Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí

Tedy historicky hlavní, neboť při současných trendech je vlastně otázkou, zda by se podobné ankety měly točit tradičních třídy, když zejména Američané kupují hlavně SUV a pick-upy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí

12.1.2021 | Petr Prokopec

Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí

/

Foto: Hyundai

Tedy historicky hlavní, neboť při současných trendech je vlastně otázkou, zda by se podobné ankety měly točit tradičních třídy, když zejména Američané kupují hlavně SUV a pick-upy.

Amerika má nového krále. Tím pochopitelně nemyslíme prezidenta Joea Bidena, ale nového vládce mezi automobily. Vyhlášeny totiž byly výsledky ankety Severoamerické auto, truck a užitkový vůz roku (NACTOY) 2021 a hned na úvod je třeba říci, že jsou překvapivé. Ještě před několika týdny se při vyhlášení semifinalistů zdálo, že anketa se stane kořistí Korejců, jejichž značky Hyundai, Genesis a Kia měly nejvíce nominací. A anketu nakonec Korejci ovládli, ovšem „jen” v její hlavní kategorii.

Novým Severoamerickým autem roku 2021 se tedy stává Hyundai Elantra, tedy vůz značky, kterou řada Čechů „nemusí” kvůli jejímu léta trvajícímu kontroverznímu marketingu. U nás dříve též nabízený, ale dnes už neprodávaný model převýšil jak G80 od spřízněného Genesisu, tak i konkurenční Nissan Sentra. Pro Hyundai jde již o druhý takový úspěch, poprvé byla totiž Elantra korunována za krále Spojených států v roce 2012. Samotná značka pak má na kontě pro změnu již třetí zářez, v roce 2009 totiž zabodovalo s tehdejším sedanem Genesis, který ještě nespadal pod samostatnou značku. Ta ale s modelem G70 zvítězila v roce 2019.

Tyto vavříny jsou ale nakonec jedinými, které si Korejci odváží. V dalších dvou kategoriích totiž bral zlato Ford, a to s modely F-150 a Mustang Mach-E. V prvním případě modrý ovál porazil Jeep Gladiator Mojave a Ram 1500 TRX, což se ale ve výsledku tak trochu očekávalo. Pouze F-150 je totiž výrazně přepracovaným vozem, zatímco zbývající dvojice je na trhu delší dobu a nové jsou pouze dané edice Mojave a TRX. Ta druhá dostala do vínku osmiválec se 712 koňmi a 880 Nm.

Mustang Mach-E se pak dokázal vypořádat s Land Roverem Defender a Genesis GV80, což se pro změnu nečekalo. Zástupce modrého oválu je totiž sice poháněn elektrickým ústrojím, nicméně na to Američané dosud nebrali až tak velký ohled. Inu, časy se mění.

Dodat pak už můžeme jen ohlasy publika, které je překvapené zejména volbou v historicky hlavní kategorii aut. Jakkoliv totiž Hyundai Elantra nejsou upírány kvality, ne každý chápe, jak mohl levný sedan porazit mnohem lépe vybavené i kvalitnější Genesis G80. Stejně tak je ale lehce zpochybňována i volba Fordu F-150, který se ve Státech evidentně stává ekvivalentem Karla Gotta.


Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 1 - NACTOY 2021 semifinaliste Hyundai 01Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 2 - NACTOY 2021 semifinaliste Hyundai 02Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 3 - NACTOY 2021 semifinaliste Hyundai 03
Severoamerickým autem roku se již podruhé stalo Hyundai Elantra. Foto: Hyundai

Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 4 - NACTOY 2021 semifinaliste Ford 10Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 5 - NACTOY 2021 semifinaliste Ford 11Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 6 - NACTOY 2021 semifinaliste Ford 12
Ford F-150 opanoval kategorii trucků... Foto: Ford

Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 7 - NACTOY 2021 semifinaliste Ford 04Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 8 - NACTOY 2021 semifinaliste Ford 05Američané zvolili nejlepší auta roku, hlavní kategorii ovládla značka, která Čechy dráždí - 9 - NACTOY 2021 semifinaliste Ford 06
...zatímco Mustang Mach-E zabodoval mezi užitkovými vozy. Foto: Ford

Zdroj: NACTOY

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše