Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé

Kevin Marti, snad nejrespektovanější odborník na historické Fordy, potvrdil pravost Fordu Mustang nalezeného v Mexiku. Je to nález století.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé

13.3.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kevin Marti, snad nejrespektovanější odborník na historické Fordy, potvrdil pravost Fordu Mustang nalezeného v Mexiku. Je to nález století.

V Mexiku zázračně objevený Ford Mustang, který měl být údajně jedním z aut používaných při natáčení filmu Bullitt, je přes veškerou dřívější skepsi celého světa pravý. Potvrdil to Kevin Marti, jeden z předních odborníků na historické Fordy. Chybělo přitom málo a z tohoto vozu by se stala jen další replika Eleanor, Mustangu GT500, který ve filmu „60 sekund” dokázal létat.

Příběh ztraceného Bullittova Mustangu jsme nakousli už dvakrát - naposledy, když se začalo zdát, že jde o ono ztracené auto. Tehdy se dostalo na svět video s Kevinem Martim zkoumajícím auto, který prý měl říci, že jde o skutečnou rekvizitu ze slavného filmu. Teď už je to jisté - Marti oficiálně potvrdil, že se jedná o pravý vůz, nikoliv o pokus o podvod. Takových případů totiž je Marti svědkem velmi často, podle vlastních slov.

O přestavbu se měla postarat renovační dílna Ralpha Garcii Juniora, který si právě na replikách Eleanor udělal kariéru. Jeho partner Hugo Sanchez prý našel relativně slušný kousek, ze kterého by se dala další taková postavit. To byl onen bílý na první fotce, onen ve velmi pokročilém rozkladu korozí.

Dovezl ho do dílny a renovace byla naplánována. Pak ale Sanchez vyhledal VIN vozu - 8R02S125558 - na internetu a zavolal Garciovi, ať na to auto nesahá. Pak společně kontaktovali Kevina Martiho. Ten byl napřed též skeptický, protože takových aut viděl už několik a o skutečný filmový stroj nikdy nešlo. Tak si napřed vyžádal detailní fotky a teprve pak se na vůz zajel podívat.

„Pak už jsem si byl jistý,” říká Marti. Zkontroloval VIN a specifické detaily vozu, které by pravděpodobně nikdo neznal, kdyby se pokoušel vyrobit repliku a nechat ji certifikovat jako skutečné auto z Bullitta. Dodává, že ze dvou Mustangů skutečně použitých při natáčení byl jeden „hvězdou” - v tom se jezdilo slušně a měl hlavně dobře vypadat. Druhý vůz byl „kaskadérem” - měl upravený podvozek a jezdily se s ním drsnější scény, skoky, smyky apod. Tenhle čerstvě nalezený kousek je právě onen „kaskadér”.

Otázka hodnoty vozu je samozřejmě namístě, ale zatím je otevřená. Ken Gross, automobilový historik a někdejší konzultant Petersenova Automobilového Muzea, ho ale označil za svatý grál fanoušků Mustangů a jeho hodnotu odhadl na 1 milion dolarů, tedy cca 25 milionům korun. Kolik stál nálezce onen bílý vrak, netušíme, ale ve srovnání s touto částkou to budou drobné.

Podle Martiho nicméně vůz mohl být ještě cennější, kdyby Garcia se Sanchezem nezačali vůz renovovat. Jakékoliv práce na autě jeho hodnotu snižují a už začátky oprav, které zmínění podnikli před Martiho inspekcí, se na ceně negativně podepsaly. Řada sběratelů by zkrátka raději vůz získala v původním stavu, jakkoli byl žalostný - znamenal hromadu šrotu, zralou sotva do sběrných surovin. Po renovaci bude tohle auto skutečně jezdit a vypadat jako zamlada.

„Je to pro mě a pro mého společníka požehnáním. Máme s tím autem spoustu plánů,” uvedl Garcia. Vůz aktuálně není na prodej, bude zrenovován a jistě vystaven na nejedné přehlídce. Aukční prodej někdy v budoucnu nicméně nevyloučil, a podle Andyho Reida, odhadce z firmy ClassicCars.com, bude hodnota tohoto vozu postupně klesat. „Znám mladší sběratele aut, kteří nikdy film Bullitt ani neviděli,” vysvětlil Reid.

Zase tak rychlý pokles se ale očekávat nedá, Bullit je legenda, kterou zná i mezi mladými dost lidí. V každém případě si troufneme napsat, že tohle je nález století. A je to skutečný nález, tohle auto opravdu bylo ztracené, nikdo si ho neschovával ve stodole na budoucí časy.


Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 1 - ford mustang bullitt mexico dalsi 01Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 2 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 01
Takhle žalostný byl stav tohoto Mustangu, než se majitel pustil do renovace

Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 3 - ford mustang bullitt mexico dalsi 14Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 4 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 02
Kevin Marti prozkoumal pravost vozu

Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 5 - bullitt mustang pravy 01Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 6 - bullitt mustang pravy 02
Renovace začala vyvařením karoserie a lakem. Na pravém obrázku zleva Ralph Garcia Jr., Kevin Marti a Hugo Sanchez

Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 7 - ford mustang bullitt mexico dalsi 02Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 8 - ford mustang bullitt mexico dalsi 03Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 9 - ford mustang bullitt mexico dalsi 04Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 10 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 03Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 11 - ford mustang bullitt mexico dalsi 06Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 12 - ford mustang bullitt mexico dalsi 07Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 13 - ford mustang bullitt mexico dalsi 08Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 14 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 04Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 15 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 05Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 16 - ford mustang bullitt mexico dalsi 10Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 17 - ford mustang bullitt mexico dalsi 11Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 18 - ford mustang bullitt mexico dalsi 13Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 19 - ford mustang bullitt mexico dalsi 12Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 20 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 06Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 21 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 07Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 22 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 08
Další fotky Federica Garzy lépe ukazují vůz z nových pohledů

Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 23 - ford mustang bullitt orig objeven 08Toto je skutečně ztracený Mustang z filmu Bullitt. Z nálezců jsou bohatí lidé - 24 - Ford Mustang Bullitt nalez Mexico dalsi 09
I dostupné dopisy dokumentují, jak marně se McQueen snažil vůz získat


Nevěříte, že Eleanor uměla létat? Tomuhle triku neuvěřil snad nikdo

Zdroj: LA Times

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.