V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí

Pokud máte tendenci si stěžovat, že při provozu staršího a ne úplně tuctového auta zažíváte horké chvilky při snaze obstarat pro něj náhradní díly, které jsou patřičně drahé, věřte, že může být ještě podstatně hůř.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí

29.4.2024 | Petr Miler

V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí

/

Foto: McLaren

Pokud máte tendenci si stěžovat, že při provozu staršího a ne úplně tuctového auta zažíváte horké chvilky při snaze obstarat pro něj náhradní díly, které jsou patřičně drahé, věřte, že může být ještě podstatně hůř.

O víkendu jsme psali o prodeji jednoho z nejzachovalejších exemplářů ikonického McLarenu F1. Je to zároveň jedno z nejvzácnějších aut historie, neboť vzniklo v pouhých 64 exemplářích, což opravdu nezní jako moc. A ten nabízený s číslem šasí 29 je jako nový. Přesto je to tuctovka vedle ostré verze GTR, kterých vzniklo pouhých 28 kusů, z nichž jen 10 nese přídomek Longtail.

Původně čistě závodní provedení legendárního silničního modelu, který se proslavil také tím, že v roce 1995 dokázal zvítězit v Le Mans i nad auty vyvinutými jen pro tento účel, je dnes jedním z nejžádanějších sběratelských automobilových artiklů vůbec. A majitelé s ním nezřídka stále jezdí po okruzích i po silnicích, neboť spousta z nich byla upravena pro silniční využití. To ale znamená, že se něco občas pokazí a potřeba jsou náhradní díly. McLaren je pořád umí nově vyrobit, ale pochopitelně pekelně draho. Některé se dají i levněji koupit staré či použité, ovšem jen levněji, ne levně.

V prodeji se nyní objevily komponenty původně určené pro McLaren F1 GTR s šasí číslo 06R, a to nové i použité. K dispozici jsou kapota a zadní nárazník, přičemž v jejich případě pokaždé jde o originální díly, které na voze byly v momentě, kdy v roce 1995 řádil v Le Mans. Mohou tak posloužit nejen jako skutečné náhradní díly, ale i jako cenné historické artefakty. Ovšem podle toho také stojí.

Britský obchodník s náhradními díly Infinitous nabízí zmíněnou kapotu za 40 000 GBP, tedy za skoro 1,2 milionu Kč. To je bláznivá cifra na jeden karosářský komponent, nárazník ovšem není o moc levnější. 20 000 GBP, tedy skoro 600 tisíc korun znamená, že jakýkoli větší ťukanec s F1 bude stát majitele majlant, i když použije díly „z vrakoviště”. Koupit si ale můžete také menší a levnější komponenty.

Ty zahrnují dvojici světlometů, horní příčná ramena zavěšení, spodní příčné rameno zadní nápravy a chladič. Tyto položky stojí mezi 4 000 a 5 000 GBP, tedy asi 120 až 150 tisíc korun. To už zní dostupněji, ovšem karbonové sání motoru za 20 000 GBP, tedy opět 600 tisíc korun, nás znovu vrací na zem - na tohle jsme všichni chudí, však za podobné peníze si normální lidé kupují celá auta, ne jeden díl. Ale třeba patříte mezi to 0,1 promile vyvolených, kteří přesně takovou nabídku ocení...


V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 1 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 01V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 2 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 02V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 3 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 03V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 4 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 04V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 5 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 05V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 6 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 06V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 7 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 07V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 8 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 08V prodeji se objevily díly na vzácnou ostrou verzi legendárního McLarenu F1, na tohle jsme všichni chudí - 9 - McLaren F1 GTR 25R 1997 oficialni 09
Díly na McLaren F1 GTR (na záběrech exemplář s označením 25R) jsou v prodeji raritou podobně, jako je raritou GTR sám. Ceny tomu odpovídají. Ilustrační foto: McLaren

Zdroj: Infinitous

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše