Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky

(+ video) Švédové možná zapomněli příchod nové generace XC60 zběsile avizovat, neopomněli jej ale zběsile testovat. Jeho odolnost je neskutečná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky

9.3.2017 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Švédové možná zapomněli příchod nové generace XC60 zběsile avizovat, neopomněli jej ale zběsile testovat. Jeho odolnost je neskutečná.

Nové Volvo XC60 jsme zvolili za jednu z hvězd ženevského autosalonu. Volvo při jeho uvedení zvolilo dnes neobvyklou marketingovou strategii, která na příchod druhé generace nikterak výrazně neupozorňovala. Zejména pak v porovnání s některými značkami - hlavně těmi koncernovými - které nás vždy dlouhé měsíce zásobují tu snímkem světla, tu fotkou nárazníku, tu tiskovou zprávou popisující třeba náročné testování. Nic z toho Volvo neučinilo.

Na jedné straně si to Švédové mohou dovolit. Nové XC60 se stejně jako první generace bude prodávat jak na běžícím pásu. Značka tak vlastně ušetřila za marketing, které mohly být vloženy kupříkladu do vývoje. Během něj bylo samozřejmě zapracováno na tradiční bezpečnosti, která má být na vrcholné úrovni, přičemž elektronickými systémy se již Volvo pochlubilo.

Pokud jste ovšem obsáhlou fotogalerii procházeli opravdu pozorně, došli jste v jejím závěru ke snímkům z interních nárazových testů, které ukazují také pevnost skeletu. Blíže si na toto téma můžeme posvítit dnes, neboť publikována byla videa z těchto zkoušek. Je jasně patrné, že pokud dojde na nehodu, můžete od XC60 očekávat příkladnou úroveň ochrany posádky, ať již dospělé, tak i té dětské.

Opravdu zajímavý je přitom test tuhosti karoserie během převrácení, ke kterému dochází v rychlosti 50 km/h. Přestože se totiž během něj XC60 několikráte otočí okolo své osy, de facto se dočká pouze odpadnutí venkovních zrcátek. Jinak druhá generace švédského SUV působí dojmem robustního tanku, kterému neublíží vůbec nic. Snad vozu i půjdou otevřít dveře, to je po takové simulované nehodě na velmi tvrdém povrchu skoro neuvěřitelné.

Mimo to tu máme náraz celou částí přídě v rychlosti 56 km/h a náraz s 25procentním odsazením, ke kterému dochází dokonce při tempu 64 km/h. Kabina vždy zůstává nedotčena, byť zejména během druhého testu překážka projde přední částí vozu jako nůž máslem. Volvo tím dokázalo, že je připraveno nejen na Euro NCAP, ale také na americký institut IIHS.

Od obou organizací tedy neočekáváme jiné než špičkové hodnocení. Ta bruselská pak jistě ocení aktivní systémy, o nichž jsme mluvili v úvodu a mezi které patří třeba vylepšená technologie City Safety zahrnující nejen autonomní brzdění a detekci chodců, ale nově také asistenta řízení, díky kterému může XC60 za určitých okolností překážku na cestě objet.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2017.


Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 1 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 02Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 2 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 01Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 3 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 03Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 4 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 04Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 5 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 05Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 6 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 06Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 7 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 07Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 8 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 08Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 9 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 09Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 10 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 10Takhle Volvo testovalo bezpečnost nové XC60. Je jako tank, bez nadsázky - 11 - Volvo XC60 2017 bezpecnost videoscreen 11
Volvo XC60 dává slovu robustnost nový význam, jak ostatně druhá generace deklaruje během interních testů

Petr Prokopec

Diskuze 23 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše