Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS

Nejrychlejší silniční auto planety je teď od Koenigseggu. To už víme, jak se tento stroj o víkendu rozjel až na 457,9 km/h, vám ale můžeme ukázat až teď.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS

6.11.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejrychlejší silniční auto planety je teď od Koenigseggu. To už víme, jak se tento stroj o víkendu rozjel až na 457,9 km/h, vám ale můžeme ukázat až teď.

Hned včera ráno jsme vás informovali o překonání rychlostního rekordu Bugatti Veyron Super Sport. Ten byl stanoven 4. července 2010, kdy oficiální testovací jezdec značky Pierre Henri Raphanel dosáhl rychlosti 431,072 km/h. Ta přitom byla průměrem dvou jízd, jak vyžadují pravidla spojená se zapsáním počinu do Guinnessovy knihy rekordů.

Požadavek dvou jízd, kdy ta první se jede v opačném směru než ta následující, je dán snahou o eliminaci jakéhokoliv zkreslení. Vozu by totiž mohl napomoci třeba vítr v zádech či sklon vozovky. Proto ostatně nebyl uznán rekord Hennessey Venom GT, jenž sice zvládlo 435,3 km/h, ovšem pouze v jednom směru. Texasanům přitom nepomohl ani protest, že Venom GT není nikterak modifikován, zatímco Veyron má mimo testovací dráhu Ehra-Lessien nastaven omezovač „pouze“ na 415 km/h.

Přesunout se můžeme k uplynulému víkendu, během kterého se pře francouzské a americké automobilky stala zcela zbytečnou. Oběma firmám totiž rybník vypálil Koenigsegg, který si nechal uzavřít 11 mil (17,7 km) dlouhou silnici v Nevadě. Na té pak Agera RS dosáhla rychlosti 457,9 km/h při jízdě severním směrem a 436,4 km/h při jízdě jižním směrem, kdy podle Christiana von Koenigsegga pokus negativně ovlivnil vítr. Přesto ovšem k překonání sedm let starého rekordu došlo.

Zatímco včera bylo k dispozici jen pár obrázků, dnes tu máme videa mapující nejen veškeré zázemí, ale především jízdu přímo z pohledu továrního jezdce Niklase Liljy. Ten se zpočátku drží velmi zkrátka, což je evidentně dané snahou o eliminaci jakéhokoliv protočení kol a tedy poškození pneumatik. Plyn pořádně zašlápne až při dosažení mety 300 km/h, poté se ovšem začnou dít věci - akcelerace ze třístovky na 400 km/h totiž zabere 10 sekund, ze 400 na 450 km/h pak necelých 20. To je neskutečný kalup.

Jsme zvědavi, jakým způsobem se „závody ve zbrojení“ budou vyvíjet dále, prozatím zde ale máme nového světového rekordmana, a tím je Koenigsegg Agera RS s 1 360 koňmi, jehož průměr činí 447,1 km/h. Oproti standardnímu stroji přitom vůz dostal integrovanou ochrannou klec a jinou telemetriku, tím však odklon končí. Za zmínku pak stojí ještě fakt, že jde přesně o ten exemplář, který Bugatti již jednou pokořil, a sice při měření dynamiky 0-400-0 km/h.


Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 1 - Koenigsegg Agera world speed record 01Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 2 - Koenigsegg Agera world speed record 02Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 3 - Koenigsegg Agera world speed record 03Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 4 - Koenigsegg Agera world speed record 04Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 5 - Koenigsegg Agera world speed record 05
Takhle vypadá stanovení nového rychlostního rekordu z pohledu řidiče, navíc na běžné, byť zde uzavřené silnici. Do 300 km/h se toho mnoho neděje, tuto rychlost Agera zvládá levou zadní. Pak se ovšem začnou dít věci...

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.