McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR

Nový okruhový model odkazuje na legendu z Le Mans z roku 1995. Pod kapotou hostí 1 000 koní, ve srovnání se silniční verzí pak shodil 50 kilogramů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR

18.2.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nový okruhový model odkazuje na legendu z Le Mans z roku 1995. Pod kapotou hostí 1 000 koní, ve srovnání se silniční verzí pak shodil 50 kilogramů.

McLaren P1 GTR rozhodně není novinkou, o které jsme k dnešnímu dni neslyšeli. Britská automobilka však veškeré informace servírovala postupně, díky čemuž jsme si kupříkladu loni v srpnu v souvislosti s výstavou Concours d'Elegance, jež se pořádala v americkém Pebble Beach, mohli prohlédnout karoserii. Souběžně s tím byla zveřejněna také nějaká technická data, na odhalení interiéru však bylo třeba vyčkat až do října. Ani v ten moment ovšem McLaren nepustil do éteru vše.

Na slavnostní premiéru na ženevském autosalonu ovšem v rámci zevrubného představení již čekat nemusíme, neboť Britové svůj striktně okruhový model dnes slavnostně prezentovali celému světu. Sesumírovat si tedy můžeme veškerá dosud známá fakta, ke kterým přidáme i nějakou tu novou informaci. Začít přitom můžeme u válečných barev karoserie, které odrážejí vzhled legendárního McLarenu F1 GTR.

Konkrétně jde o vůz se šasí číslo 06, který byl sponzorován obchodním domem Harrods a v rámci vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans dojel v roce 1995 na třetím místě. Za jeho volantem se přitom střídali Derek Bell, Justin Bell a zejména Andy Wallace, který byl právě tím mužem, jež standardní verzi (respektive v té době již pět let starý prototyp XP5) rozjel na testovací dráze Ehra-Lessien na 391 km/h.

Vzhledem tedy novinka skládá poklonu bývalému nejrychlejšímu vozu světa, tím ale jakékoliv odkazy na minulost končí. Pod kapotou tak nenajdete dvanáctiválcový motor od BMW, nýbrž hybridní ústrojí, které vychází ze standardního McLarenu P1. Oproti silničnímu provedení se však zbavilo velké části eko-balastu, i když s elektromotorem počítá i nadále. Ten přitom asistuje 3,8litrovému osmiválci twin-turbo.

Spalovací jednotka nově produkuje 800 koní (nárůst o 63 k), zatímco výkon elektromotoru narostl ze 178 na rovných 200 koní. Celkově tak můžeme počítat s výkonem 1 000 koní, což dozajista pozmění jízdní dynamiku. Konkrétní data v tomto směru ovšem nezazněla, pročež lze jen dodat, že silniční model naladěný na 916 koní zvládá sprint na stovku za 2,8 s, na dvoustovku za 6,8 sekundy a na 300 km/h za 16,5 s.

Kromě vyššího výkonu se okruhový model pyšní také hmotností nižší o 50 kilogramů. Dosaženo toho bylo aplikací celé řady závodních komponentů, mezi něž patří třeba polykarbonátová okna. Ta jsou navíc napevno uchycená a otevírat lze pouze malá část na straně řidiče. Kromě toho tu máme také více karbonu či nový výfuk, který byl vyroben ze slitiny titanu a Inconelu, přičemž sám o sobě šetří více než 6,5 kg.

Další modifikace vůči silničnímu provedení se projevují v rámci karoserie, která je širší o 80 milimetrů a jíž vévodí masivní křídlo. Jeho vrchol přitom najdeme ve výšce 400 mm nad zemí, což vůči základu představuje deseticentimetrový nárůst. Jím produkovaný přítlak byl pak navýšen o deset procent, při rychlosti 241 km/h tak zadní nápravu McLarenu P1 GTR tlačí k zemi 660 kilogramů.

Mimo výše zmíněné dostala novinka rovněž 19palcová kovaná kola s centrální maticí, která obouvají závodní pneumatiky Pirelli. Podvozek pak klesnul o 50 milimetrů níže k zemi, což je informace, kterou nám technická část představení končí. Dodat ale můžeme kupříkladu cenu, která činí 1,98 milionu liber (cca 74 mil. Kč) a zmínku o dostupnosti. Vůz si totiž mohou koupit pouze majitelé silničního P1.

Ti vůbec poprvé okusí vůz, který si nemohou odvézt do vlastní garáže, během úvodních testů, jež proběhnou na okruhu Silverstone. Naplno ovšem sešlápnou plyn až na španělském Circuit de Catalunya. Kromě toho pak mohou počítat s možností vyzkoušet si firemní simulátor či „pokecat“ se šéfdesignérem McLarenu Frankem Stephensonem.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2015.


McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 1 - McLaren P1 GTR produkcni verze 01McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 2 - McLaren P1 GTR produkcni verze 02McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 3 - McLaren P1 GTR produkcni verze 03McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 4 - McLaren P1 GTR produkcni verze 04McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 5 - McLaren P1 GTR produkcni verze 05McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 6 - McLaren P1 GTR produkcni verze 06McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 7 - McLaren P1 GTR produkcni verze 07McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 8 - McLaren P1 GTR produkcni verze 08McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 9 - McLaren P1 GTR produkcni verze 09McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 10 - McLaren P1 GTR produkcni verze 10McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 11 - McLaren P1 GTR produkcni verze 11McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 12 - McLaren P1 GTR produkcni verze 12McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 13 - McLaren P1 GTR produkcni verze 13McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 14 - McLaren P1 GTR produkcni verze 14McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 15 - McLaren P1 GTR produkcni verze 15McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 16 - McLaren P1 GTR produkcni verze 16McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 17 - McLaren P1 GTR produkcni verze 17McLaren P1 GTR: produkční verze odhalena v barvách F1 GTR - 18 - McLaren P1 GTR produkcni verze 18
Produkční verze nového McLarenu P1 GTR se pyšní stejnými válečnými barvami, jaké používal dnes již legendární F1 GTR

Zdroj: WorldCarFans

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.