Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii
22.4.2019 | Mirek Mazal
Zatím nejde o stroj, který byste si mohli koupit, předobjednat se ale dá. Zatím dokáže ujet 100 km po silnici a pak 10 minut letět, finální parametry ale mají být lepší.
Můžeme si pomalu odškrtnout další milník ve vývoji osobní dopravy. Klasický silniční motocykl se po jízdě po silnici vznesl nad pevnou zem. První létající motorka skutečně existuje, vznikla ve Francii a jmenuje se Lazareth LMV 496.
Na první pohled nevypadá jako typický jednostopý stroj, má totiž čtyři kola která se dokáží spojit ve dvě. Létající motorku vytvořil designér a technik Ludovic Lazareth, jehož zhmotnělý sen jménem La Moto Volante 496 dokáže ujet zhruba sto kilometrů po silnici na elektrický pohon. Po stisknutí tlačítka ale zařízení změní svůj vzhled do podoby jakéhosi osobního dronu a dokáže pokračovat v cestě i bez kontaktu se zemí.
Koncept zatím dokáže vydržet ve vzduchu jen asi 10 minut, takže rozhodně ještě je na čem pracovat. Při transformaci se kola o devadesát stupňů vykloní ven a tím nasměřují k zemi turbíny JetCat. Proudové motory vytváří energii 969 kW (1 318 koní), což stačí k tomu, aby se motorka i s jezdcem vznesla nad zem. Po minutě zahřívání může odletět jeden člen posádky sedící za řídítky. Hmotnost je zde důležitým faktorem, proto je kostra LMV 496 vyrobena z kompozitních materiálů.
Řidič a později také pilot může informace o rychlosti, nadmořské výšky, poloze či rychlosti turbín přečíst na přístrojové desce. Jak jsme již naznačili, pan Lazareth má před sebou ještě kus práce, k dispozici má ale podle svých slov pět prototypů, na jejichž vývoji s kolegy současně pracuje a se kterými uskutečňuje krátké lety po Francii.
Francouzský konstruktér s dílnou v kantonu Annecy-le-Vieux neprozradil, na kolik jej vývoj dosud postavených kusů přišel. V případě samotné létající motorky se ale mluví o ceně 560 tisíc dolarů (12,7 milionu Kč) za jeden hotový stroj, kterou je potřeba vzít na zřetel při předobjednávce. Přesnou konečně sumu možná neví ani sám Lazareth - svět létajících aut a motorek je to zatím neprobádané pole, na kterém by si snadno mohly vylámat zuby i mnohem větší firmy.
















Praktická ukázka Lazarethu LMV 496, který jezdí i létá. Na záběrech z vývoje zatím nepříliš přesvědčivě, i Blériot ale nějak začínal
Bleskovky
Brutální Wankel s 12 rotory měl dávat 5 000 koní, při prvním měření výkonu ale selhal a začal hořet
včera (3)Spalovací „dinosaurus” Koenigseggu stanovil další dynamický rekord produkčních aut, nestačí mu ani nejlepší elektromobil
9.5.2025Nové Audi RS5 Avant nachytali při testech na Ringu a v okolí, jeho obrovské výfuky působivě jen vypadají
7.5.2025
Nové na MotoForum.cz
- Marc Marquez vítězem Tissot Sprintu včera 15:27
- Pole pro Gonzaleze, 7. Salač včera 14:30
- Moto3: Dva Rookies na čele včera 14:29
- Pole Position pro Quartarara v novém rekordu 1:29,324 včera 11:31
- Obava z precedentu: Majitelé v Brně se obávají včera 10:14
Nejnovější články
Dědic Fiatu a šéf Renaultu dali EU ultimátum: Buď něco změníte teď, nebo tu zničíte autoprůmysl, za 5 let bude pozdě
včeraNěmci vrátili život legendárnímu Audi Quattro. Vypadá jako zamlada, má ale skoro třikrát víc výkonu
včeraBrutální Wankel s 12 rotory měl dávat 5 000 koní, při prvním měření výkonu ale selhal a začal hořet
včera (3)Mercedes nechtěl motory V8 nabízet už skoro pro nic, teď otočil a jejich novou generaci chce nacpat takřka do všeho
včeraBizarní prodlužovač dojezdu Tesly je totální fiasko. Nesmyslné řešení nakonec nedostane nikdo, firma vrací zálohy
včera
Živá témata na fóru
- Cyklistické vlákno 05.10. 19:29 - Zajda
- whitelist & blacklist 05.10. 09:44 - Stepan
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 05.10. 07:08 - Brus
- Rychlodotazy 05.09. 16:22 - Stepan
- OT - zavírám krám, uklízím 05.09. 14:42 - pavproch
- OT: pavproch pomalu likviduje svou firmu 05.09. 14:38 - pavproch
- Detektory policejních radarů 05.09. 13:40 - řidičBOB
- BMW Divize 05.09. 13:18 - pavproch