Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace

První švédské SUV přineslo Volvu velký komerční úspěch, ale po téměř deseti letech je nevyšší čas myslet na nástupce. Jak bude vypadat? Návrh je ukrytý v jednom ze čtyř oficiálních nákresů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace

18.11.2011 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

První švédské SUV přineslo Volvu velký komerční úspěch, ale po téměř deseti letech je nevyšší čas myslet na nástupce. Jak bude vypadat? Návrh je ukrytý v jednom ze čtyř oficiálních nákresů.

Vlastně podle obvyklého životního cyklu přesluhuje XC90 dva až tři roky, ale v situaci, kdy muselo být Volvo „zachráněno“ čínskou skupinou Zhejiang Geely Holding Group, Švédové asi mohli na vývoj nástupce maximálně pomýšlet. Pokud neskončí jen jako dárce technologií a duševního vlastnictví, což se vzhledem ke snaze Geely usadit se mezi respektovanými automobilkami nezdá být pravděpodobné, v roce 2014 dorazí nástupce.

Podle prvních návrhů se nová XC90 bude držet stylistického směru představeného u koncepčních studií You a Universe se širokou přední maskou chladiče, nízkými světlomety a výraznějším logem. Tedy alespoň v případě skici zobrazující tříčtvrtinový pohled zepředu. Jak můžete vidět, další tři obrázky jsou jiné variace na stejné téma, i když příslušnost ke Volvu a podobnost se současným vozem je nepřehlédnutelná u všech tří - například umístěním zadních světel ve sloupcích D, někde siluetou, jinde bočním prolisem táhnoucím se pod linií oken.

Volvo pochopitelně dnes ještě nechce ani jen naznačit, který návrh má největší šance na postup do sériové výroby, ale prozradilo alespoň to, jaký bude konstrukční základ. První automobil postavený na zbrusu nové platformě SPA (Scalable Platform Architecture) byla studie You, ale u produkčního vozu se vůbec poprvé uplatí právě v případě nástupce XC90.

V souladu s tím tedy můžeme oznámit jednu nelibou novinu a to tu, že podle environmentální strategie diktované EU bude i největší Volvo používat výlučně čtyřválcové motory. A vzhledem k velikosti a hmotnosti proto můžeme očekávat přímé vstřikování, turbodmychadla a pravděpodobně také systém rekuperace brzdné energie FKERS (Flywheel Kinetic Energy Recovery System), který momentálně prochází testovací fází. Hybridní technologie má Volvo už taky k dispozici a nelze proto pochybovat, že by zůstaly stranou. Tím spíš, když automobilka u platformy SPA potvrdila kompatibilitu.


Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace - 1 - Volvo XC90 2014 01Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace - 2 - Volvo XC90 2014 02Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace - 3 - Volvo XC90 2014 03Volvo XC90 2014: první ilustrace nové, výlučně čtyřválcové generace - 4 - Volvo XC90 2014 04
Budoucí Volvo XC90 bude postavené na nové platformě SPA a to znamená výlučné nasazení čtyřválců

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.