Britské automobilce dál teče do bot, po 30 letech musela prodat svou slavnou divizi

Impérium, které se po dekády jen rozrůstalo, se od loňského roku rychle smrskává. Firmě už nepatří její sídlo, část formulové stáje a teď už ani divize pokročilých technologií, která vznikla v roce 1991.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britské automobilce dál teče do bot, po 30 letech musela prodat svou slavnou divizi

9.8.2021 | Petr Prokopec

Britské automobilce dál teče do bot, po 30 letech musela prodat svou slavnou divizi

/

Foto: McLaren

Impérium, které se po dekády jen rozrůstalo, se od loňského roku rychle smrskává. Firmě už nepatří její sídlo, část formulové stáje a teď už ani divize pokročilých technologií, která vznikla v roce 1991.

Tým McLaren byl založen již v roce 1963 závodníkem z Nového Zélandu Brucem McLarenem. O téměř dvě dekády později došlo na sloučení se stájí Project Four Racing, za kterou stál Ron Dennis. Ten se záhy stal šéfem celého impéria, které se navíc začalo dále rozrůstat. Čtyři léta po jeho příchodu, tedy v roce 1985, totiž došlo také na založení automobilové divize. Ta se následně proslavila McLarenem F1, který patří mezi největší milníky automobilové historie. O poznání méně úspěšný však již byl jeho nástupce, Mercedes-Benz SLR McLaren.

V rámci britsko-německé spolupráce měli vzniknout ještě tři další vozy, obě strany se však nepohodly a vše vyústilo jejich rozchodem. McLaren se následně již vrhnul na výrobu silničních aut sám, bez jakéhokoliv dalšího partnera, který by stál třeba za pohonnou jednotkou. Přičemž zpočátku se zdálo, že jde o dobrý nápad. Jakkoliv se totiž svět sice již začal stále více zabývat zelenými technologiemi, zájem o sportovní a supersportovní vozy byl na vrcholu. V roce 2018 tak Britové prodali rekordních 4 806 nových aut.

Problémem značky se však zjevně stala její značná unifikace. Až donedávna totiž všechny její vozy poháněl jen jinak naladěný přeplňovaný osmiválec, přičemž rozdíly nebyly velké ani po stránce designové. Zájem tak začal klesat již před koronavirem, teprve pandemie ovšem McLarenu zasadila pomalu smrtelný úder - loni prodal McLaren jen 2 831 vozů. Firma tak začala pouštět mnohá aktiva, aby vůbec přežila. Loni prodala své sídlo ve Wokingu, kde je aktuálně už jen v pronájmu, letos pak byl odprodán i menší podíl v závodním týmu a nedávno do firmy nalili další peníze staří i noví investoři.

Ovšem ani to nakonec nestačí. McLaren proto nyní souhlasil, že odprodá rovněž svou slavnou divizi pokročilých technologií, která od roku 1991 zásobovala nápady nejen firmy z automobilového světa, ale třeba i ty ze sektorů zdravotnictví a obrany. Novým majitelem technologické divize se stane společnost Greybull Capital z Londýna, která již v poslední době odkoupila rovněž British Steel, Carillion a Monarch Airlines. Tedy další firmy, které bojovaly o přežití. V případě britské automobilky pak v čele zmíněné divize ponechá původní managemenet, přičemž sídlit bude nadále v pronajatém Wokingu.

Pro McLaren se tak jedná již o druhou významnou finanční injekci v krátkém horizontu. Jak jsme již zmínili, minulý měsíc se dočkal 550 mil. GBP (16,5 mld. Kč) od mnoha investorů. Budoucnost firmy by tak nejspíše byla zajištěna, pokud by McLaren hodlal nadále zůstat v již známých vodách. Ovšem britská automobilka uvádí, že nové investice ji pomohou přijít se zcela novou strategií a především se zcela novým zaměřením.

„Jsme potěšení, že se nám podařilo zajistit finance, které podpoří náš strategický záměr prozkoumat lepší budoucnost a umožní nám navýšit naše kapacity v rámci elektrifikace, telemetrie, kontroly a analytických možností,“ uvedl k tématu šéf značky Anthony Murray. De facto tak jen potvrdil, že McLaren hodlá naskočit na vlnu elektrického pohonu, který šéf automobilové divize ještě v prosinci loňského zarytě odmítal.

Tím se navíc zabývá stále více firem, a to nikoli jen zavedených výrobců supersportů. McLaren tak bude muset v případě elektrifikace soupeřit s větší konkurencí, než jakou by měl v benzinovém světě. Jestli je tohle cesta k lepším zítřkům, je otázkou, zatím McLaren o šťastném období hovořit nemůže.


Britské automobilce dál teče do bot, po 30 letech musela prodat svou slavnou divizi - 1 - McLaren problemy pujcka 2020 01Britské automobilce dál teče do bot, po 30 letech musela prodat svou slavnou divizi - 2 - McLaren problemy pujcka 2020 02
McLaren nejprve odprodal své sídlo, za jehož užívání již musí platit. Nyní prodal také svou divizi pokročilých technologií, jejíž služby nadále taktéž nebude mít zadarmo, mimo jiné kvůli donedávna odmítané elektrifikaci svého automobilového portfolia. Foto: McLaren

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.