V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný

Pozoruhodným vzhledem, technikou, schopnostmi a nakonec i nám blízkým jménem se blýskla ruská armádní novinka. V USA zaujala poté, co americké obojživelníky opakovaně selhaly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný

21.8.2020 | Petr Prokopec

V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný

/

Foto: Mil.Press Flot

Pozoruhodným vzhledem, technikou, schopnostmi a nakonec i nám blízkým jménem se blýskla ruská armádní novinka. V USA zaujala poté, co americké obojživelníky opakovaně selhaly.

Před několika málo týdny obletěla svět zpráva o smutném osudu posádky amerického obojživelného vozidla. To se během vojenského cvičení potopilo nedaleko kalifornského pobřeží. Jednalo se již o třetí incident tohoto druhu, načež armáda zastavila provoz více než 800 obojživelníků, které má k dispozici, dokud nebude příčina objasněna. V reakci na tyto události začali američtí kolegové z The Drive pošilhávat po Rusku, kde se chystá slavnostní odhalení nového obojživelného vozu zvaného Drozd.

Slavnostní debut je naplánován na vojensko-technické fórum Army-2020, které se bude konat až příští týden, už teď ale máme k dispozici prakticky veškeré podstatné i technické informace. Pro Američany je podstatné, že dle Rusů je Drozd nepotopitelný. Za tím stojí dlouholeté zkušenosti, neboť s prvním obojživelným speciálem Triton vyrukoval jeho vynálezce Dmitrij Kudriačkov již v 80. letech minulého století. Od té doby ale došlo na další vývoj a i když si Rusové nechávají některé detaily jen pro sebe, to nejdůležitější víme.

Drozd se dočkal speciálních karbon-kompozitních voštin, díky kterým byla hmotnost zredukována na pouhé dvě tuny. To je značný rozdíl proti potopenému americkému obojživelníkovi, jenž vážil 26 tun. Za tím samozřejmě stojí hlavně jeho pancíř, nicméně i ruská novinka má bez problémů odolat minám. A pokud je to třeba, dá se osadit i dodatečnými ocelovými pláty. Je nicméně otázkou, nakolik ty ovlivní jak chování vozu na vodě, tak i jeho dynamiku.

Novinka dostala do vínku turbodiesel naladěný na 260 koní, který je spojen s třístupňovým (sic) automatem. Na souši přitom dokáže vyvinout nejvyšší rychlost 100 km/h, přičemž dojezd činí až 800 kilometrů. Pokud ovšem sjedete do vody, můžete počítat s maximálkou 70 km/h a překonáním 300kilometrové vzdálenosti. Změna režimu přitom proběhne během pouhých 12 sekund, během kterých dojde hlavně k zatažení či vytažení kol.

Obojživelný Drozd si vojsko může nechat osadit nejen pancířem, ale také útočnou technikou od různých kulometů až po nosiče raket. Standardně totiž vůz pobere až 1,5 tuny nákladu a na záběrech níže jej můžeme vidět v uspořádání pro osmičlennou posádku. Za trochu matoucím vzhledem, který podle Američanů připomíná hračky Jamese Bonda vyvinuté člověkem, který si v příbězích o něm říká Q, se tedy skrývá mnohem větší vůz, než se na první pohled zdá.

I když primárně je prezentován jako armádní novinka, nemusí nakonec zamířit jen tímto směrem, ale také k záchranářům a hasičům, kteří se s jeho pomocí dostanou do nepřístupných oblastí. V té chvíli jim přitom vhod přijde odolnost vůči mrazu do teplot až -50 stupňů Celsia.

Dále můžeme zmínit ještě systém umožňující dofukování či vyfukování pneumatik z kabiny, možnost opravy většiny techniky bez nutnosti vystupování, světlou výšku 420 milimetrů, nosnost 1,5 tuny nebo naviják, kterým se můžete vyprostit kupříkladu z močálů. Ten je vysokorychlostní vertikální, mimo něj ale máte k dispozici ještě jeden pro méně šťastné jedince, kterým již začíná téci do bot. Opravdu schopné auto.


V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 1 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 01V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 2 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 02V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 3 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 03V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 4 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 04V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 5 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 05V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 6 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 06V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 7 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 07V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 8 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 08V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 9 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 09V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 10 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 10V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 11 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 11V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 12 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 12V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 13 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 13V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 14 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 14V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 15 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 15V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 16 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 16V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 17 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 17V USA obdivují nový ruský obojživelník, vypadá jako z bondovek a je nepotopitelný - 18 - Drozd obojzivelne vozidlo 2020 prvni 18
Nový ruský obojživelný vůz Drozd má být nepotopitelný, kromě toho však odolá i minám a má spoustu dalších zajímavých funkcí. Na přání může být osazen bojovou výzbrojí, nemusí ale sloužit jen armádě. Foto: Mil.Press Flot, Mil.Press TV@Youtube

Zdroje: The Drive, Mil.Press Flot, Mil.Press TV@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše