36 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci

Už fakt, že šlo o 36 opuštěných aut, činí tuto kolekci zajímavou, její historie je ale ještě zajímavější. Jde o vozy jediného typu vyhrané v bizarní soutěži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

36 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci

2.1.2020 | Mirek Mazal

36 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už fakt, že šlo o 36 opuštěných aut, činí tuto kolekci zajímavou, její historie je ale ještě zajímavější. Jde o vozy jediného typu vyhrané v bizarní soutěži.

Příběh 36 zbídačených Chevroletů Corvette se začal psát v roce 1989, kdy americká hudební stanice VH1 uspořádala soutěž s první cenou z říše snů - jediný výherce měl dostat celou kolekci Corvette, v níž byl za každý rok výroby do té doby jeden vůz. Vysílací kanál tak pořídil auta za celkem 610 tisíc dolarů (dnes 14 milionů Kč) s představou, že se mu vložené peníze rychle vrátí zpět za zpoplatněné telefonní hovory soutěživých posluchačů.

To se i stalo a výhru skutečně získal jediný volající - Dennis Amodeo z Long Islandu. Toho času nejšťastnější tesař v zemi automobily převzal, ale nenašel pro ně lepší uplatnění než je hned prodat. O celou sbírku se tehdy začal zajímat německý umělec Peter Max Finkelstein, který v ní tušil marketingový potenciál, i když nikdy nebyl automobilovým nadšencem.

Kontroverzní malíř tak dal Amodeovi nabídku a oba pánové se velmi rychle domluvili. Všech 36 kusů Chevroletů Corvette měla opodstatnění ve výše zmíněném - měla sloužit jako nástroj propagace Finkelsteinovy práce. Pomalovaná kolekce se měla stát pestrobarevným vyjádření cítění svérázného alternativního umělce.

K uskutečnění tohoto projektu ale nikdy nedošlo, místo toho Max nechal auta zapadat prachem. Přes tři desítky typických amerických sporťáků se přesouvalo jen mezi skladovacími prostory, neoježděné Corvetty postupně zchátraly bez uplatnění nedaleko umělcova bydliště v USA. Zůstává záhadou, proč výtvarník nikdy nedodělal zamýšlenou práci, ještě v roce 2010 vlastními slovy popisoval plán rozšíření kolekce minimálně o 14 aut, aby součet dával rovnou padesátku.

Ani na rozmnožení sbírky ale nedošlo, možná už ani nebylo reálné vysvobodit chátrající Chevrolety ze spárů špíny a rozkladu. Nevyužitý potenciál se pokusil využít investor Peter Heller, který od Finkelsteina všechna auta odkoupil. Heller chtěl obnovit slávu zašlých exemplářů, sliboval renovaci celého „sboru”, nevylučoval ani následný prodej, aby se mu vrátila alespoň část vložených prostředků.

Od roku 2014 tak všechny vysvobozené Chevrolety procházely renovací. Bylo potřeba důkladně vyčistit usazeniny na laku i v interiéru, mnohdy chyběly části karoserie nebo interiéru. Symbol nezdařilé osobní prezentace se tak snad konečně dostal do správných rukou a po skoro 6 letech prací bude renovace dokončena. Příští rok by tak měla proběhnout aukce všech kompletně restaurovaných vozidel se zajímavou historií. Zájemci si brousí zuby hlavně na bílý roadster z roku 1953 s hodnotou v řádu stovek tisíc dolarů, snad žádné z aut se ale neprodá levně. Podívejte se na to, v jakém stavu byly vozy vykoupeny, k dispozici máme i záběry z jejich probíhající renovace.


36 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 1 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0136 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 2 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0236 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 3 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci dalsi 0136 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 4 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0336 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 5 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0436 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 6 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0536 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 7 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0636 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 8 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0736 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 9 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0836 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 10 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 0936 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 11 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 1036 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 12 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 1136 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 13 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 1236 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 14 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 13
Peter Max Finkelstein si pořídil 36 Chevroletů od výherce svérázné soutěže v roce 1989, 25 let je ale nechal chátrat v garážích

36 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 15 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 1436 aut svérázného umělce chátralo 25 let v garážích, teď budou rozprodána v aukci - 16 - Sbirka Chevroletu Corvette po umelci foto 15
Dost zašlé vozy odkoupil Peter Heller, kterým jim vrátil zašlou slávu a příští rok je pošle do oběhu v perfektním stavu

Zdroj: Resto Mods

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše