Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů

Elektromotory se od doby svého prvního použití v autech v principu nezměnily a zdánlivě na nich ani není mnoho co vymýšlet. Firma Linear Labs se svým novým motorem tvrdí opak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů

13.8.2019 | Mirek Mazal

Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů

/

Elektromotory se od doby svého prvního použití v autech v principu nezměnily a zdánlivě na nich ani není mnoho co vymýšlet. Firma Linear Labs se svým novým motorem tvrdí opak.

O elektrických autech je v posledních letech slyšet častěji než kdy dříve, většina debat ohledně jejich budoucnosti se ale točí kolem akumulátorů. Ty jsou z konstrukčního, uživatelského i ekonomického hlediska alfou a omegou jejich budoucího úspěchu či neúspěchu, v případě samotných motorů obvykle není co řešit.

Ty se během uplynulého století zásadně nezměnily, ostatně jejich konstrukce je natolik jednoduchá, že na nich ani není moc co měnit. Existuje však americká firma, který hlásá do objevení prvního zásadního vylepšení v základní konstrukci elektromotorů v celé jejich historii. Společnost Linear Labs z Texasu představila motor zvaný Hunterable Electric Turbine (HET) fungující údajně mnohem lépe všechny dosud používané koncepce.

Elektrické automobily s HET podle všeho mohou eliminovat jakýkoli druh převodovek, dále přináší desetiprocentní nárůst dojezdu se zachováním kapacity baterií a ještě k tomu se texaský projekt chlubí až pětinásobným navýšením točivého momentu s dvojitou dávkou výkonu při zachování stejných rozměrů motoru. Elektromotory jsou již známé vysokou porcí newtonmetrů, i proto tvrzení Američanů přitahují pozornost.

Firma Linear Labs odhalila pozadí svého vynálezu jen částečně. Efektivnější fungování způsobit nová stavba motoru. Provedené inovace nevyžadují žádné dramatické technologické pokroky při výrobě pohonné jednotky, důležitý je chytrý způsob navržení jednotlivých částí agregátů. Přestože se elektromotory zdají jednoduché a bez komplikací, existuje u nich celá řada problémů. Jedním je potlačení jevů, ke kterým dochází při pohybu cívek v magnetickém poli. Ty působí proti pohybu a musí se překonávat zvyšováním napětí a proudu v jednotlivých cívkách statoru.

Texasané se to snaží překonat statorem umístěným uvnitř magnetů se stejnou polaritou orientovanou ve směru rotace. Lorentzova síla i odporová síla vrcholí ve stejný moment při průchodu magnetu rotoru okolo cívky, čímž se minimalizují ztráty. Současně jsou magnetická pole na všech čtyřech stranách nastavována tak, aby byla zajištěna jejich synergie. Nový motor navíc umí přesunout koncové magnety a tím zeslabit magnetické pole statoru, což usnadňuje rozjezd a zvyšuje točivý moment v nejnižších otáčkách.

Toto řešení je potenciálně revoluční, neboť kromě výše uvedených výhod nepotřebuje instalaci dalších, někdy složitých, drahých a těžkých zařízení do útrob aut. Zcela zbytečnou se rázem jeví převodovka, vzhledem k rozměrům a nižší hmotnosti je možné učinit konstrukci elektromobilů ještě kompaktnější a lehčí a při vyšší efektivitě je možné použít menší baterie se vším, co s tím souvisí. Mohlo by to tedy i snížit cenu či zvýšit životnost dalších komponentů.

Aby se nápad Linear Labs dostal do sériové produkce, musí být dokončeny laboratorní testy a HET zvládnout i nasazení v prototypu automobilu. To vše se má povést do dvou let, jsme na to zvědavi.


Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 1 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 01Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 2 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 02Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 3 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 03Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 4 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 04Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 5 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 05Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 6 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 06Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 7 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 07Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 8 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 08Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 9 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 09Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 10 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 10Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 11 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 11Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 12 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 12Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 13 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 13Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 14 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 14Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 15 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 15Americká firma říká, že dosáhla největšího pokroku v historii elektromotorů - 16 - Linear Labs elektromotor Hunterable Electric Turbine 16
Potenciálně revoluční systém Hunterable Electric Turbine může výrazně pomoci elektromobilům prorazit, poprvé po více jak 100 letech podstatně vylepšuje koncept elektrického motoru

Zdroj: Linear Labs

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše