Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla

Technicky míří moderní auta jiným směrem, význam světel, digitální techniky či kompatibility s externími zařízeními ale Škoda s konceptem zvaným Joyster odhadla přesně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla

27.12.2019 | Petr Prokopec

Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla

/

Technicky míří moderní auta jiným směrem, význam světel, digitální techniky či kompatibility s externími zařízeními ale Škoda s konceptem zvaným Joyster odhadla přesně.

Když se v roce 2006 chystala Škoda na autosalon v Paříži, tehdejší šéfdesignér mladoboleslavské značky Jens Manske rozhodl, že je třeba přijít s něčím naprosto mimořádným. Zrozen tak byl koncept Joyster, ze kterého „měla být cítit láska, krása a emoce“. Tak alespoň na vůz vzpomíná exteriérový designér Jiří Hadaščok. Zároveň přitom dodává, že jeho návrh sice výrobu nepoznal, ovšem díky němu získal u značky práci. A tím se mu splnil sen, který de facto trvá dodnes. Hadaščok měl na starosti třeba exteriér modernizované Fabie z roku 2018.

My se ale dnes nebudeme věnovat samotnému designérovi, nýbrž již zmíněnému konceptu. S Joysterem chtěla Škoda ukázat hlavně svou představu o vozech budoucnosti. Citronově žlutý lak karoserie měl dát každému najevo, že tento model není určen usedlým starším lidem, ale spíše těm mladším a otevřenějším. I proto byla zvolena třídveřová karoserie, v jejímž případě se však Škoda pořádně sekla. Ta je z dnešního pohledu zcela mimo trendy - zájem o třídvířka je tak malý, že je většina výrobců postupně vypouští z nabídek.

Stejně tak se „mimo hru“ dostává i motorový prostor. Značka totiž v souvislosti s konceptem mluvila o benzinové jedna-čtyřce či dieselech, v žádném případě však nebylo zmiňováno elektrifikované ústrojí. A to přesto, že v té době již Tesla za sebou měla tříletou existenci. Na druhou stranu, Roadster první generace v roce 2006 ještě nebyl na světě a nikdo proto nemohl tušit, že firma řízená Elonem Muskem během následujících třinácti let zásadní měrou přispěje ke kompletní proměně automobilového světa.

Kde však již Joyster zasáhl střed terče, to je kabina. Koncept dostal do vínku digitální přístrojový štít, který dnes začíná být samozřejmostí, a to i u mladoboleslavské automobilky. Zajímavý je rovněž pohled na středovou konzoli, kde je možné zasunout tenký notebook. Ten se následně propojí s vozem a umožňuje ovládání mnoha funkcí, třeba audio soustavy. Jinými slovy tu tedy máme počátky technologie MirrorLink (smartphony tehdy neznamenaly nic, první iPhone přišel v roce 2007), stejně jako možnost kompatibility mezi externími médii a automobilem.

Stejně tak řada výrobců vyrukovala se dvěma sedadly, která se skrývají v zavazadlovém prostoru a je možné je využít při zastavení vozu. V případě konceptu mají nosnost až 150 kg a počítají se stejným čalouněním jako čtveřice křesel v kabině. Samotná značka však bohužel tuto inovaci do produkce nedotáhla. Místo toho však užila design kol Joysteru pro sériové modely Roomster Scout a Fabia Scout, zatímco zadní okno navazující na prosklenou střechu a přesahující do víka užil Rapid Spaceback.

Hadaščok dále poukazuje ještě na světlomety, které jsou momentálně jedním ze stěžejních prvků značky. A bylo tomu tak již v roce 2006, kdy začal tlak na vývoj nových technologií, a to skrze zmenšování jejich velikosti. Pokud by tomu tak nebylo, dnes bychom se jen stěží dočkali matricových diod či dokonce laserových světel. Suma sumárum, v případě Joysteru Škoda v mnoha případech správně odhadla, po čem budou zákazníci v budoucnu toužit. V některých ohledech ale mířila mimo terč.


Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 1 - Skoda Joyster 2006 nova sada 01Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 2 - Skoda Joyster 2006 nova sada 02Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 3 - Skoda Joyster 2006 nova sada 03Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 4 - Skoda Joyster 2006 nova sada 04Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 5 - Skoda Joyster 2006 nova sada 05Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 6 - Skoda Joyster 2006 nova sada 06Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 7 - Skoda Joyster 2006 nova sada 07Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 8 - Skoda Joyster 2006 nova sada 08Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 9 - Skoda Joyster 2006 nova sada 09Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 10 - Skoda Joyster 2006 nova sada 10Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 11 - Skoda Joyster 2006 nova sada 11Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 12 - Skoda Joyster 2006 nova sada 12Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 13 - Skoda Joyster 2006 nova sada 13Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 14 - Skoda Joyster 2006 nova sada 14Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 15 - Skoda Joyster 2006 nova sada 15Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 16 - Skoda Joyster 2006 nova sada 16Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 17 - Skoda Joyster 2006 nova sada 17Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 18 - Skoda Joyster 2006 nova sada 18Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 19 - Skoda Joyster 2006 nova sada 19Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 20 - Skoda Joyster 2006 nova sada 20Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 21 - Skoda Joyster 2006 nova sada 21Škoda vzpomíná na auto, které neposlala do výroby, budoucnost jím ale odhadla - 22 - Skoda Joyster 2006 nova sada 22
Třídveřová karoserie či spalovací ústrojí se dnes již moc nenosí, prakticky ve všech ostatních ohledech však Škoda trefila s konceptem Joyster střed terče

Zdroj: Škoda Auto

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše