Američané zvolili nejlepší auta roku 2022, elektromobily propadly ve všech kategoriích

Popravdě řečeno obtížně chápeme, jak někdo může za nejlepší auto roku zvolit elektromobil, neboť v celé své komplexnosti, zvláště pak vzhledem k ceně, jím žádný prostě není. V Evropě se ale volí politicky, v USA zjevně ještě vítězí zdravý rozum.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané zvolili nejlepší auta roku 2022, elektromobily propadly ve všech kategoriích

12.1.2022 | Petr Prokopec

Američané zvolili nejlepší auta roku 2022, elektromobily propadly ve všech kategoriích

/

Foto: Honda

Popravdě řečeno obtížně chápeme, jak někdo může za nejlepší auto roku zvolit elektromobil, neboť v celé své komplexnosti, zvláště pak vzhledem k ceně, jím žádný prostě není. V Evropě se ale volí politicky, v USA zjevně ještě vítězí zdravý rozum.

Ze zpráv některých médií se může zdát, že elektromobily jsou těmi nejžádanějšími dopravními prostředky současnosti. Jak nicméně ozřejmila studie společnosti Deloitte, není tomu tak ani na starém kontinentu, ani jinde ve světě. Navíc stále více vychází najevo, že akceptace bateriových vozů stoupá a klesá spolu s dotacemi. Kde zákazníkům nabídnete velké slevy z peněz jiných, tam rostou prodeje i přes minimální přirozenou poptávku. Dokonce i tehdy, kdy elektromobily pomalu není kde nabíjet, jak dokázalo třeba Rumunsko, kde se hitem stala Dacia Spring. Aby také ne, když se vlivem dotací stala levnější než Sandero.

Spojené státy nicméně zatím stále ještě kladou na první místo spíše zákazníka než politický tlak. Ano, i v této zemi existují dotace a politické tlaky, zvláště za současné administrativy, trh ale pořád více připomíná trh než jen jeho stín. Není tedy až tak překvapivé, že dle zmiňované studie se spalovacím autem jako se svým příštím vozem počítá 79 procent dotázaných. Pro elektromobily se pak vyslovilo jen 5 procent respondentů, což opravdu nejsou masy ani v amerických poměrech.

Přesto lze za zajímavé označit výsledky ankety Severoamerické auto, truck a užitkový vůz (NACTOY) pro rok 2022, neboť novináři a zákazníci jsou pořád dvě trochu jiné skupiny. A dá se předpokládat, že řadě Evropanů z výsledků spadne čelist. Ve všech třech kategoriích totiž elektromobily dostaly výprask. Autem roku se stala s 241 body Honda Civic, která porazila Lucid Air se 170 body. Ford Maverick je pak králem mezi trucky, kde jej od Rivianu R1T dělil ještě větší rozdíl (277 vs. 126 bodů). A v případě užitkových vozů se Ford Bronco (234 bodů) vypořádal s Hyundai Ioniq 5 (153 bodů).

Zajímavé je i zdůvodnění volby porotců. Ti totiž skutečně odolali politikaření a místo toho se na celou věc podívali očima zákazníků. Faktorem pro ně krom kvality, bezpečnosti i uspokojivé jízdy byla také cena. „Nový Civic je tak vlastně tím nejlepším, co může Honda nabídnout. Je bezproblémový, perfektně navržený a zábavný na řízení. Civic je zkrátka tím typem dostupného vozu, po jakém každá automobilka touží,“ uvedl k výběru porotce Lawrence Ulrich.

Dan Carney pak pro změnu dodal, že soupeři Fordu Maverick nabízení v daném segmentu jsou k mání „za příliš vysoké ceny, mají příliš vysokou spotřebu a jsou až příliš vyumělkovaní“. Zatímco takové Bronco je nejen vyrovnanou konkurencí pro Jeep Wrangler, ale dokáže ohrozit i mnohem dražší Land Rover Defender. „Pokud by tak padouši z bondovek měli k dispozici Bronco s paketem Sasquatch, starý dobrý James by byl v problémech,“ zmiňuje Henry Payne.

Vítězům i Američanům tak nezbývá než poblahopřát. My už jen dodáme, že z vítězné trojice je nejlevnější ten největší vůz, a to Maverick, který lze pořídit již od 19 995 USD (cca 430 tisíc Kč). Za Hondu Civic pak dáte minimálně 22 350 USD (480 tisíc Kč), zatímco Bronco je k mání od 28 500 USD (613 tisíc Kč). To jsou zejména na evropské poměry velmi pěkné ceny.


Američané zvolili nejlepší auta roku 2022, elektromobily propadly ve všech kategoriích - 1 - NACTOY 2022 finaliste 01Američané zvolili nejlepší auta roku 2022, elektromobily propadly ve všech kategoriích - 2 - NACTOY 2022 finaliste 04Američané zvolili nejlepší auta roku 2022, elektromobily propadly ve všech kategoriích - 3 - NACTOY 2022 finaliste 07
Severoamerickým autem, truckem a užitkáčem roku se staly Honda Civic, Ford Maverick a Ford Bronco. Ve všech případech přitom pod kapotou pracuje spalovací ústrojí, což drží ceny na rozumné úrovni. Foto: Automobilky

Zdroj: NACTOY

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše