Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel

Euro NCAP mění pravidla a novými si automobilky očividně nezískal. Proto se v závěru šrotuje ve velkém: zde jsou všechny nové výsledky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Ostatní

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel

26.11.2011 | Miro Mihálik, Petr Miler | 3 příspěvky

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Euro NCAP mění pravidla a novými si automobilky očividně nezískal. Proto se v závěru šrotuje ve velkém: zde jsou všechny nové výsledky.

Mercedes-Benz B 2012

Jestliže výsledky Ria jsou velmi dobré až výborné, pak ty platné pro nový Mercedes třídy B jsou excelentní. Vůz získal 97 procent bodů za ochranu dospělé posádky, což je nejlepší výsledek z celé plejády naposledy testovaných vozů. Na záznamech následků jednotlivých nárazů pro testovací figuríny najdete pouze dvě části těla, která nejsou chráněna tak dobře jak jen mohou být - levá holeň spolujezdce při čelním nárazu a hrudník řidiče při boční srážce s úzkou překážkou. I proto v hodnotící zprávě komisařů NCAPu nenajdete u nového Béčka prakticky žádnou výtku co se ochrany dospělé posádky týče.

Děcka to v tomto případě mají za 81 procent, hlavním důvodem je ale omezená možnost vypnutí bočního airbagu v předu, která je k dispozici pouze automaticky a to při koupi originální dětské sedačky Mercedes-Benz. NCAP tento systém neuznává a body strhává, jinak ochranu hodnotí pozitivně.

Docela solidně (56 %) si nové B vedlo i z hlediska ochrany chodců. Inu, jeho vyšší stavba tomu nahrává, přesto vstřícnost vozu k horním částem těla chodícího nebožáka není dokonalá.

Tabulka s klíčovými výsledky Mercedesu B 2012

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 45 - Mercedes-Benz B 2012 vysledky

Záběry s následky jednotlivých testů

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 46 - Mercedes-Benz B 2012 crash test 01Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 47 - Mercedes-Benz B 2012 crash test 02Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 48 - Mercedes-Benz B 2012 crash test 03Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 49 - Mercedes-Benz B 2012 crash test 04Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 50 - Mercedes-Benz B 2012 crash test 05

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Mercedesu B 2012 na stránkách EuroNCAP.

Mercedes-Benz C Coupe

Ani od druhého z testovaných Mercedesů nebylo možné očekávat nějaký propadák, na výsledcích je ale přece jen znát, že vůz vychází z již pár let vyráběného sedanu třídy C a takřka dokonalé ochraně nového Béčka nemůže konkurovat.

Výsledkem je tak 90 procent za ochranu dospělé posádky, kdy body šly dolů hlavně za citelné následky nárazu pro holeně obou cestujících vpředu. Figurína na místě spolujezdce navíc vykázala i vyšší než minimální zátěž pro hrudník. V bočních nárazech obstálo nové Céčkové kupé prakticky na jedničku, když jen náraz do úzké překážky znamenal adekvátní ochranu, zajímavá je ovšem pouze hraniční hodnocení zátěže pro krční páteř při nárazu zezadu. Vůz je totiž vybaven aktivní opěrkou hlavy, která podle zprávy NCAPu výborně fungovala při rozličných typech nárazu, přesto krk neochránila více než průměrně.

Hodnocení 79 procent pro dětskou posádku je solidní a má jej za následek hlavně totéž co v případě třídy B. Za kontakt s chodci dostal vůz hodnocení 57 procent a na to je s ohledem na ostatní výsledky a typ vozu rovněž nadprůměrné.

Tabulka s klíčovými výsledky Mercedesu C Coupe

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 51 - Mercedes-Benz C Coupe vysledky

Záběry s následky jednotlivých testů

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 52 - Mercedes-Benz C Coupe crash test 01Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 53 - Mercedes-Benz C Coupe crash test 02Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 54 - Mercedes-Benz C Coupe crash test 03Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 55 - Mercedes-Benz C Coupe crash test 04

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Mercedesu C Coupe na stránkách EuroNCAP.

MG 6

MG 6 je jedním z mála čínských automobilů, které se prodávají v evropském regionu díky pozůstatkům předchozí dealerské síti v Británii, kde má tato značka dosud svá vývojová centra. Asi i díky tomu vypadá a dokonce i jezdí tak, jak je evropská klientela zvyklá, i když dále než z ostrovů se „nové“ MG zatím nedostalo. To by mohly změnit i aktuální výsledky Euro NCAP, jimiž se firma pravděpodobně pochlubí při pokusu oslovit možné importní partnery sídlící hlouběji na kontinentu. Co jim může prezentovat?

Rozhodně slibné výsledky, které ale kazí pár šrámů. A objevily se již při čelním střetu s neformovatelnou překážkou. Tak především u řidiče částečně selhal airbag. Slabě se nafoukl a senzory na hlavě figuríny zaznamenaly kontakt s věncem volantu. Přesto nebyly hodnoty okamžitého přetížení natolik vysoké, aby to bylo horší než ve žluté (= adekvátní) zóně. O něco hůře dopadly stehenní kosti obou cestujících vpředu a holeň řidiče, přičemž došlo k ulomení páčky výškového nastavování sloupku volantu.

Dojem z podivné nevyváženosti dále posilují boční nárazy. U jiných aut bývá pravidlem, že horší výsledky jsou zaznamenány při náročnějším nárazu na sloup a logicky lepší při simulované srážce s maketou vozu s relativně měkčí kontaktní plochou. Tady byl ale opak pravdou. Při dopadu na sloup můžeme hovořit o skutečně špičkovém výsledku, v druhém případě o hraničních hodnotách pro hrudník. Ty byly zaznamenány rovněž pro krční páteř při simulovaném nárazu zezadu.

Naopak v případě ochrany dětských pasažérů sedících ve svých vlastních sedadlech nabízí MG 6 naprosto srovnatelné bezpečí s jinými vozy této třídy a kromě absence výraznějšího indikátoru vypnutého airbagu spolujezdce neměli komisaři námitky. Proti kapotě už ano. Tvrdá byla hrana i větší část nad motorovým prostorem. MG asi ví, proč byl jejich stroj testován před koncem roku. Později by to bylo už jen na tři hvězdy a to by ve srovnání s dosud prověřovanými evropskými konkurenty na „kontaktní nabídku bezpečnosti“ nestačilo.

Tabulka s klíčovými výsledky MG 6

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 56 - MG 6 06

Záběry s následky jednotlivých testů

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 57 - MG 6 01Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 58 - MG 6 02Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 59 - MG 6 03Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 60 - MG 6 04Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 61 - MG 6 05

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu MG 6 na stránkách EuroNCAP.

Range Rover Evoque

Evoque se mezi hvězdy poslední eurošrotovačky nezařadil, ale odnesl si z ní solidní výsledky.

Za ochranu dospělé posádky to dělá 86 procent, přičemž body šly dolů jednak za adekvátní resp hraniční ochranu holení a hrudníku řidiče a především pak za nedostatečný tlak v airbagu spolujezdce, který zcela nezabránil kontaktu hlavy a hrudníku s palubní deskou. Následky nebyly významné, na perfektní hodnocení to ale nestačilo.

Co do ochrany dětí si Evoque vedl též slušně, ale procentní výsledek má hodnotu jen 75. Mohou za to ovšem opět hlavně formality - podle NCAPu vůz nedává řidiči jasné informace ohledně možností vypnutí airbagu spolujezdce. Chodci si pak budou pamatovat Evoque nejspíše jako sexy mlátičku, neboť 41 procent dostal vůz hlavně za vstřícnost ke spodním částem těla. jinak nic moc. Rada na závěr: pokud budete padat na kapotu Evoque, tak prosím na střed, jen tam se dočkáte něčeho jiného než rány jak z děla.

Tabulka s klíčovými výsledky Range Roveru Evoque

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 62 - Range Rover Evoque vysledky

Záběry s následky jednotlivých testů

Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 63 - Range Rover Evoque crash test 01Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 64 - Range Rover Evoque crash test 02Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 65 - Range Rover Evoque crash test 03Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 66 - Range Rover Evoque crash test 04Crash testy: všech 17 posledních kousků dle starých pravidel - 67 - Range Rover Evoque crash test 05

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Range Roveru Evoque na stránkách EuroNCAP.

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše