Ve stodole našli po 45 letech stání jeden z nejvzácnějších Fordů, vyráběl se pouhý rok

V opuštěných stodolách se čas od času podaří najít rozličná pozoruhodná auta, tohle je ale jeden ze svatých grálů. Vyráběl se jen rok do chvíle, než ho zabily přísnější emisní limity, tento do dneška přežil jako časová kapsle svého druhu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ve stodole našli po 45 letech stání jeden z nejvzácnějších Fordů, vyráběl se pouhý rok

21.5.2022 | Petr Prokopec

Ve stodole našli po 45 letech stání jeden z nejvzácnějších Fordů, vyráběl se pouhý rok

/

Foto: Ford

V opuštěných stodolách se čas od času podaří najít rozličná pozoruhodná auta, tohle je ale jeden ze svatých grálů. Vyráběl se jen rok do chvíle, než ho zabily přísnější emisní limity, tento do dneška přežil jako časová kapsle svého druhu.

První generace Fordu Mustang je mnohými považována za vůbec nejkrásnější. Dáno je to klasickými tvary, které v případě nástupce již vzaly za své. Automobilka totiž kvůli ropné krizi požadovala snížení spotřeby, což nakonec vedlo i ke zmenšení rozměrů. Třetí generace pak byla stylově poplatná 80. letům minulého století, což v podstatě znamená, že dnes po ní pomalu neštěkne pes. Mustang číslo čtyři je na tom ale o poznání lépe, neboť se již začal přibližovat tvarům, které ještě dále umocnila generace pátá i šestá, tedy ta současná.

Přestože ale momentálně prodávanému provedení můžeme dát palec nahoru, originálu se stále nemůže rovnat. Ford v jeho případě teprve objevoval, kam až může zajít. A jelikož benzin byl v té době ve Státech za babku, neváhal pod kapotu pěchovat obří pohonné jednotky. Vrcholem se stal sedmilitrový osmiválec, ze kterého značka dostala 380 koní, a to u varianty Boss 429. Ta nicméně byla stavěna prakticky jen pro akceleraci v přímce, do zatáček se nehodila.

Automobilka pak sice zájemce o sportovní jízdu mohla odkázat na provedení Boss 302, jenž bylo vyváženější, ovšem jeho 4,9litrový small block disponující 213 koňmi nedokázal náročnější publikum uspokojit. Proto byl v roce 1971 představen Mustang Boss 351, o jehož pohon se staral osmiválec 5,8litrový. Naladěn pak byl na 335 koní, což již zákazníky nadchlo. Zvláště když šlo o perfektně vyvážený stroj, který kromě výkonného motoru dostal rovněž polozávodní podvozek.

Modifikace tím neskončily, dorazily i kotoučové přední brzdy s posilovačem. K mání pak byl pouze čtyřstupňový automat, jenž veškerý výkon motoru posílal na zadní nápravu. V důsledku toho nešlo o verzi pro „ořezávátka“, jakkoli se Ford snažil i o nemalý komfort, když do standardní výbavy začlenil rozmrazování zadního okna a sklopná zadní sedadla. Dále dorazily přední a zadní spoiler, specifická kapota motoru a dvojice koncovek výfuku.

Jakkoliv byl o toto provedení nemalý zájem, Ford vyrobil pouze 1 806 exemplářů, všechny v onom roce 1971. V tom následujícím byly totiž přitvrzeny emisní limity a verze Boss 351 i Boss 429 musely pryč z nabídky. Druhého zmíněného provedení přitom vzniklo ještě méně, přestože ve výrobě bylo po delší dobu. Prodejním králem tak nakonec bylo provedení Boss 302, které sice neoslňovalo výkonem, bylo však na dané poměry levné.

Pro nás je ale v tuto chvíli podstatný Mustang Boss 351, konkrétně pak exemplář s 74 311 najetými kilometry, na našli v opuštěné stodole lidé z kanálu Auto Archaelogy na Youtube. Až do loňska měl jediného majitele, který jej původně objednával jako červený. Jelikož byl ovšem barvoslepý, nemohl si ani všimnout, že mu dealer nakonec prodal žlutý - o tom jej informovala až jeho žena. Na navrácení vozu nicméně nedošlo, místo toho si jej muž užíval do roku 1976.

Jelikož se nicméně následkem zmiňované ropné krize ve Státech výrazně zvýšily ceny pohonných hmot, zkusil majitel Mustangu ve snaze o ponížení spotřeby nahradit sériový čtyřkomorový karburátor dvoukomorovým. Tento projekt nicméně nakonec vzdal a vůz odtlačil do stodoly. Z té se vzácný kousek dostal až loni a posléze byl prodá. Nový vlastník jej hodlá dát do provozuschopného stavu, což vlastně nebude až tak náročné. Podívejte se na něj na videu níže, takový nález je svatý grál svého druhu.


Ve stodole našli po 45 letech stání jeden z nejvzácnějších Fordů, vyráběl se pouhý rok - 1 - Ford Mustang Boss 351 1971 nalez ilu 01Ve stodole našli po 45 letech stání jeden z nejvzácnějších Fordů, vyráběl se pouhý rok - 2 - Ford Mustang Boss 351 1971 nalez ilu 02Ve stodole našli po 45 letech stání jeden z nejvzácnějších Fordů, vyráběl se pouhý rok - 3 - Ford Mustang Boss 351 1971 nalez ilu 03
Ford Mustang Boss 351 je jednou z nejvzácnějších verzí vůbec, ve výrobě byl pouze v roce 1971. Níže můžete vidět jeden z objevených kusů po 45 letech stání. Ilustrační foto: Ford

Zdroj: Auto Archaeology@YouTube, Ford

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.