nový Auris a jeho odvozeniny. Měl by jí pomoci dostat se zase o něco výše...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše