BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností

S nastavenými pravidly ze strany EU bude nyní množství hybridních modelů nepochybně narůstat. Dalším do řady je BMW 5 Active Hybrid.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností

30.9.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S nastavenými pravidly ze strany EU bude nyní množství hybridních modelů nepochybně narůstat. Dalším do řady je BMW 5 Active Hybrid.

BMW strávilo poslední měsíce spíše řešením toho, co vše řadě 5 vezme, nyní přišel čas ji také něco přidat. Vzhledem k tomu, jak bude od 1. ledna ze strany EU penalizována „vyšší než dovolená” spotřeba a také k tomu, jak ji eurotesty určují, není ani trochu překvapivé, že nejnověji představené provedení „pětky” je hybridní. Však jsme zrovna tento týden probírali, jak absurdně je určována spotřeba hybridů a i když bavorská novinka není „plug-in”, tedy ji nelze před jízdou dobíjet z běžné elektrické sítě, nadělené řešení její výsledky při měření spotřeby nepochybně zlepší.

Od BMW nejde zdaleka o první hybridní vůz, však jsme minulý týden poměrně detailně rozebírali model X6 Active Hybrid, který byl vyřazen z prodejů na americkém kontinentu kvůli malé poptávce. Systém tohoto vozu byl ale poněkud zastaralý, BMW jej vyvinulo společně se svými konkurenty a s jeho využitím dále nepočítá. V nové 5er Active Hybrid se tak objevuje řešení zcela nové, které by mělo být výrobně i provozně citelně efektivnější.

Pokud si nyní říkáte, že to přece není nic nového, pak vám zřejmě na mysli ustrnulo BMW 5 Plug-in Hybrid, jenže to je ryze čínská záležitost, navíc technicky opět odlišná. Ale nechoďme dále kolem horké kaše a pojďme si říci něco o tom, co bylo světu představeno právě dnes.

Nový pětkový Active Hybrid je specifický hlavně svou technikou, když pod kapotou spojuje třílitrový, dvakrát přeplňovaný šestiválec modelu 535i o výkonu až 306 koní se skromnějším elektromotorem o výstupu až 55 koní. Nejvyšší kombinovaný výkon obou agregátů činí 335 koní a je přes osmistupňovou automatickou převodovku ZF posílán na kola zadní osy.

Vzhledem k tomu, na co dnes BMW sází při vývoji tzv. ekologických modelů (vzpomeňme model 520d EfficientDynamics Edition) je to volba poněkud zvláštní, neboť s tak „velkým” zážehovým motorem pod kapotou se tato pětka nikdy nestane hvězdou testů normované spotřeby, ty by přitom měly být její hlavní kořistí. Však třeba takové Audi dalo i u A8 Hybrid přednost menšímu čtyřválcovému motoru a to je vůz o třídu výše. Ale nebudeme to BMW vyčítat, nový Active Hybrid s touto výbavou přinejmenším dobře pojede.

Svědčí o tom předběžná hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,9 sekundy. Ta je tedy úplně stejná jako u slabší 535i, což svědčí o vyšší hmotnosti hybridu, obecně je to ale pěkné číslo. Maximálka zůstane na 250 km/h, kombinovaná spotřeba paliva je opět předběžně udávána v rozmezí 6,4 a 7,0 litru benzinu na 100 km. Kam do tohoto rozmezí se nakonec „5AH” trefí, to netušíme, na sto procent ale můžeme očekávat citelné zlepšení oproti 535i, jinak by existence tohoto provedení ztratila význam.

Když už jsme zmínili hmotnost navíc, o tu se krom elektromotoru stará i sada Li-ion akumulátorů o skromné kapacitě 0,675 kWh, která teoreticky postačí k nejvýše čtyřkilometrovému, čistě elektrickému dojezdu stabilní rychlostí 35 km/h. Jinak elektřina zvládne vůz rozpohybovat „až” na rychlost 60 km/h a až do 160 km/h může celý systém vyřazovat z chodu spalovací motor při jízdě s minimální zátěži spalovacího motoru např. při dojíždění nebo jízdě z kopce (tzv. coasting).

Krom techniky je pětkový Active Hybrid specifický i svým vzhledem, byť je nezbytné jej více zkoumat. Krom lakování karoserie kojeneckou modří si všimněte hlavně aerodynamicky optimalizovaných kol z lehkých slitin a označení modelu na řade míst exteriéru i interiéru. Samotný vnitřek se jinak zdá být nezměněn.

Více detailů o mnichovské novince pro tuto chvíli nemáme, s konečnými daty hlavně o dynamice a spotřebě se ale automobilka dozajista pochlubí co nevidět. Na trh by se BMW 5 Active hybrid mělo dostat v březnu příštího roku, cena je zatím rovněž neznámou.


BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 1 - BMW 5 Active Hybrid F10 01BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 2 - BMW 5 Active Hybrid F10 02BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 3 - BMW 5 Active Hybrid F10 03BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 4 - BMW 5 Active Hybrid F10 04BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 5 - BMW 5 Active Hybrid F10 05BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 6 - BMW 5 Active Hybrid F10 06BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 7 - BMW 5 Active Hybrid F10 07BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 8 - BMW 5 Active Hybrid F10 08BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 9 - BMW 5 Active Hybrid F10 09BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 10 - BMW 5 Active Hybrid F10 10BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 11 - BMW 5 Active Hybrid F10 11BMW 5 Active Hybrid: hybridní pětka skutečností - 12 - BMW 5 Active Hybrid F10 12
BMW 5 Active Hybrid

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.