Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli

(+ video) Vidět převážet náklaďáky extrémně těžké nebo velké předměty není tak výjimečné, ale co když máte vzít 52 m dlouhou věc do 2 900 mnm?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli

31.8.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Vidět převážet náklaďáky extrémně těžké nebo velké předměty není tak výjimečné, ale co když máte vzít 52 m dlouhou věc do 2 900 mnm?

Napadlo vás někdy, jak se dostávají ohromné listy turbín větrných elektráren na kopce, kde bývají umístěny? Odpověď je jednoduchá - nákladními auty, ovšem nikoliv ledajakými. Video, které si můžete pustit níže, ukazuje dopravu listů pro elektrárnu na hoře Baoding v Číně. Je to v podstatě reklama na firmu C&C, která ony kamiony dodala, ale ukazuje, jak auta nahoru jela a jaké nástrahy musela překonávat.

Hora Baoding je vysoká asi 2 900 metrů a k elektrárně u jejího vrcholu vede od hlavní silnice 5,5 km dlouhá cesta. A jak to v horách bývá, do trasy, kudy byste chtěli jet s kamionem, má opravdu hodně daleko. Je tu 212 zatáček včetně vraceček a stoupání je místy až třicetistupňové. Náklaďáky firmy C&C jsou jediné, které tuhle výzvu zvládnou, dozvíte se ve videu. Tomu úplně nevěřte, ale pravdou je, že vyjet nahoru není nic jednoduchého a s běžným kamionem se tam vydat rozhodně nelze.

Listy turbíny mají 52,4 metru na délku a každý váží 12 tun. Hmotnost tedy zas takovým problémem není, tím je spíš ohromná délka. Nejde je vézt na výšku, protože po trase jsou stromy a elektrické vedení. Nejde je vézt na délku, protože ona 5,5 km dlouhá cesta vede přes pár vesnic, které by znamenaly nástrahy, i kdyby tu nebyly žádné zatáčky.

Proto vznikla speciální platforma, která připomíná otočnou kabinu s ramenem, jako mají bagry. Jen tu není rameno se lžící, nýbrž padesátimetrový list. Operátor sedící na platformě může list všemožně natáčet, sklopit ho nad tahač nebo ho erektovat do vzduchu - nebo cokoliv mezi tím. Jak se řidič s kamionem proplétá silnicí, operátor platformy listem turbíny otáčí tak, aby příliš nezavadil o stromy, stavení nebo elektrické dráty.

Právě proto trvalo třem vozům - protože turbína má tři listy - urazit 5,5 km dlouhou trasu pět hodin. Sjet dolů bylo jistě snazší a tedy i rychlejší. V údolí byly na platformy namontovány další listy a auta mohla vyrazit zase zpátky do kopce. Celkem na horu dovezla 90 listů pro 30 turbín. A ony tahače, které jediné takovouhle výzvu zvládly? Byly to modely U480 s dieselovými motory o výkonu 487 koní a točivém momentu 2 200 Nm.


Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 1 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 01Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 2 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 02Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 3 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 03Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 4 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 04Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 5 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 05Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 6 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 06Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 7 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 07Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 8 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 08Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 9 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 09Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 10 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 10Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 11 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 11Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 12 - Prevoz listu turbiny C and C trucks dalsi 12Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 13 - prevoz listu turbiny cimc trucks 01Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 14 - prevoz listu turbiny cimc trucks 02Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 15 - prevoz listu turbiny cimc trucks 03Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 16 - prevoz listu turbiny cimc trucks 04Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 17 - prevoz listu turbiny cimc trucks 05Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 18 - prevoz listu turbiny cimc trucks 06Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 19 - prevoz listu turbiny cimc trucks 07Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 20 - prevoz listu turbiny cimc trucks 08Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 21 - prevoz listu turbiny cimc trucks 09Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 22 - prevoz listu turbiny cimc trucks 10Tohle je nejšílenější automobilový transport, co jste kdy viděli - 23 - prevoz listu turbiny cimc trucks 11
Pamatujete si na televizní show Trucky na ledě? Tohle je něco na ten způsob, jen místo proboření se do vody můžete spadnout se srázu

Zdroj: Wind Power Monthly přes Jalopnik

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše