BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance

Mnichovská automobilka začne brzy představovat auta jen lehce říznutá sportovním oddělením. Pro zdůvodnění jejich existence sáhla do 80. let.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance

18.1.2012 | Miro Mihálik | 3 příspěvky

BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mnichovská automobilka začne brzy představovat auta jen lehce říznutá sportovním oddělením. Pro zdůvodnění jejich existence sáhla do 80. let.

BMW už brzy představí první vozy nově vznikající odnože M Performance stojící na pomezí běžných modelů a plnokrevných aut vznikajících pod taktovkou divize M GmbH. Prostě stroje s vyššími výkony, upravenými podvozky, aerodynamickými pakety, ale ne natolik nekompromisní a silné jako hi-end verze oddělení Motorsportu. Možná je teď vhodná chvíle položit si otázku, zdali BMW něco takového opravdu potřebuje.

Pokud se někomu nelíbí „znesvěcování” písmena M tím, že je bezhlavě nalepováno majiteli bavoráků na běžné typové řady, pak je zcela pochopitelné, že nebude souhlasit ani s M Performance. Jenže na druhou stranu je nutné uznat, že mezi BMW a M GmbH ani dosud nebylo žádné vakuum a navíc zde panoval menší chaos.

Pokud někdo toužil mít ostřeji vypadající BMW, ale neměl na originální emko, vždycky měl možnost objednat si M Paket, který kromě vizuálních změn doprovázely rovněž úpravy na podvozku. Jenže to nebylo všechno. Mnichov už pár let provozuje program Performance, který umožňuje vyměnit standardní brzdy, tlumiče, sedadla a spoustu dalších dílů za modifikované součástky a pomocí továrního tuningu posunout sériové BMW (i výkonově) přesně do oblasti, o níž nyní mluví automobilka. Potíž byla patrně v tom, že o BMW Performance nebyl takový zájem, což dost možná vychází hlavně z toho, že běžní zákazníci a potenciální klientela nemají o tomto programu takové povědomí, jako o klasických emkách.

M Performance je proto jakýmsi logickým vyústěním, jak dostat tovární tuning mezi lidi a ještě na tom slušně vydělat. Navíc dnes už je zřejmé, že BMW potřebuje nutně vyšlapat cestičku pro vůbec první diesely s písmenem M a dost možná si uvědomilo, že mírnější označení M550d bude vůči radikálním zastáncům M GmbH mnohem šetrnější, než kdyby se na kufru objevilo něco jako M5d.

Nejlepší na celé věci je, že BMW našlo ve své historii berličku, o níž se nyní může opřít. Mnichov vyrukoval s M535i E28 z poloviny 80. let. Proti tomu asi opravdu nelze nic namítnout, protože souběžně s plnohodnotnou M5 probíhala také výroba tohoto méně výkonného modelu. Automobilka ovšem jaksi zapomněla říci, že M535i nebyla vyvinuta jako levnější alternativa M5 pro méně movité, ale naopak byla jejím přímým předchůdcem. Pro úplnost to možná stojí za stručné zopakování.

První M535i byla postavena na základech tehdy zcela nové řady 5 s označením E12. Vznikla už v roce 1979 a nebýt toho oficiálního jména, mohli bychom ji s klidným svědomím říkat M5. Na rozdíl od dnes připravovaných aut nové divize M Performance se totiž jednalo o produkt postavený oddělením BMW Motorsport (předchůdkyně dnešní M GmbH), přestože motor neměl závodní kořeny. Vůz dostal řadový šestiválec M30 o objemu 3,5 litru s výkonem 218 koní při 5 200 ot./min. maximálním točivým momentem 305 newtonmetrů při 4 000 ot./min. Agregát byl společný s BMW 735i E23 a 635CSi E24 a dodával se výlučně s manuální převodovkou doplněnou samosvorným diferenciálem.

Nástupce M535i E28 se objevil na pařížském autosalonu v roce 1984, jenže on to tak docela nástupce nebyl. S předchůdcem sice sdílel motor M30 o stejném výkonu, ale ten byl montován do spousty dalších BMW, a zbytek auta vycházel z běžné 535i. Podvozek ale dostal lepší tlumiče Bilstein, kratší pružiny a tlustší stabilizátory na obou nápravách. Kromě dvou manuálů (jeden z nich měl nakrátko poskládané kvalty) se objevil rovněž automat, samosvor ale zůstal ve standardní výbavě bez ohledu na použitou skříň. Přesto to na první pohled vypadalo, že M535i vyměkla. Jak ale dnes víme, BMW ve skutečnosti odsunulo tento model mírně stranou, aby ponechalo prostor pro vzápětí představenou M5 s motorem z věhlasné M1 o výkonu 286 koní.

Na M535i E28 se ale nezapomnělo a dosud patří mezi vyhledávané a dnes už asi i vzácné vozy - celkem jich bylo postaveno jen kolem 11 tisíc kusů. Jejich majitelé si většinou pochvalují neprůstřelnou kvalitu a naopak stěžují na katastrofální původní pneumatiky Michelin TRX, které měly tendenci bez varování opouštět silnici. Ani tato drobnost ale už nic nezmění na tom, že tento kdysi okrajový a vedle M5 téměř zapomenutý automobil, se v roce 2012 stane historickým zdůvodněním vzniku nové řady M Performance včetně jejích dieselových součástí...


BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance - 1 - BMW-M 535i E12 01BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance - 2 - BMW-M 535i E12 02BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance - 3 - BMW-M 535i E12 04
První M535i E12 byla podobně jako M635CSi plnohodnotný produkt oddělení Motorsportu, jen se jí neříkalo M5

BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance - 4 - BMW-M 535i E12 05BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance - 5 - BMW-M 535i E12 06BMW M535i E28: ideová spása ostrých dieselů z řady M Performance - 6 - BMW-M 535i E12 07
Následující verze postavená na základech běžné 535i E28 dostala upravený podvozek a zůstal jí samosvor. Špičkový motor z M1 (foto uprostřed s M535i E12) ale zůstal vyhrazen pro M5.

Miro Mihálik

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše