Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937

Vývoj rychlostních rekordů se dočkal za uplynulé století spousty zápisů, jeden specifický se ale už 79 let nezměnil, došlo na něj až nyní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937

7.11.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vývoj rychlostních rekordů se dočkal za uplynulé století spousty zápisů, jeden specifický se ale už 79 let nezměnil, došlo na něj až nyní.

Když se dva perou, třetí se směje, říká se. Zatímco se tedy většina motoristického světa hádala, zda se novým nejrychlejším vozem planety stane buď Bugatti Chiron nebo Hennessey F5, tento titul si nakonec o víkendu přivlastnil Koenigsegg Agera RS. Všeho do času, říká se, ale teď to tak prostě je.

Zápis je to o to zajímavější, že Švédové neměli k dispozici žádné speciální místo, kde by takový pokus mohli uskutečnit. Jako třeba koncern Volkswagen, který má svůj obří testovací areál Ehra-Lessien. Koenigsegg to ale nevzdal a nechal si uzavřít 17,7 kilometru dlouhý úsek dálnice v Nevadě a absolutního rychlostního rekordu produkčních aut dosáhl na veřejné silnici. A tím velmi pravděpodobně zaznamenal ještě jeden historický zápis.

Proč ono spojení „velmi pravděpodobně“? Důvod je prostý a má spojitost s Guinnessovou knihou rekordů. V té Koenigsegg ještě není zapsán jako vůz, který dosáhl nejvyšší rychlosti na veřejné vozovce, místo toho v dané sekci naleznete Jima Peruta a jeho Dodge Charger z roku 2006 s karoserií ve stylu Nascar. Tento vůz dosáhl během závodu Nevada Open Road Challenge v květnu 2012 rychlosti 392 km/h.

Zástupce „guinessovky” uvedl, že se momentálně čeká na „důkazní materiál“ Koenigseggu, díky kterému by nový rekord mohl být oficiálně potvrzen a zapsán. Všeobecně se počítá s tím, že k tomu skutečně dojde, neboť Švédové splnili veškeré podmínky a absolvovali jízdu oběma směry s respektovanou měřící technikou. Během jednoho pokusu přitom dosáhli tempa 457,9 km/h, během druhého pak 436,4 km/h.

Perutův pět let starý počin byl překonán v obou případech, k tomu ale Koenigsegg pokořil i legendární Mercedes-Benz W125 Rekordwagen, na svou dobu neuvěřitelně výkonné, 736koňové monstrum. To se zrodilo roku 1937, přičemž vzniklo zejména z popudu nacistické strany, která chtěla světu dokázat, že německé vozy jsou absolutně nejrychlejší. Proto v lednu 1938 usedl do kokpitu Rudolf Caracciola, který Rekordwagen na německém Autobahnu rozjel na 431 km/h.

Proč tato jízda není v knize rekordů zapsána? Nevraživost vůči Němcům za tím nehledejte, realita není tak senzacechtivá. Stačí zapátrat v historii a zjistíte, že Guinnessova kniha poprvé vyšla 10. listopadu 1951. Tedy dlouho po oné Caracciolově jízdě, kterou tak nebylo možné ověřit. V nejproslulejší knize rekordů ji proto nenajdete, všeobecně ovšem za rekordní považována je.

Nyní tedy uvidíme, zda a především jakým způsobem se s výzvou popasují Bugatti a Hennessey. V prvním případě máme očekávat výlet směrem k maximální rychlosti v příštím roce, na výsledky texaské značky si budeme muset počkat o rok déle. Něco nám přitom říká, že v případě Hennessey u toho opět budou nevadské silnice. Do Guinnessovy knihy rekordů tak možná ve výsledku nepřibude zápis jeden, ale hned dva...


Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 1 - Koenigsegg Agera RS rychlostni rekord 01Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 2 - Koenigsegg Agera RS rychlostni rekord 02
Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 3 - Koenigsegg Agera RS rychlostni rekord 03Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 4 - Koenigsegg Agera world speed record 04
Koenigsegg Agera RS je novým nejrychlejším autem světa, přičemž rychlosti až 457,9 km/h dosáhl na veřejné silnici

Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 5 - Mercedes-Benz W 125 05Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 6 - Mercedes-Benz W 125 06Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 7 - Mercedes-Benz W 125 07Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 8 - Mercedes-Benz W 125 08Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 9 - Mercedes-Benz W 125 01Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 10 - Mercedes-Benz W 125 02Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 11 - Mercedes-Benz W 125 03Rekordní Koenigsegg jako první v historii pokořil i nacistické monstrum z roku 1937 - 12 - Mercedes-Benz W 125 04
Překonán tak byl legendární Mercedes-Benz W125 Rekordwagen i počin Jima Peruta z roku 2012, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů a který si můžete vychutnat na videu níže

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše