NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho

Může to znít neuvěřitelně, ale člověk se naposledy podíval na Měsíc před 45 léty. Měl československé kořeny, a tak si vzal i vlajku, kterou v Lunar Roveru svezl po Měsíci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho

12.12.2017 | Mirek Mazal | 15 příspěvků

NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Může to znít neuvěřitelně, ale člověk se naposledy podíval na Měsíc před 45 léty. Měl československé kořeny, a tak si vzal i vlajku, kterou v Lunar Roveru svezl po Měsíci.

Psal se datum 11. prosince 1972, kdy astronauti Eugene Andrew „Gene“ Cernan a Harrison Hagan Schmitt vstoupili z lunárního modulu na Měsíci. Vyvrcholila tím jedna z památných kosmických misí jménem Apollo 17, ta vůbec poslední, která dostala pozemšťana na povrch Měsíce. A byla nepochybně tou nejpamátnější z automobilového pohledu - právě tehdy se totiž Cernan s Schmittem pohybovali po Měsíci něčím, co autem můžeme snadno nazvat.

Nepředstavujte si žádnou dravou jízdu, oba muži výletním tempem ujeli po Měsíci 35 kilometrů za 4 hodiny a 26 minut. To už víme, NASA ale nyní při příležitosti 45. výročí této událo zveřejnila názorný obrázek, aby pomohla ujasnit naše představy, jak daleko se vesmírné vozidlo Lunar Rover dostalo. Stopy dráhy na Měsíci existují a také jejich snímek NASA zveřejnila.

Pokud byste trasu převedli do mapy amerického Manhattanu, trasa by vedla od bytů na severovýchodní straně přes jihovýchod zpět do středu a dále přes Central Park až daleko na jihozápad k mostu Williamsburg Bridge. Objet trasu metrem by trvalo celý den. Na mapě Prahy si představte okruh ze Staroměstského náměstí k Žižkovské věži, k Eden Aréně, dále do Chodova, přes Modřanskou rokli do Chuchle a zpět na Staroměstské náměstí přes Barrandov. Obejít pěšky pražskou trasu, která délkou odpovídá pohybu modulu, by trvalo 7 hodin 28 minut, autem byste to jistě zvládli rychleji.

Vazbu na Českou republiku potažmo Československo si ale nemusíme domýšlet, ta je tu i zcela přirozeně. Gene Cernan měl za rodiče česko-slovenský pár a na svůj původ nikdy nezapomněl. Na své kosmické mise si tak bral i malou českou resp. československou vlajku, kterou měl také před 45 léty na Měsíci. I ta tedy byla účastna možná ne zrovna velkolepé, přesto nezapomenutelné jízdy. A mimochodem, onu vlajku pak chtěl předat zástupcům Československa, kteří se s ním z politických důvodů odmítli bavit. Tak ji potají předal Luboši Perkovi z Astronomického ústavu v Ondřejově, díky němuž zůstává v České republice dodnes.

Ale zpátky k oné jízdě. Jako nejeden „výlet” autem, ani ten vesmírný se nevyhnul nečekaným potížím. Když se Gene vracel na své místo na vesmírném vozidle vypadlo mu kladivo z přední kapsy na holeni, zachytilo se pod pravý zadní blatník a odtrhlo zadní nástavbu. Oblek znemožňuje rychle reagovat, ale i tak šlo cítit, jak se kladivo zaseklo, vzpomínal ještě za svého života Gene Cernan (bohužel zemřel letos v lednu) a dodával, že se snažil střetu zabránit, ale neúspěšně.

Posádka byla na podobné problémy připravená a díky tréninku vše okamžitě opravili. Upadlý blatník mohl narušit misi, ale modelové situaci během výcviku mysleli na tento problém. Šlo hlavně o všudypřítomný prach, který se navzdory opatrnosti posádky a opravenému blatníku dostal všude. Vyjížďka přesto dopadla úspěšně a posádka Apolla 17 si z Měsíce přivezla na 90 kg kamení. Ty byste asi při popsané cestě Prahou dávali dohromady obtížně...


NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 1 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 06NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 2 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 05NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 3 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 07
Stopy z oné projížďky jsou na Měsíci viditelné dodnes - přeneseno do prostředí Manhattanu či Prahy je to docela štreka

NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 4 - Ceska vlajka na mesici 01
Česká resp. československá vlajka, která byla tehdy při tom, dodnes existuje též

NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 5 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 01NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 6 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 02NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 7 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 03NASA k výročí zveřejnila detaily k poslední jízdě po Měsíci. Česká vlajka byla u toho - 8 - Apollo 17 NASA trasa na Mesici 04
Toto je Lunar Rover, kterým se po Měsíci před 45 léty jezdilo

Zdroj: NASA přes Jalopnik

Mirek Mazal

Diskuze 15 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše