BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum

Mnohé automobilky se v posledních měsících mohou přetrhnout s avízy, kdy skončí s vývojem či prodejem aut se spalovacími motory, aniž by mohly tušit, co přinese další vývoj. BMW s nimi přes veškeré tlaky odmítá jít v jednom šiku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum

15.1.2022 | Petr Miler

BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum

/

Foto: BMW

Mnohé automobilky se v posledních měsících mohou přetrhnout s avízy, kdy skončí s vývojem či prodejem aut se spalovacími motory, aniž by mohly tušit, co přinese další vývoj. BMW s nimi přes veškeré tlaky odmítá jít v jednom šiku.

Loni hned několik německých automobilek oznámilo, že skončí s vývojem nových spalovacích motorů a některé dokonce stanovily datum, kdy je přestanou prodávat. Patří mezi ně i Audi a Mercedes-Benz - Audi od roku 2026 nemíní představit jediný nový model s benzinovým nebo naftovým pohonem a v roce 2033 zastavit jejich prodej zcela. Mercedes je na této vlně ještě více a plánuje totéž pro rok 2030, jakkoli je možné, že jen v Evropě. Absurdně brzy? Omyl, Opel nedávno trumfoval rokem 2028.

A nejde jen o Němce, s podobnými avízy se mohou přetrhnout i další. Renault též trvá na roku 2030 a koncernu Stellatis, jehož je Opel součástí, se v případě některých aut nebojí skončit s prodejem spalovacích verzí ihned. Dotčené značky se na nás asi budou zlobit, ale jakkoli chápeme, že jde o reakci na politické tlaky, přijdou nám takové plány nekonečně hloupé.

I když se firmy rády ohání termíny, jako jsou odpovědnost a udržitelnost, ani jedno nespočívá v plánování nenaplánovatelného. Nikdo neví, kam se stočí vývoj během dalších 10 nebo 15 let, nikdo neví, kam se vyvinou ony politické tlaky. Odpovědné a udržitelné podnikání spočívá primárně ve schopnosti se flexibilně přizpůsobit aktuální realitě a opravdu není možné odhadnout, jaká za dekádu bude. Jediný smysluplný plán tedy zní: „Budeme prodávat to, co budou zákazníci chtít a co nám vývoj a regulace umožní.” To ale zřejmě nezní dostatečně rozhodně v době, kdy slova typu „zpátky ni krok” znovu získávají na váze.

Ostrůvky zdravého rozumu naštěstí ještě existují a o jednom z nich už dnes byla řeč - jde překvapivě o Hondu, jen ne o evropskou Hondu. Možná ještě překvapivějším je ale mnichovské BMW, které v posledních dekádách hořelo pro kdejaký „zelený nesmysl”, v poslední době ale nad nastalým vývojem jen kroutí hlavou a už dříve ústy svého nejvyššího šéfa naznačilo, že spalovací motory hned tak nedá. Nyní postoj automobilky dále rozvedl šéf vývoje Frank Weber.

Hlavní technik značky v rozhovoru pro Auto Motor und Sport potvrdil, že automobilka přijde se zcela novou generací motorů, které zůstanou v prodeji i po roce 2030 a žádný násilný konec čehokoli neplánuje. Podle něj je pochopitelně nezbytné, aby dále klesaly emise generované CO2 při jejich provozu, přání zákazníků jsou ale podle něj úplně stejně důležitá. A firma prostě musí dostát oběma požadavkům, ne jen jednomu.

„Jedna věc je pro nás jistá: Stále potřebujeme nejnovější spalovací motory i pro další roky pro efektivní snížení emisí CO2 v osobních autech po celém světě. Proto pracujeme na nové generaci motorů - benzinech, dieselech, šestiválcích i osmiválcích. Pak budeme připraveni na příští emisní standardy. Jen s šestiválci zredukujeme emise CO2 masivněji než kdykoli dříve s jakoukoli jinou mezigenerační změnou,” říká Weber.

Tázán, zda půjde skutečně o nové motory a ne jen evoluci těch stávajících - což je přístup, který ostatní myslí oním „zastavením vývoje” - uvádí, že jde opravdu o úplně nové agregáty: „Nic není skutečně jako dříve. Je tu něco úplně nového v hlavách válců. A s tím dokážeme zajít v případě efektivity ještě dál,” dodává trochu tajemně.

Weber se už dříve nechal slyšet, že BMW nechce opustit trh spalovacích aut příliš brzy a pak nutit lidi ke koupi elektromobilů, které nechtějí. Stejně tak nechce riskovat ztrátu zaměstnanců, kteří dnes umí špičkové spalovací motory vyvíjet a vyrábět. Podle Webera není reálné, aby se elektrická auta rozšiřovala tak rychle, jak konkurenti předpokládají, a tak BMW trvá na tom, že elektrická auta budou mít v roce 2030 na celkových prodejích maximálně poloviční podíl. A to je stav, který nedovolí ta spalovací jednoduše zaříznout.

Přístup BMW se zdá být rozumný, nakonec i kdyby si automobilky usmyslely cokoli, je třeba nezapomínat, že svět není jen Evropská unie. Dnes se může zdát, že USA a Čína jsou na podobné lodi, minimálně ve Státech ale můžeme vidět, že stačí jedny volby a všechno je jinak. A i kdyby EU, USA a Čína jely jedním směrem, ani to není celý svět. Je tu celé Rusko a okolní země, které pro elektromobilitu vůbec nejsou stvořené. Podobně je na tom se svými vzdálenostmi a teplotami Kanada, pak je tu celá Jižní Amerika a její převážně rozvojové země, je tu Afrika v čele s dvousetmilionovou Nigérií, tedy zemí lidnatou skoro jako USA, která po elektromobilitě neštěkne ještě dekády. A také více jak miliardová Indie s velkými automobilovými plány, kde též elektrická auta nemají šanci se v jakkoli dohledné době uchytit.

To jsou odhadem dvě třetiny světa, škrtnou si významné automobilky tak velká odbytiště? Asi ne. Situace na celém světě zkrátka není stejná a zatímco v mnoha zemích lze i díky politickému tlaku očekávat maximální přiklonění k elektrifikaci, jinde to zkrátka nepůjde a i o nigerijské zákazníky bude probíhat konkurenční boj. Bude jim Audi prodávat i v roce 2040 motory staré 20 let? Nevěříme tomu, lidé budou chtít víc a kdo jim to nabídne, vyhraje. Sázet tedy již dnes vše na jednu kartu, když nikdo nedokáže ani přesně říci, kdy a zda se vůbec lidstvo vypořádá s koronavirem, je opravdu nesmyslné. A je sympatické vidět, že BMW to nechce udělat.


BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum - 1 - BMW M5 CS 2021 prvni sada 01BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum - 2 - BMW M5 CS 2021 prvni sada 03BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum - 3 - BMW M5 CS 2021 prvni sada 05BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum - 4 - BMW M5 CS 2021 prvni sada 27BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum - 5 - BMW M5 CS 2021 prvni sada 29BMW odmítá skončit s motory na benzin a naftu, technický šéf jako jeden z mála neztrácí zdravý rozum - 6 - BMW M5 CS 2021 prvni sada 31
BMW počítá se spalovacími motory i nadále, technický šéf potvrdil i novou generaci dieselů a osmiválců. Na fotkách je přeplňovaný osmiválec s 635 koňmi, který pohání současnou M5 CS. Foto: BMW

Zdroj: Auto Motor und Sport

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.