Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS

Nejrychlejší silniční auto planety je teď od Koenigseggu. To už víme, jak se tento stroj o víkendu rozjel až na 457,9 km/h, vám ale můžeme ukázat až teď.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS

6.11.2017 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS

/

Nejrychlejší silniční auto planety je teď od Koenigseggu. To už víme, jak se tento stroj o víkendu rozjel až na 457,9 km/h, vám ale můžeme ukázat až teď.

Hned včera ráno jsme vás informovali o překonání rychlostního rekordu Bugatti Veyron Super Sport. Ten byl stanoven 4. července 2010, kdy oficiální testovací jezdec značky Pierre Henri Raphanel dosáhl rychlosti 431,072 km/h. Ta přitom byla průměrem dvou jízd, jak vyžadují pravidla spojená se zapsáním počinu do Guinnessovy knihy rekordů.

Požadavek dvou jízd, kdy ta první se jede v opačném směru než ta následující, je dán snahou o eliminaci jakéhokoliv zkreslení. Vozu by totiž mohl napomoci třeba vítr v zádech či sklon vozovky. Proto ostatně nebyl uznán rekord Hennessey Venom GT, jenž sice zvládlo 435,3 km/h, ovšem pouze v jednom směru. Texasanům přitom nepomohl ani protest, že Venom GT není nikterak modifikován, zatímco Veyron má mimo testovací dráhu Ehra-Lessien nastaven omezovač „pouze“ na 415 km/h.

Přesunout se můžeme k uplynulému víkendu, během kterého se pře francouzské a americké automobilky stala zcela zbytečnou. Oběma firmám totiž rybník vypálil Koenigsegg, který si nechal uzavřít 11 mil (17,7 km) dlouhou silnici v Nevadě. Na té pak Agera RS dosáhla rychlosti 457,9 km/h při jízdě severním směrem a 436,4 km/h při jízdě jižním směrem, kdy podle Christiana von Koenigsegga pokus negativně ovlivnil vítr. Přesto ovšem k překonání sedm let starého rekordu došlo.

Zatímco včera bylo k dispozici jen pár obrázků, dnes tu máme videa mapující nejen veškeré zázemí, ale především jízdu přímo z pohledu továrního jezdce Niklase Liljy. Ten se zpočátku drží velmi zkrátka, což je evidentně dané snahou o eliminaci jakéhokoliv protočení kol a tedy poškození pneumatik. Plyn pořádně zašlápne až při dosažení mety 300 km/h, poté se ovšem začnou dít věci - akcelerace ze třístovky na 400 km/h totiž zabere 10 sekund, ze 400 na 450 km/h pak necelých 20. To je neskutečný kalup.

Jsme zvědavi, jakým způsobem se „závody ve zbrojení“ budou vyvíjet dále, prozatím zde ale máme nového světového rekordmana, a tím je Koenigsegg Agera RS s 1 360 koňmi, jehož průměr činí 447,1 km/h. Oproti standardnímu stroji přitom vůz dostal integrovanou ochrannou klec a jinou telemetriku, tím však odklon končí. Za zmínku pak stojí ještě fakt, že jde přesně o ten exemplář, který Bugatti již jednou pokořil, a sice při měření dynamiky 0-400-0 km/h.


Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 1 - Koenigsegg Agera world speed record 01Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 2 - Koenigsegg Agera world speed record 02Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 3 - Koenigsegg Agera world speed record 03Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 4 - Koenigsegg Agera world speed record 04Jaké je to jet 457 km/h po běžné silnici? I to ukazuje video z rekordní jízdy Agery RS - 5 - Koenigsegg Agera world speed record 05
Takhle vypadá stanovení nového rychlostního rekordu z pohledu řidiče, navíc na běžné, byť zde uzavřené silnici. Do 300 km/h se toho mnoho neděje, tuto rychlost Agera zvládá levou zadní. Pak se ovšem začnou dít věci...

Petr Prokopec

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše