Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur

Audi se rozhodlo vdechnout život „exkluzivnímu konceptu” nové SQ5 TDI. Výjimečný je ale hlavně tím, že bude k mání o něco dříve, cena tomu odpovídá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur

14.9.2012 | Petr Miler | 2 příspěvky

Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Audi se rozhodlo vdechnout život „exkluzivnímu konceptu” nové SQ5 TDI. Výjimečný je ale hlavně tím, že bude k mání o něco dříve, cena tomu odpovídá.

Ingolstadtskou automobilku mnozí obdivují za to, že dokáže za vysoké ceny prodat to, co jiní nemohou „vecpat” svým zákazníkům ani za polovinu. Ne nadarmo je pak známý slogan „Vorsprung durch Technik” parafrázován jako „Vorsprung durch Marketing”, neboť právě neobyčejné schopnosti propagace a jakéhosi „imagemakingu” dávají vozům se čtyřmi kruhy na přídi punc jedinečnosti, jenž se do značné míry stará o jejich velmi dobré prodeje.

Nevíme, jak moc se tato slova budou lidem od Audi líbit, faktem ale je, že svým posledním krokem je jen potvrzují. Pro Paříž si totiž připravili model s označením SQ5 TDI Exclusive Concept, což zní jako něco zcela mimořádného. Bližší zkoumání ale odhalí, že těch mimořádností až tak mnoho není, tedy pomineme-li navýšení ceny, která je oproti standardnímu modelu vyšší skoro o 60 procent. O co tedy jde?

Začneme-li malou rekapitulací, pak je určité dobré připomenout, že Q5 letos prošla faceliftem. Ačkoli se to nestalo při jejím prvotním odhalení, už tehdy a ještě více po představení verze Hybrid bylo jasné, že Audi po vzoru BMW vyrukuje také s přiostřenou verzi SQ5, kterou bude pohánět naftový motor. To se stalo v červnu a nyní, o další tři měsíce později nám asi chce Audi připomenout, že se to stalo.

Možná je to i tím, že pro pařížský autosalon nemá dostatek novinek, bez ohledu na to tam ale ukáže SQ5 TDI Exclusive Concept, která vstoupí do prodeje o něco dříve než samotná SQ5. Honosit se bude hlavně cenovkou 92 000 Eur (přes 2,3 milionu Kč), která je o těžko pochopitelných 33 500 Eur vyšší než ta náležící „neexkluzivní SQ5”. Neskrývá se za ní přitom nic až tak extrovního.

Motorem je totiž už dobře známý 3,0 TDI biturbo s výkonem nejvýše 313 koní a točivým momentem až 650 Nm. Žádné změny dynamiky či jiných technických parametrů nepřicházejí v úvahu, tady se hraje pouze na styl. Ani ten přitom z uvolněných fotek nezáří - zvenku vůz dostal modrý lak Aral, který je ale jen o něco světlejší než běžně dostupná modrá, jsou tu také specifická litá kola. Uvnitř pak najdeme čalounění černou kůží Nappa, a to nejen na sedadlech, ale i na volantu či voliči automatické převodovky. Přidejte si bílé prošívání, čalounění stropu bílou Alcantarou a pár nápisů Audi navíc na místech jako vnitřní prahy. Tím specifikace oné exkluzivity víceméně končí.

Pravým znakem výjimečnosti tak bude to, že Audi vyrobí jen 50 těchto aut, které nedočkavým zákazníkům dodá hned začátkem roku 2013. Ostatní si budou muset počkat na pozdější týdny a měsíce prvního kvartálu nadcházejícího roku. Pokud vám tohle stojí za 850 tisíc Kč, je čas přihlásit se u dealera značky se závazným zájmem. Nevíme ale zatím, zda vůz nebude k mání pouze v Německu.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur - 1 - Audi SQ5 TDI Exclusive Concept 01Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur - 2 - Audi SQ5 TDI Exclusive Concept 02Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur - 3 - Audi SQ5 TDI Exclusive Concept 03Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur - 4 - Audi SQ5 TDI Exclusive Concept 04Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur - 5 - Audi SQ5 TDI Exclusive Concept 05Audi SQ5 TDI Exclusive Concept: cena za nedočkavost? 33 500 Eur - 6 - Audi SQ5 TDI Exclusive Concept 06
Audi SQ5 Exclusive Concept až tak exkluzivně nevypadá. Dokud se nepodíváte do ceníku....

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.