Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard

Když se řekne obrněné auto, lidé si obvykle představí buď pancéřované verze luxusních limuzín, nebo něco vojenského. Může to ale být i obrněný kamion, nic většího v této formě svět nepoznal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard

28.2.2021 | Petr Miler

Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard

/

Foto: Mercedes-Benz

Když se řekne obrněné auto, lidé si obvykle představí buď pancéřované verze luxusních limuzín, nebo něco vojenského. Může to ale být i obrněný kamion, nic většího v této formě svět nepoznal.

I když jsou pancéřovaná osobní auta zajímavá jen pro pár vyvolených, skloňovaná jsou docela často. Většině lidí zajímajících se o automobily tak neuniklo, že existují v malých sériích vyráběné obrněné modely, jako jsou luxusní sedany Audi nebo noblesní SUV Land Roveru s ochranou proti napadení kde čím. A samozřejmě, pak jsou tu lidé, jako třeba prezidenti, kterým jsou podobné stoje nezřídka vyráběné na míru.

Někteří z jejich kupců mají důvod se o svůj život bát, jiní jsou spíše paranoidní, tak či onak se jejich osobní auta upravují tak, aby na ně kulky či šrapnely nemohly. S ochranou proti podobným útokům ale nevznikají jen osobní vozy. Armádní speciály jsou jasná věc a dost pravděpodobně jste i na vlastní oči viděli obrněnou dodávku, která převáží peníze. Po silnicích ale jezdí s penězi i kamion o dvou návěsech. A je to největší a od pohledu nejdrsnější obrněné auto, které kdy vzniklo.

Jde o Mercedes a pozoruhodné je na něm už to, že nejde o dodatečnou úpravu, ale o zakázkově vyrobený stroj přímo u německé automobilky. Brazilská společnost Prosegur jich potřebovala pět a Němcům zřejmě přišlo škoda svěřit takový pěkný obchod něčemu jinému. A tak obrněné kamiony postavili sami.

Stroj je to extrémní v každém ohledu. Jako tahač byl zvolen model Axor 2644, který byl rozsáhle upraven, aby obstál před novými úkoly. Postaven byl na podvozku konfigurace 8x4 s motorem o 2 100 Nm točivého momentu. Celý tahač je pochopitelně pancéřovaný a interiér je upravený tak, aby pojal čtyřčlennou posádku - dva řidiče a dva pracovníky ochranné služby, kteří monitorují náklad a v případě potřeby jsou schopni zasáhnou.

Co je pozoruhodné, tento Axor může táhnout najednou dva návěsy, které pojmou až 175 krychlových metrů čehokoliv cenného - 100 v prvním a 75 v druhém. Převážet lze takto hotové peníze, zlato nebo jakékoli cennosti, které by někoho mohly zajímat. I návěsy jsou pochopitelně obrněné a vůz má speciální systém zajištění nákladu proti nenechavcům - po proražení trezorových nákladových prostor je vnitřek vyplněn polyuretanem, aby se obsah nemohl hýbat a aby se k němu lupiči těžko dostávali, i když základní ochranu překonají.

Kamion zvládne pobrat až 74 tun cenného nákladu, což při současných cenách zlata znamená, že kdyby byl napěchován jen cihličkami ze žlutého kovu, jde o transport v hodnotě bezmála 90 miliard korun. Vedle něčeho takového vypadá i nejdražší auto kdy prodané v aukci jako bezcenná cetka na kolech. Dobře, žertujeme, ale relativně to tak bude vypadat.

Podívejte se na toto svérázné monstrum na přiložených fotkách, mezi které přidáváme i záběry menšího Mercedesu-Benz 915 E v podobné úpravě, které si Prosegur též nechal od Němců postavit. Zlato za 90 miliard jistě neodveze, ale i to bude nepochybně schopný stroj.


Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 1 - Mercedes-Benz Axor 2644 Prosegur 01Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 2 - Mercedes-Benz Axor 2644 Prosegur 02Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 3 - Mercedes-Benz Axor 2644 Prosegur 03Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 4 - Mercedes-Benz Axor 2644 Prosegur 04Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 5 - Mercedes-Benz Axor 2644 Prosegur 05Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 6 - Mercedes-Benz Axor 2644 Prosegur 06
Obrněné auto může být i kamion, jak ukazuje práce Mercedesu pro brazilský Prosegur. Axor 2644 v pancéřované úpravě je extrémní v každém ohledu. Foto: Mercedes-Benz

Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 7 - Mercedes-Benz 915 E Blindado 01Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 8 - Mercedes-Benz 915 E Blindado 02Nejdrsnější obrněné auto světa vzniklo jen v 5 kusech, monstrum uveze zlato za 90 miliard - 9 - Mercedes-Benz 915 E Blindado 03
Menším převozům slouží model 915 E též v obrněné úpravě. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: Mercedes-Benz

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.