Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad

Krása je v očích toho, kdo se dívá, a tak by člověk čekal, že se při podobných volbách autoři nebudou trefovat do aut domácí provenience. Opak je pravdou, v německém výběru mají německá auta četné zastoupení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad

10.11.2018 | Mirek Mazal

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Krása je v očích toho, kdo se dívá, a tak by člověk čekal, že se při podobných volbách autoři nebudou trefovat do aut domácí provenience. Opak je pravdou, v německém výběru mají německá auta četné zastoupení.

Automobilový designér stojí s čistým listem papíru v ruce vždy před nelehkým rozhodnutím. Může jít s hlavním proudem, nedráždit a neurazit, nebo se pokusit zaujmout něčím novým. Rozhodování to bývá ještě složitější, než se na první pohled může zdát - lehké úlety mohou úspěšně rozvířit nudnou šeď automobilového návrhářství a oslovit nové zákazníky, hranice mezi neobvyklým a ošklivým je ale tak tenká, že tvůrci nových vozů zabřednou do přehnaně kreativního tvarování.

Zdá se být nemožné, že by se něco takového mohlo stát, však automobilky budují celá oddělení specializovaná jen na vyhotovení vzhledových prvků a jejich konfrontaci s potenciálním publikem. Automobilky se předhání v angažování talentů schopných navrhnout ty nejlepší střihy karoserií, přesto ne vždy dopadne spolupráce ke spokojenosti všech zúčastněných.

Ošklivá auta tak na trh přicházela, přichází a přicházet budou a byť nikdo nedokáže objektivně říci, co je hezké a co ne, výběr neúspěšných kandidátů na revolucionáře ve vnímání krásy vždy stojí za zmínku. O ten níže přiložený se zasloužili naši němečtí kolegové z Auto Bildu, kteří vybrali desítky kandidátů na titul největšího postrachu silnic. Nemusí to být špatná auta, mohou mít pod kapotou dobrou techniku, ale zkažený první dojem z nesouměrných proporcí se těžko vyvrací spolehlivým motorem nebo prostorným interiérem.

V německém výběru by člověk logicky čekal větší ohled k německým přešlapům, tady na ně ale nedošlo. Naopak je přehled protkaný vozy německých automobilek a jimi vlastněných firem - žádné jiné tu nemají tak četné zastoupení.

20. Maybach 62

Limuzína Maybach 62 byla prvním pokusem o vzkříšení slavné automobilky, dopadl ale fiaskem. Lidé mají tendenci říkat, že to bylo faktickým pojetím vozu příliš blízkým Mercedesu třídy S, Němci jsou ale toho názoru, že Maybach byl na úspěch na trhu příliš ošklivý. Slavné jméno, kvantum luxusu, ale velká nutnost být tolerantní vůči vnějšímu vzhledu nejsou tou správnou směsicí ingrediencí na úspěch v nejvyšších patrech trhu. Vozu chybí elegance, snaha o nevtíravou dominanci je nahrazena zvláštními barevnými kombinacemi divně navazujících padnoucích částí. Celek působí jako slátanina nesourodých automobilů.


Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 1 - Maybach 62 2004 krasny prodej 04

19. Nissan Juke

Trpaslík v horských botách působí komicky a je až s podivem, že v Evropě o zákazníky nemá nouze. V USA jej museli z trhu stáhnout ještě před koncem životního cyklu, protože mu lidé častěji říkali Joke (Vtip) a kupovali jej snad jen proto. Nevyvážené proporce výšky a šířky podtrhuje umístění světlometů podle aktuální nálady designéra s perem v ruce. Málokdy se úspěšné podaří skloubit ostré úhly s kulatými křivkami a Nissan Juke je přesně ten případ, kdy se to nepovedlo.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 2 - Nissan Juke 2013 komplet sada 02

18. BMW 3 Compact E46

Uříznutý ocas sedanu a jakoby špatně opravená světla po těžké autonehodě vystihují kompaktní BMW řady 3 generace E46. Ani přední dělené světlomety překryté kapotou nebudily nadšení, proto si většina zájemců vybrala klasickou karoserii místo tohoto experimentu. Technicky nebyl problém, šetiválcová verze 325ti měla i grády, ale vzhledově tohle auto prostě nefungovalo.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 3 - Nejosklivejsi auta podle Nemcu 2018 01

17. Peugeot 308 CC

Kabriolet s pevnou střechou by měla být pastva pro oči. Peugeot ale s 308 CC stvořil těžkopádný automobil s obrovskou tlamou nasávající vzduch. Přímý pohled na širokou masku chladiče by mohl budit lepší pocity, ale tlustý zadek je subjektivně ještě horší. Víko kufru působí nadměrně vysoké a dlouhé a proporcím vozu uškodila i boční linie předsunuté kabiny, která se svažuje směrem k předním kolům.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 4 - Nejosklivejsi auta podle Nemcu 2018 02

16. Seat Toledo

Hrbatý hatchback doplatil na snahu maximalizovat vnitřní prostor. Možná se do kabiny vejde basketbalový reprezentant s vyfoukanými kadeřemi na hlavě, ale vyboulená střecha Toleda zakončená dvojitým tvarem zavazadelníku ostatním zákazníkům ničily zrak. O auto nebyl velký zájem a ani dnes není terčem obdivu.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 5 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 02

15. Citroen Ami6

Naopak Citroen Ami6 byl v roce 1966 nejprodávanějším vozem na francouzském trhu. „Moje mistrovské dílo,“ řekl designér Flaminio Bertoni po dokončení projektu. Je vidět, jak se mění doba, dnes tohle auto pro jeho vzhled obdivuje málokdo.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 6 - Nejosklivejsi auta vsech dob Autocar 2017 17

14. Bufori Geneva

Drahá ošklivka z jihovýchodní Asie. Lidé z automobilky Bufori trávili 6 000 hodin výrobou velkého čtyřdveřového sedanu, aby si za něj řekli 300 000 eur (7,8 milionu Kč). Kombinace veteránského stylu s modernou za tolik peněz nikdy nestála, Němcům byla dobrá leda do tohoto výběru.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 7 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 04

13. Lancia Kappa

Poslední velké kupé italské továrny. Klesající záď a kratší rozvor jsou v pořádku, ale zadní světlomety s výstupky okolo kufru uznalé komentáře ušlapaly. Prodalo se prachbídných 3 262 kusů a dnes je kontroverzní Kappa sběratelským artiklem.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 8 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 05

12. Chrysler PT Cruiser

Americké retro pokoušelo zaujmout moderním přístupem ke starším zvyklostem. Opět přehnaná iniciativa nedošla do úspěšného konce. Vzhled možná donutil někoho uvažovat o nákupu, u většiny ale znamenal pravý opak.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 9 - chrysler pt cruiser 2006 15CRspoleh 01

11. Citroën Xsara Picasso

Kulatý skleník dokázal na cestu pobrat půl bytu, ale za cenu nehezkého exteriéru. Velký vnitřní prostor se vyznačuje bohatým přístupem světla přes mnoho prosklených ploch, ale praktické faktory jsou výsledkem ústupků designérů karoserie. Skoro není poznat, kde má auto přední a zadní část.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 10 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 06

10. Honda Insight

Podobizna vesmírného dopravního zařízení na planetu Mars debutovala na tokijském autosalónu v roce 1999. Nepovedený hybrid by se více hodil mimo Zemi, přesto se prodával ve Spojených státech, Japonsku a Kanadě. Největším problémem je kryt zadní nápravy a těžkopádné zadní partie.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 11 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 07

9. Ford Scorpio

Ford asi navrhl Scorpio podle opotřebovaného tvrdého mýdla. Na autě není snad ani jedna ostrá hrana, autoři tak dlouho přemýšleli nad ztvárněním karoserie, až ji zub času úplně vyhladil. Zbývalo dokreslit podivně malé lampy světlometů a hotový návrh mohl do výroby. Tak nějak by se dal charakterizovat vývojový postup, který k úspěchu rozhodně nevedl.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 12 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 08

8. BMW 7 E65

Čtvrtá generace bavorské limuzíny se mezi léty 2001 až 2008 zapsala mezi vzhledově nejkontroverznější BMW. Pod vedením nového designového šéfa byla představena nová éra designu, která značně kontrastovala s konzervativními liniemi předchozích produktů z Mnichova. Přítomnost v tomto německém seznamu hovoří jasně o výsledku veškerého snažení.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 13 - bmw 735i e65 prodej 09

7. Mercedes-Benz třídy R

Mix koncepce MPV, SUV a kombi neměl šanci na přežití. Použití od všeho trochu ve výsledku působí nevyváženě. Hromotluk s hvězdou na čele byl vzhledově tak nevydařený, že jej nespasila ani kvalitní jízda. Velká maska s nesladěnými tvary světlometů jasně dává najevo, že design byl v žebříčku priorit konstruktérů příliš nízko.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 14 - upr mercedes r 01

6. Tango T600

Elektrická parodie na automobil vypadá jako nakreslená na počítači, ale skutečně vznikla a některé dodnes umí přepravit jednu dospělou osobu za místa A do místa B. Automobilka z Washingtonu dokázala na trh dostat metr široký vůz pro jediného cestujícího. Tango propagoval herec George Clooney, snad pro jeho jméno - vzhled mu nemohl učarovat.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 15 - Nejosklivejsi auta podle Nemcu 2018 03

5. Toyota Prius

U elektřiny ještě zůstaneme. Možná nejznámější elektromobil Toyota Prius vždy nevypadala jako z jiné galaxie, ale nikdy to nebylo na soutěž krásy. První generace už je plnoletá, ale působí spíše jako usedlá důchodkyně. Nenápadné řešení s drobnými prolisy nikoho nenadchly, tedy krom poroty Auto Bildu při volbě vozů do tohoto seznamu.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 16 - Nejosklivejsi auta Auto Bild 10

4. Ssangyong Rodius

Jihokorejská značka Ssangyong jako první na světě dokázala skloubit rodinný dům s osobním automobilem. Neuvěřitelná symbióza má jedinou vadu - výsledek vypadá příšerně. Auto těžké na zadní část nezapadá do vkusu evropského zákazníka. Nekvalitní zpracování je rázem na druhé koleji.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 17 - ssangyong rodius 10nejhoruk 02

3. Peugeot 1007

První Peugeot s čtyřciferným označením vsadil na praktičnost, která mu zlomila vaz. Pojízdný mechanismus dveří si vyžádal přizpůsobenou stavbu auta, což vyvrcholilo vysokou konstrukcí příliš krátkého vozu. Skoro čtverec na kolech obsadil třetí příčku, na „lepší” umístění vyzval moc těžké soupeře.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 18 - peugeot 1007 01

2. Fiat Multipla

Bez tradičního zástupce z Itálie by tento sumář nebyl kompletní. Multiplu zná každý, většina by si jistě vzpomněla na některý z dvojsmyslných vtipů. Divně poskládané auto zvenčí budilo pohoršení, ale vnitřní uspořádání si zasloužilo slova uznání. Vzhledová tragédie odvezla pohodlně šest lidí a náklad pro všechny, jen se všichni do jednoho styděli vystoupit za světla.

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 19 - 5 nejosklivejsich aut DriveTribe 2018 10

1. Pontiac Aztek

Největším postrachem ulic se ale s přehledem stal Pontiac Aztec. Koncern General Motors zaspal při schvalování této příšery a do výroby poslal něco, co dodnes nikdo nepochopil. Těžko odhadovat, proč se autoři pouštěli do tak odvážných tvarů, jakékoli střízlivější by přinesly větší úspěch na trhu. Na druhou stranu, kdo by si pak nějaký Aztek pamatoval, kór pak v místech, kde se vůbec neprodával...

Toto jsou nejošklivější auta všech dob podle Němců. Je tu dost ran do vlastních řad - 20 - pontiac aztek 01

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.