Bugatti Super Veyron 2013: impérium VW vrátí úder

Je to jisté, Němci se vrátí do boje o nejvýkonnější a nejrychlejší sériové auto planety. Upevní Veron svou pozici pomocí elektromotoru?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bugatti Super Veyron 2013: impérium VW vrátí úder

18.11.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Bugatti Super Veyron 2013: impérium VW vrátí úder

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to jisté, Němci se vrátí do boje o nejvýkonnější a nejrychlejší sériové auto planety. Upevní Veron svou pozici pomocí elektromotoru?

Už nemáme nejmenší pochyby. Volkswagenu se nelíbí, jaký způsobem malosérioví výrobci typu Koenigsegg nebo Hennessey ohrožují svými stroji majestát Veyronu. Odpověď (také na chystané Ferrari F70 a McLaren P1) bude poměrně rychlá a brutálně razantní. Už v příštím roce vyjede na silnice model se zvýšeným výkonem, sníženou hmotností a bezprecedentní dynamikou co se týče akcelerace a zejména maximální rychlosti.

Pochybnosti o tom, zda VW něco takového udělá, jsou vážně minulostí. Předchozím zvěstem nahrávalo už to, že Veyron je pro šéfa dozorčí rady VW srdcovou záležitostí, jeden používá sám a jeden jeho žena, teď vývoj rychlejšího Veyronu potvrdil pro britský Auto Express šéfinženýr Bugatti Jens Schulenburg: „Pracujeme na dalším supersportu. Velkou výzvou bude především snížení hmotnosti, proto se ohlížíme po nových technologiích, jako je výroba celokarbonových kol a zvažujeme také hybridní techniku.“

Ví se už, že pohonná jednotka s uspořádáním do W zůstane u přeplňování pomocí čtyř turbodmychadel, objem ale může být zvýšený z 8,0 až na 9,6 litru. Jaký bude samotný výkon motoru, to ještě není jisté, jakkoli se hovoří o celkovém výkonu za hranicí šestnácti set koní. Jenže té může Super Veyron dosahovat i krátkodobě pomocí baterek a elektromotoru.

Bez ohledu na to by ale vůz měl namísto 1 200 koní současného Veyronu Super Sport nabídnout až 1 600 koní při hmotnosti snížené z 1 838 na 1 588 kilogramů. Akcelerace na stovku by se tak měla odehrát za neskutečných 1,8 sekundy, nejvyšší rychlost má být přes 465 km/h. To už se pomalu blíží dosud nepřekonané metě 300 mil v hodině...

Jak jsme již zmínili, otázkou není, zda takový vůz bude, ale kdy se jej dočkáme. Nic dlouhého by to přitom být nemělo, podle dostupných informací by auto mělo být odhaleno již na frankfurtské IAA 2013. To ostatně i dává smysl - německá automobilka by měla příležitost k podobně sledované domácí premiéře znovu až za další dva roky.


Bugatti Super Veyron 2013: impérium VW vrátí úder - 1 - Bugatti Super Veyron 2013 ilustrace 01Bugatti Super Veyron 2013: impérium VW vrátí úder - 2 - Bugatti Super Veyron 2013 ilustrace 02
Výkonová hmotnost vypadá jako vtip - tunu hmotnosti bude pohánět vpřed 1 008 koní. Design by měl být pozměněný pouze mírně, aby si Super Veyron udržel svou unikátnost

Ilustrace: Miloš Dvořák přes Auto Express

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.