Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia

Ani mnozí lidé intenzivně se zajímající o Porsche všeho druhu nemají tušení, že něco takového bylo možné u německé automobilky pořídit. Zdánlivě jen stylová verze byla i velmi praktická.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia

6.10.2019 | Petr Miler

Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ani mnozí lidé intenzivně se zajímající o Porsche všeho druhu nemají tušení, že něco takového bylo možné u německé automobilky pořídit. Zdánlivě jen stylová verze byla i velmi praktická.

Jsou lidé, u kterých nepředpokládáte, že něco neví, zvláště v určitých oborech. Jedním z nich je kolega, automobilový fanatik první kategorie. V minulosti vlastnil Porsche 911 generace 997 a dnes se na mě obrátil se shora publikovanou fotkou a dotazem, zda vím, že se prodávalo Porsche 911 s výklopnou zádí. Neměl jsem o tom tušení - Panamera nebo SUV jasně, Cayman ano, ale 911? Ta má přece vzadu motor, tak jakápak výklopná záď?

Jakkoli to zní ovšem zní absurdně, Porsche takovou 911 skutečně vyrábělo a je až zarážející, jak málo se o tom ví. Nejde jen o kolegu či mě - v rychlosti jsem oslovil své „automobilové známé” a ani nikdo z nich neměl tušení. Omlouváme se tedy, pokud vás zatěžujeme informací, kterou je vám známa, s ohledem na zmíněné ale existuje dost velká pravděpodobnost, že o ní ani vy nemáte povědomí.

Cestou k jejímu zjištění se stala česká bazarová nabídka Porsche 911 997 v provedení Targa 4S. Tato v pozdějších iteracích nepříliš známá a nepříliš populární verze se v generací 993, 996 a 997 nabízela vlastně ani ne jako Targa, ale spíše jako jakýsi polokabriolet s pevnou, skleněnou střechou. Tyto varianty dostaly obří skleněný „šíbr”, který bylo možné zasunout pod zadní sklo a získat tak skorokabriolet bez nevýhod plátěné střechy.

Proč ne, tohle se ví, dokonce vám možná bude povědomá označení „skleník” nebo „akvárium”, která si tyto verze Targy pro bohaté prosklení střechy získala. Co se ale neví, je, že jen a pouze u této varianty v generacích 996 a 997 bylo možné vyklopit zadní sklo a získat přístup do interiéru z této strany. To je geniální nápad, neboť zadní sedadla stejně nejsou příliš sedadly a více se používají pro náklad. Ale dostat do nich něco přes boční dveře? To je někdy velmi obtížné. Výklopnou zádí to půjde stejně snadno jako do Octavie a dokážeme si představit, že by v této verzi mohlo jít odvézt i velkou televizi či podobné, do sporťáku jedoucího bezmála 300 km/h jinak obtížně napěchovatelné věci.

Němci si jako vždy pohráli s detaily, takže u Targy je tento prostor po otevření zádě osvětlený jako u kombíků a dokonce je tento prvek kombinovatelný se zadním stěračem. Využitelnost už tak praktické 911 to zvyšuje ještě o 100 procent a docela se divíme, že žádná jiná varianta nic takového nedostala. Zrovna Targa je spíše stylovka, ne stěhovák, a tak možná právě proto o této funkci skoro nikdo neví.

Toužíte-li tedy po extrémně praktickém sporťáku, je tohle cesta, kterou lze jít. Jen je třeba se zastavit u generace 997, neboť pozdější 991 už byla znovu Targa jako kdysi. Tedy vůz dovolující odnímat celý, zde primárně plátěný střešní panel. Nedoceněná věc, řekli bychom, proto jsme na ni chtěli vzpomenout.


Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 1 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 01Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 2 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 02Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 3 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 03Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 4 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 04Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 5 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 05Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 6 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 06Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 7 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 07Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 8 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 08Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 9 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 09
Česká nabídka bazarové 911 997 Targa 4S připomněla...

Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 10 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 10Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 11 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 11Porsche 911 se nabízelo i ve verzi, do které šlo ládovat náklad jako do Škody Octavia - 12 - Porsche 911 Targa vyklopna zad 12
...co devětsetjedenáctka v tomto provedení uměla v generacích 996 a 997 před i po faceliftu

Zdroje: Tipcars, Porsche

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše