James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h

Říká se mu sice Kapitán Šnek, v tomto případě ale své přezdívce nedostál a dokonce byl držitelem světového rychlostního rekordu. Ovšem jen na 20 minut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h

24.6.2019 | Petr Prokopec

James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h

/

Říká se mu sice Kapitán Šnek, v tomto případě ale své přezdívce nedostál a dokonce byl držitelem světového rychlostního rekordu. Ovšem jen na 20 minut.

Z Jamese Maye se nám začíná stávat kavárenský povaleč. Či spíše hospodský, neboť je to již poněkolikáté, co nás v květované košili zatáhne do svého zjevně oblíbeného podniku, kde ovšem neusedá u půllitru, ale spíše u sklenky vína. Rozhodně nám to nevadí, zvláště když jsou u toho zábavné historky „z mládí“. Tentokrát James zavzpomínal na dobu, kdy mu málokdo říkal jinak než Kapitán Šnek. Přesto se paradoxně právě on stal držitelem jednoho rychlostního rekordu.

May s týmem Bugatti zamířil 4. července 2010 na testovací dráhu Ehra-Lessien, kde usedl za volant Veyronu Super Sport. Hypersport z Molsheimu naladěný na 1 200 koní pak dle svých slov vytáhl na zhruba 407 km/h, což byl 15 nebo 20 minut milník, který měl být zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Poté ale automobilka oznámila svému testovacímu jezdci Pierru Henri Raphanelovi, že je zapotřebí dosáhnout tempa alespoň 417 km/h, načež měla deaktivovat omezovač a cíl se stal realitou.

Zrovna některá tato data si ovšem James poněkud spletl, což je pochopitelné, neboť od rekordního počinu zakrátko uplyne již devět let. Realita je taková, že omezovač běžně zasahující u verze Super Sport při tempu 415 km/h měl deaktivovaný i James. Ten totiž nakonec onoho dne dosáhl rychlosti 417,61 km/h. Poblíž přitom skutečně byl člověk z Guinnessovy knihy rekordů, který jeho jízdu hodlal zapsat. Nicméně poté doopravdy vyrazil na trať Raphanel a bylo z toho 431,072 km/h.

Jet s Bugatti Veyron SS tak extrémní rychlostí je podle Maye jednoduché, není to nic extra náročného. To dokazuje, jak brilantně postavený tento vůz je. Jakmile se na testovací dráze proženete zatáčkou, a to dle Maye rychlostí zhruba 200 km/h, máte k dispozici 8,7 kilometru dlouhou a několik jízdních pruhů širokou rovinku. Jednoduše tak stačí zašlápnout plyn, netrhat volantem a pak jen počkat, než ručička otáčkoměru protne trojčíslí se čtyřkou na začátku.

O poznání náročnější byla ale validace rekordu. Jakkoliv Raphanel dle pravidel absolvoval po jedné jízdě v každém směru, kdy dokonce při té druhé jel 434,211 km/h, problém byl nakonec dle zástupců Guinnessovy knihy rekordů v deaktivaci omezovače. Nejprve bylo proto 5. dubna 2013 oznámeno, že dojde k jeho vymazání, aby o pět dní později společnost vše změnila jen na přezkum. Deset dní po původní zrušení platnosti nakonec bylo oznámeno, že rekord opravdu platí, protože automobilka několik vozů bez omezovače prodala i zákazníkům. Teď už je to jedno, zápis Bugatti byl předloni překonán.


James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 1 - James May Bugatti Veyron SS memories 2019 videoscreen 01James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 2 - James May Bugatti Veyron SS memories 2019 videoscreen 02
James May ve své zjevně oblíbené hospůdce zavzpomínal, jak jel s Bugatti Veyron SS skoro 418 km/h

James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 3 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 01James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 4 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 02James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 5 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 03James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 6 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 04James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 7 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 05James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 8 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 06James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 9 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 07James May popsal, jaké to je jet autem rychlostí přesahující 417 km/h - 10 - James May 417 kmh Bugatti Veyron SS 08
Záběry z jeho jízdy se objevily v dobovém Top Gearu

Zdroje: Drive Tribe, [https://www.youtube.com/channel/UCjOl2AUblVmg2rA_cRgZkFgg Top Gear@Youtube]

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše