Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí

Z předloňských potíží s následky živelní katastrofy i problémů se svolávacími akcemi se Toyota otřepala velmi rychle. Loni byla znovu na koni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí

18.1.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Z předloňských potíží s následky živelní katastrofy i problémů se svolávacími akcemi se Toyota otřepala velmi rychle. Loni byla znovu na koni.

Před pár dny jsme vás informovali o velmi dobrých výsledcích Volkswagenu v loňském roce. Němci dokázali po celém světě prodat skoro 9,1 milionu aut a vzhledem k tomu, že jako první z velké trojky zveřejnili své výsledky, mohli chvíli doufat i v lepší než třetí pozici. Nakonec se to ale nestalo, protože na druhé místo se díky 9,29 milionům prodaných aut zařadil koncern General Motors. A to znamená jediné - celé toto pomyslné klání má staronového vítěze.

Je jím Toyota, která si předloni vzala menší oddychový čas. Nic jiného ji ostatně ani nezbylo, neboť po jarním zemětřesení v Japonsku nebyla s to vyrábět tolik aut, kolik její zákazníci žádali. Navíc ji nepomohly ani opakované svolávací akce spojené s údajným samovolným zrychlováním jejích aut. Jak je ale vidno, ani jedno z toho nezpůsobilo značce nevyléčitelné šrámy - loni totiž zamířila zpátky a vrchol, a to celkem přesvědčivě.

Prodeje Toyoty loni vzrostly o 22 procent na celkových 9,7 milionu vozů (GM rostl o 2,9 procenta, VW o 11,2), a to znamená bezpečnou vedoucí pozici. Ačkoli Toyota na rozdíl od Volkswagenu neproklamuje, že by pro ni podobný titul něco podstatného znamenal, zástupci japonské firmy i amerického koncernu pro agenturu AP připustili, že podobné úspěchy jsou dodatečnou motivací pro jejich zaměstnance.

A co lze očekávat letos? Všichni tři největší výrobci chtějí růst, VW ale ani sám neočekává zopakování loňského posunu vpřed a titul královny si má (pokud zase nepřijde nějaké zemětřesení nebo něco podobného, to nelze předvídat...) udržet Toyota. Nahrává ji k tomu i představení nového Aurisu, jednoho z klíčových modelů, který se na některých trzích prodává jako Corolla. Na druhou stranu, i VW má v tomto ohledu co říci - nový Golf VII a odvozené modely Leon 2013, A3 2012 a Škoda Octavia III jsou v kompaktní třídě mimořádně silnými kartami, které by koncernu měly pomoci výše.

Pozoruhodné při tom všem je, že titul nejprodávanějšího auta loni uzmul Ford Focus, který jsme v našem testu značně kritizovali za ústupky z někdejších pozic. To je ostatně následek jeho „globálního” zaměření, které je na jednu stranu tím, co mu vzalo atraktivitu pro velkou část zákazníků v Evropě (na Starém kontinentu ani v České republice se Focusu nedaří jako dříve), na druhou stranu mu dovolilo dostat se do nabídky mnohem většího počtu lokálních zastoupení Fordu po celém světě a získat tak v celkovém počtu více zákazníků.


Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 1 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 01Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 2 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 03Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 3 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 10Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 4 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 15Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 5 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 19Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 6 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 28
Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 7 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 36Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 8 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 37Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 9 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 39Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 10 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 54Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 11 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 57Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 12 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 60Toyota byla v roce 2012 znovu největší automobilkou světa, VW nakonec až třetí - 13 - Test Toyota Auris 2013 Hybrid prvni 61
Toyota aktuálně uvádí na rozličné světové trhy nový Auris a jeho odvozeniny. Měl by jí pomoci dostat se zase o něco výše...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše