BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky

Mnichovská automobilka odhalila svou představu o luxusním interiéru budoucnosti. Ten přináší více komfortu a působivou bezpečnost, ovšem nikoliv ve druhé, nýbrž v první řadě sedadel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky

9.1.2020 | Petr Prokopec

BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mnichovská automobilka odhalila svou představu o luxusním interiéru budoucnosti. Ten přináší více komfortu a působivou bezpečnost, ovšem nikoliv ve druhé, nýbrž v první řadě sedadel.

První polovina ledna již nebude spojována s autosalonem v Detroitu, namísto prvního měsíce v roce se tradiční severoamerická motor show přesunula do letního období. Stojí za tím mimo jiné stále větší význam veletrhu spotřební elektroniky CES, který se vždy konal o pár dnů dříve v Las Vegas. Této akci totiž začali dávat větší přednost právě i výrobci aut, a tak mnoho stánků v Detroitu rázem prázdnotou. Rošáda se tak jevila jako jediné logické východisko, zda to ovšem povede k záchraně autosalonu a případně na jak dlouho, je prozatím ve hvězdách.

NAIAS 2020 proto raději hoďme za hlavu a místo toho se zaměříme na jednu z lasvegaských premiér. BMW totiž ve věstě hříchu představilo vizi interiéru budoucnosti zvanou ZeroG Lounger, který je hned v několika ohledech revoluční. Osazeno jím bylo největší firemní SUV X7, u kterého došlo na překvapivý posun - nejluxusnější sedadlo se již nenachází ve druhé řadě napravo za řidičem, jak tomu bylo snad odpradávna. Místo toho je absolutní komfort spojen se sedadlem spolujezdce v řadě první.

Oproti standardu se velké SUV dočkalo především odlišného sedadla, jehož opěradlo lze sklonit v úhlu až 60 stupňů. To na první pohled možná jako příliš velká inovace nevypadá, neboť řada výrobců umožňuje dokonce úplné sklopení opěradla, aby tak mohly být maximalizovány přepravní kapacity aut. Nicméně v takovém případě mohou cestující dopředu usednout jen stěží, i proto, že by nedošlo k jejich bezpečnému připoutání. BMW však pás integrovalo do samotného sedadla.

Jen u tohoto prvku však nezůstalo, mnichovská automobilka se zaobírala zároveň i airbagem, který je skryt na každém boku sedadla a jenž cestujícího obemkne jako kukla. Kolejnice sedadla pak zároveň byly vytvořeny tak, aby dokázaly pohltit energii při nárazu. I kdyby tedy došlo na havárii, ochrana posádky zůstává na vrcholné úrovni. Proto ostatně automobilka dodává, že interiér ZeroG Lounger nezůstane vyhrazen pouze lasvegaskému konceptu, ale zakrátko zamíří do výroby.

Kdy přesně se tak stane a které modely budou mít přední luxusní sedadlo k dispozici, ovšem již upřesněno nebylo. Můžeme tedy jen dodat, že kromě nemalé bezpečnosti je luxusní kokpit spojen také s jemnou kůží či zábavním systémem, jehož obrazovka byla instalována do sluneční clony. Na této obrazovce se zároveň mohou objevovat také informace o jízdě, hlavně grafika předvídající změnu směru apod. BMW přitom dodává, že tím jsou zredukovány cestovní zdravotní potíže.

Automobilka mimo to kokpit osadila ještě inovovanou odkládací plochou umožňující bezdrátové dobíjení mobilů, jejichž obrazovka je viditelná z předního sedadla při jakémkoliv sklonu. Tím je jen potvrzeno, že ty nejvýznamnější osoby již neusedají do druhé řady. Dá se přitom předpokládat, že vůči tomu mnichovskému boření tradic nebude na rozdíl od eliminace atmosférických motorů či manuálních převodovek nikdo protestovat.


BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 1 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 01BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 2 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 02BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 3 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 03BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 4 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 04BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 5 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 05BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 6 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 06BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 7 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 07BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 8 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 08BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 9 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 09BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 10 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 10BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 11 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 11BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 12 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 12BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 13 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 13BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 14 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 14BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 15 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 15BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 16 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 16BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 17 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 17BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 18 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 18BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 19 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 19BMW dál zanevírá na tradice, revoluční luxusní interiér mění zažité pořádky - 20 - BMW X7 ZeroG Lounger 2020 prvni sada 20
BMW X7 bylo osazeno konceptem kokpitu budoucnosti. Ten má pod názvem ZeroG Lounger zakrátko dorazit i do série

Zdroj: BMW

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše