McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video)

Juston Bell usedal za volant závodního McLarenu v roce 1995 na Le Mans a skončil třetí. Nyní mohl tento vůz prohnat po okruhu v Ohiu v novější verzi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video)

13.6.2014 | Adam Šrámek | 1 příspěvek

McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Juston Bell usedal za volant závodního McLarenu v roce 1995 na Le Mans a skončil třetí. Nyní mohl tento vůz prohnat po okruhu v Ohiu v novější verzi.

Dílo Gordona Murrayho je dodnes jedním z nejzajímavějších supersportů planety. Svojí slávu si vydobylo mistrnou kombinací na tehdejší dobu doslova kosmických materiálů a ohromujícího výkonu, ze kterého pramenila jeho neuvěřitelná rychlost. Byl to vůz pro řidiče s vysokovýkonným dvanáctiválcem od BMW a hmotností tak nízkou, že by mu i moderní hatchbacky mohly závidět. Sedělo se nízko a uprostřed, k dispozici byly tři pedály a řadicí páka. Prostě něco pro skutečné fajnšmekry, puristy i entuziasty. Podrobně jsme o tom mluvili v článku o verzi F1 Longtail.

Na běžných silnicích dokázal F1 ještě počátkem nového tisíciletí zastínit všechny a přestože nebyl vyvíjen s touhou závodit, jeho pozdější verze GTR s bezpečnostním rámem, modifikovaným zavěšením, závodním výfukem a karbonovými brzdami panovaly závodním tratím nejznámějších podniků. Nebyl to tedy jen dlouhou dobu nejrychlejší silniční automobil, ale i závodní legenda, na kterou fandové nikdy nezapomenou. Neměli by, nic podobného už zřejmě nikdy nevznikne.

Veškerá existující videa nejsou v příliš valné kvalitě, a tak tohle nové můžeme přivítat s největší pompou. Opravdu to není jen další nepovedený záběr nějakého kutila, ale dobře sestříhaný snímek hned z několika kamer - navíc s dobře vybaveným řidičem za jeho volantem. Vy si tak můžete prohlédnout závodníka Justina Bella za volantem verze GTR z roku 1996, která závodila na Le Mans. Ostatně i on byl jedním z těch, kteří do F1 GTR usedávali pravidelně, v roce 1995 dokonce dovezl z Le Mans bronz.

Nové video ukazuje krásu vozu i po osmnácti letech, zároveň si můžete vychutnat jeho brutální zvuk a ochotu hnát se neustále do otáček bez ohledu na zařazený rychlostní stupeň. Celé je to okořeněno záběry od volantu i zvenčí, můžete si tak všimnout, jak bylo F1 těžce analogové (neplatilo to jen pro závodní verze). Moderní supersporty jako je McLaren P1 už kouzlo tohoto skvostu nemají, spíše než cokoliv jiného těží z minulosti a jen těžko je uvidíte se závodním číslem na dveřích. F1 z roku 1996 dokázalo na legendární rovince v Mulsanne dosáhnout rychlosti 330 km/h, mělo výkon přiškrcený na 600 koní a vážilo něco málo přes tunu.


McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video) - 1 - McLaren F1 GTR 1996 video z okruhu 01McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video) - 2 - McLaren F1 GTR 1996 video z okruhu 02McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video) - 3 - McLaren F1 GTR 1996 video z okruhu 03McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video) - 4 - McLaren F1 GTR 1996 video z okruhu 04McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video) - 5 - McLaren F1 GTR 1996 video z okruhu 05McLaren F1 GTR 1996: legenda v akci na okruhu v Ohiu, z pohledu šesti kamer (video) - 6 - McLaren F1 GTR 1996 video z okruhu 06
Justin Bell ukazuje všechny krásy McLarenu F1 GTR. Za jeho volantem dojel v roce 1995 na Le Mans třetí, není tedy žádné ořezávátko. Všimněte si také jeho práce s pedály - meziplyny při brzdění pochopitelně používá, to je u F1 nutnost, podobně jako Senna ale používá zjednodušené, nedokonalé řešení a „sází” je přes spojku

Zdroj: Motor Authority

Adam Šrámek

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše