Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní

Brit se drží starých receptů, do vínku dostal sedmilitrový V12 s přirozeným plněním. K mání bude jen 24 kusů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní

25.2.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Brit se drží starých receptů, do vínku dostal sedmilitrový V12 s přirozeným plněním. K mání bude jen 24 kusů.

Ačkoliv současná doba přeje zejména „zeleným“ automobilům, pár značek i nadále myslí na ty řidiče, kteří za volantem hledají hlavně zážitky. Na svém kontě však musí mít nemalé finance, neboť takové Ferrari LaFerrari FXX K či McLaren P1 GTR z odkrojí značnou část i z nemalého jmění. A nejinak tomu bude v případě nového Astonu Martin Vulcan, který dvěma výše zmíněným hypersportům hodlá konkurovat. A to nikoliv pouze výkonem či agresivní vizáží, ale také specifickou formou vlastnictví.

Stejně jako italský či britský stroj si ani Vulcan nemůžete postavit do své garáže. Místo toho se o jeho ustájení bude starat Aston Martin, který vám jej následně přistaví na startovní čáru v rámci okruhových dní. Jakmile se však vysoukáte z kokpitu, značka opětovně sbalí veškerá fidlátka a zamíří do svého ústředí i s vaším vozem. To samozřejmě na jednu stranu není příliš lákavé, přesto se však dá počítat s tím, že 24 dostupných exemplářů bude mít své majitele velmi rychle.

Ti budou zařazeni do speciálního tréninkového programu, který zahrnuje nejen konzultace se závodními jezdci Astonu Martin, ale také svezení v modelech V12 Vantage S, One-77 a Vantage GT4. Díky tomu získají jisté povědomí o chování britských vozů na trati, pročež budou řádně připravení k stisknutí startovacího tlačítka modelu Vulcan. To následně přivede k životu atmosférický sedmilitrový dvanáctiválcový motor V12, který zadní kola zásobuje výkonem vyšším než 800 koní.

Tento výkon sice v porovnání s Ferrari či McLarenem není až tak enormní, Vulcan se ovšem na rozdíl od těchto modelů obešel bez hybridní techniky. Očekávat tedy můžeme o poznání nižší hmotnost a díky atmosférickému motoru také mnohem přímější odezvu, načež bychom tu klidně mohli mít vítěze všech okruhových dní. I když v tomto směru nechceme nic zakřiknout, přeci jen přesná data o jízdní dynamice Aston Martin k dispozici nedal.

Víme ovšem, že potenciál motoru budou krotit karbon-keramické brzdové kotouče Brembo o rozměru 380 milimetrů vpředu a 360 mm vzadu. Mimo ně lze počítat se samosvorným diferenciálem či zavěšením typu push-rod, které dostalo do vínku také stavitelné tlumiče DSSV (Multimatic Dynamic Suspension Spool Valve). Nechybí ani přední a zadní stabilizátor, nastavitelné ABS či trakční kontrola.

Dále můžeme zmínit karbonový monokok, který byl převzat z modelu One-77, načež tu máme ten samý rozvor 2 791 milimetrů. Z uhlíkových vláken je pak i hnací hřídel, která byla usazena do hořčíkového tubusu a opomenut nebyl tento materiál ani v rámci samotné karoserie, která počítá s enormním zadním křídlem a výfuky vyvedenými před zadními koly.

Tím dostupné informace víceméně končí, zmínit již můžeme jen šestistupňovou sekvenční převodovku Xtrac či fakt, že Vulcan plně vyhovuje předpisům mezinárodní automobilové federace FIA. Více se dozvíme v Ženevě, za prvními okruhovými kilometry pak budou moci zákazníci vyrazit v příštím roce.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2015.


Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 1 - Aston Martin Vulcan prvni sada 01Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 2 - Aston Martin Vulcan prvni sada 02Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 3 - Aston Martin Vulcan prvni sada 03Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 4 - Aston Martin Vulcan prvni sada 04Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 5 - Aston Martin Vulcan prvni sada 05Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 6 - Aston Martin Vulcan prvni sada 06Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 7 - Aston Martin Vulcan prvni sada 07Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 8 - Aston Martin Vulcan prvni sada 08Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 9 - Aston Martin Vulcan prvni sada 09Aston Martin Vulcan odhalen, má atmosférický 7,0 V12 a přes 800 koní - 10 - Aston Martin Vulcan prvni sada 10
Aston Martin Vulcan se zatím ukázal jen na tmavé sadě fotek. Naživo si jej ovšem budeme moci prohlédnout již příští týden v Ženevě

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.