Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3

Byla v mnohém přelomová, a to nikoliv jen proto, že se v jejím rámci poprvé představila verze M3, která je dnes vyvažována zlatem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3

2.3.2020 | Petr Prokopec

Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Byla v mnohém přelomová, a to nikoliv jen proto, že se v jejím rámci poprvé představila verze M3, která je dnes vyvažována zlatem.

BMW řady 3 generace E30 mají prakticky všichni fanoušci aut zafixovanou hlavně kvůli zcela první M3. Do vínku dostala vysokootáčkový čtyřválec, který zpočátku produkoval 195 koní. Když se však výroba chýlila v roce 1989 ke konci, dorazilo provedení M3 Sport Evo, jež posílalo na zadní nápravu 238 koní. Když k tomu navíc ještě byl přihozen pětistupňový manuál, samosvorný diferenciál, působivý design a nízká hmotnost pohybující se okolo 1 200 kil, nemohl se vlastně nikdo ani divit, že legenda byla na světě.

Vůbec první provedení M3 nicméně přišlo na svět až v březnu 1986. Nás v tuto chvíli bude zajímat dění v předcházejících letech. Základní trojková řada byla uvedena v roce 1982, ovšem mnoho zajímavého se začalo dít dávno předtím. Ukazuje to půlhodinový snímek, který mapuje nejen výrobu, ale rovněž vývoj tohoto přelomového vozu. Záběry z továrny či od rýsovacího prkna jsou prokládány animovanými vsuvkami, jež návrat do minulosti jen umocňují.

Vývoj generace E30 odstartoval v červenci 1976 pod vedením šéfdesignéra Clause Lutheho. BMW při něm poprvé zapojilo počítačem podporované projektování, které je spíše známo pod zkratkou CAD (Computer Aided Design), na což byla automobilka patřičně hrdá. Právě na něj se onen snímek zaměřuje především, stejně tak se ovšem můžeme podívat také do větrného tunelu. Nechybí ani záběry crash testů či těch sebevětších záhybů, na nichž značka demonstruje ochranu před korozí. A aby toho nebylo málo, dojde také na měření výkonu na motorové stolici.

Suma sumárum zde tedy máme zmapovaný veškerý vývojový i výrobní proces generace E30, jež byla k mání jako dvou- a čtyřdveřový sedan, dvoudveřový kabriolet a pětidvéřový kombík. Prakticky všechny z celkových 2 433 000 vyrobených exemplářů dostaly do vínku pohon zadních kol, výjimkou ovšem bylo provedení 325iX. To bylo jedinou trojkou s pohonem všech kol, přičemž dorazilo jako sedan i jako kombík. Vůči zadokolce se však nelišilo jen technikou, ale rovněž nafouklými blatníky.

Zajímavé je, že jakkoliv je toto provedení nyní velmi vyhledávané a lidé jsou za něj často ochotni zaplatit i více než za M3, BMW na čtyřkolku kupodivu navázalo až po letech. Po ukončení výroby generace E30 v roce 1992 totiž přišel nástupce v podobě modelu E36, který veškerý výkon u všech verzí posílal pouze dozadu. Se systémem 4x4 značka znovu přišla až u generace E46. V té době se nicméně již změnilo označení na xi. To bylo o generaci později změněno na Xi a Xd, jež poté nahradil xDrive.


Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3 - 1 - BMW 3 E30 vyvoj a vyroba 2020 videoscreen 01Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3 - 2 - BMW 3 E30 vyvoj a vyroba 2020 videoscreen 02Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3 - 3 - BMW 3 E30 vyvoj a vyroba 2020 videoscreen 03Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3 - 4 - BMW 3 E30 vyvoj a vyroba 2020 videoscreen 04Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3 - 5 - BMW 3 E30 vyvoj a vyroba 2020 videoscreen 05Dobové video připomíná, jak BMW vyvíjelo a vyrábělo dodnes nejobdivovanější řadu 3 - 6 - BMW 3 E30 vyvoj a vyroba 2020 videoscreen 06
BMW v případě řady 3 generace E30 poprvé využilo CAD, zajímavostí z vývoje a výroby se ale najde více

Zdroj: BMW y sus Amigos@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše