Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob

Budoucí hypersportovní vrchol světa má sice hotový design, přesto Britové připouští ještě změny. Zároveň počítají s hybridním ústrojím.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob

17.6.2016 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Budoucí hypersportovní vrchol světa má sice hotový design, přesto Britové připouští ještě změny. Zároveň počítají s hybridním ústrojím.

O plodu spolupráce Astonu Martin a Red Bullu jsme se už párkrát zmínili. K dispozici ovšem máme pár nových informací, pročež se k projektu s interním označením AM-RB 001 a prozatímním názvem Nebula velmi rádi vrátíme. To ostatně není až tak velkým překvapením, neboť chystaný hypersport by měl být rychlejší než cokoliv, co kdy nosilo registrační značky.

Novinka bude vyrobena pouze v 99 exemplářích, přičemž všechny prý již mají svého majitele. Je však otázkou, z jakých lokalit pocházejí, neboť Nebula bude k dispozici jen na vybraných trzích. Podle šéfdesignéra britské automobilky Marka Reichmana je „obtížné (čtěte spíše finančně náročné) při takto malém množství homologovat vůz pro celý svět“.

Dále se Reichmann vyjádřil ke vzhledu hypersportu, který má být „neuvěřitelně čistý a jednoduchý“. Potenciální klientela jej přitom již mohla shlédnout během Velké ceny Monaka, kdy byla Nebula odhalena na privátní akci ve formě hliněných či plastových modelů. Ty by přitom reálnému provedení měly být podobny na 70 či 80 procent.

„Máme hotový model ve skutečné velikosti, který ovšem ještě projde ověřovacím procesem, během kterého budeme zkoumat pozici sedadla, pozici očí řidiče či výhled ven,“ osvětlil chystané změny šéf Astonu Martin Andy Palmer. Za zmínku stojí očekávaná světla výška. Při tvorbě designu nebyl Aston svazován regulemi FIA či Formule 1, a proto víceméně přišel s nejnižším produkčním automobilem, jaký kdy bude jezdit po silnicích. Výška tedy nepřesáhne metr. Palmer zároveň dodal, že ačkoliv prezentace prototypu proběhne letos v létě, k majitelům vůz zamíří až za dva roky.

Během této doby se bude ladit zejména technická stránka věci, která stále ještě nebyla finalizována. „Očividně bude třeba jistá forma hybridizace, ale hmotnost a efektivita jsou klíčovými prvky. Nemůžeme tedy jít formou výrazné hybridizace, protože poté sebou musíme vláčet těžké baterie,“ dodal k tématu Reichmann.

Šéf designu zároveň uvedl, že Nebula bude o chloupek těžší než prototypy LMP1 ze série Le Mans, které váží 900 kilogramů. Ukazuje se tedy, že zcela mimo nebyly zvěsti o tunové váze, která by měla být spárována s výkonem okolo 1 000 koní. Za tím bude stát uprostřed umístěný vidlicový dvanáctiválec, a jak bylo řečeno výše, jistá forma KERSu.

Závěrem pak již jen můžeme dodat, že cena se bude pohybovat mezi dvěma a třemi miliony liber (cca 68,5 až 102,75 milionů korun). Přesnou částku ovšem Aston nehodlá nikdy zveřejnit, místo toho vše bude probírat s klienty individuálně. I pro ně ale dle Palmera platí pravidlo „Pokud se na to musíte ptát, pak si to nemůžete dovolit“.


Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 1 - Aston Martin DP100 Concept 01Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 2 - Aston Martin DP100 Concept 02Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 3 - Aston Martin DP100 Concept 03Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 4 - Aston Martin DP100 Concept 04Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 5 - Aston Martin DP100 Concept 05Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 6 - Aston Martin DP100 Concept 06Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 7 - Aston Martin DP100 Concept 07Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 8 - Aston Martin DP100 Concept 08Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 9 - Aston Martin DP100 Concept 09Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 10 - Aston Martin DP100 Concept 10Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 11 - Aston Martin DP100 Concept 11Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 12 - Aston Martin DP100 Concept 12Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 13 - Aston Martin DP100 Concept 13
Chystaný hypersport Astonu Martin a Red Bullu vzejde z virtuálního konceptu DP100...

Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 14 - Aston Martin a Red Bull AM-RB 001 novy render 01Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 15 - Aston Martin a Red Bull AM-RB 001 novy render 02Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 16 - Aston Martin a Red Bull AM-RB 001 novy render 03
...jak ostatně naznačují neoficiální ilustrace...

Aston Martin Nebula už viděli vyvolení, bude to nejnižší produkční auto všech dob - 17 - Aston Martin a Red Bull AM-RB 001 prvni render 02
...z mnoha zdrojů

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše