Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie

Polská napodobenina stvořená za účasti sovětských filmařů se tváří seriozně, je to ale spíše parodie. Kopie nejlepší automobilové akce z USA dopadla vlastně přesně podle očekávání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie

23.5.2019 | Mirek Mazal

Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Polská napodobenina stvořená za účasti sovětských filmařů se tváří seriozně, je to ale spíše parodie. Kopie nejlepší automobilové akce z USA dopadla vlastně přesně podle očekávání.

Automobilové honičky jsou chutným kořením každého alespoň trochu akčnějšího filmu. Nejen my jako nadšenci benzínového odéru jásáme při sledování opravdu povedené sekce příběhu, kde se jeden řidič snaží ujet jinému. Všeobecně nejuznávanější záběry poměřování jízdních dovedností mezi dobrem a zlem pocházejí z filmu Bullitt, u nás známého jako Bulittův případ.

Scény v ulicích San Francisca vznikaly v šedesátých letech, kdy byla počítačová technika daleko za dnešními možnostmi. Absence umělých efektů dává honičce originální atmosféru, kterou se už nepodařilo a zřejmě ani nikdy nepodaří plně zopakovat.

Hlavní hrdina Steve McQueen jako komisař Bullitt krotil před kamerami osmiválcový Ford Mustang 390 GT. Nejslavnější scéna, kdy se snaží dostihnout padouchy ujíždějící v Dodgi Charger 440, je nezvykle dlouhá a fantasticky vtáhne diváka do děje. Během scény nehraje hudba ani neprobíhá žádný dialog, aby vynikl řev motorů s kvílejícími pneumatikami. Modrý kouř gum je pouze kulisa, to hlavní jsou auta opravdu skákající po strmých ulicích San Franciska rychlostí až ke 180 km/h.

Jen minimum pořízeného materiálu bylo uměle upraveno, přitom celé natáčení proběhlo z kamer umístěných na autech i v jejich kabinách. McQueen s režisérem Peterem Yatesem (kterého si McQueen i v roli šéfa koprodukční společnosti vybral právě pro jeho schopnost režírovat skvělou automobilovou honičku - oba se ve svém volném čase věnovali závodění) odmítli jakékoliv triky. Bullittova honička je světově uznávaná, protože je realisticky natočena tak, jak se v tu chvíli skutečně odehrávala. Nic více a nic méně.

Vrchol západní kinematografie svého druhu je obecně známý, méně už proslula jeho napodobenina ze sovětského bloku. Polský film Petrovka, 38 z pera režiséra Borise Grigoryeva, který vznikl za podpory sovětských filmařů, by mohla být skvělá parodie pro rozveselení tolerantního diváka. Dílo z roku 1980 se snaží o něco podobného jako Bullitt, k natáčení jednotlivých situací ale přistupuje diametrálně odlišně.

Těžko uvěřitelnou atmosféru akční honičky marně dokresluje hudební podklad s pískáním pneumatik v každé zatáčce. Neforemná Volha GAZ 24 v hlavní roli žene městem chvílemi v závěsu s klasickými Ladami. Množství sestříhaných okamžiků vyvolává kritické názory na socialistické filmaře, ale bylo by zbytečné se zamýšlet nad hlubším významem umělých skoků, hraných havárií, fingovaných smyků nebo dalších špatně ztvárněných pokusů zaujmout nenáročné publikum.

Pohledem na Bullitt a následně na Petrovku, 38 dojdou člověku rozdíly v přístupu Východu a Západu v době rozdělení geopolitiky světa na dvě poloviny. Politické hašteření mělo dopad až do kulturní oblasti, kde se auta padouchů naučila létat a pálit gumy po každém zatočení volantem.


Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 1 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 01Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 2 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 02Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 3 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 03Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 4 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 04Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 5 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 05Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 6 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 06Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 7 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 07Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 8 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 08Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 9 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 09Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 10 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 10
Steve McQueen v životní roli filmu Bullitt předvedl zřejmě již nenapodobitelnou honičku

Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 11 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 11Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 12 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 12Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 13 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 13Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 14 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 14Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 15 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 15Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 16 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 16Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 17 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 17Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 18 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 18Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 19 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 19Sověti kdysi zkusili zkopírovat nejznámější filmovou honičku, byla to spíš parodie - 20 - Filmova honicka Bullitt a Petrovka 38 foto 20
Kopie téhož ze sovětského Polska je hodně svérázná

Inspirace: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše