Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč

Obytný vůz je pro tento stroj možná až moc vznešené označení, technicky vzato jím ale je a je mimořádně levný. V době, kdy se nejbezpečnějším zdá být úprk daleko od civilizace, je zajímavou nabídkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč

21.9.2020 | Petr Prokopec

Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč

/

Foto: Henan Xinge

Obytný vůz je pro tento stroj možná až moc vznešené označení, technicky vzato jím ale je a je mimořádně levný. V době, kdy se nejbezpečnějším zdá být úprk daleko od civilizace, je zajímavou nabídkou.

Koronavirus dál trápí prakticky celý svět a omezení podobná těm českým platí ve většině civilizovaných zemí. Lidé by se tak měli držet co nejdále od sebe, což svádí k myšlenkám na úprk daleko od civilizace. K tomu může posloužit jakékoli auto, v době omezeně fungujících či zcela zavřených či hotelů je ale třeba mít i kde složit hlavu a připravit si něco k jídlu. Obytný vůz poslouží obojímu, běžně ale nejde o levný špás. Dnes vám ovšem ukážeme obytňák, který levný je.

Má jen tři kola a postaven byl především s pomocí motocyklové techniky. Od novinky společnosti Henan Xinge nelze už proto čekat žádný velký luxus, koupil ho ale lze i online, a to za cenu v přepočtu asi 110 tisíc Kč. To je o hodně méně peněz než i za Dacii Sandero, která je nejlevnějším autem v Evropě. Oproti ní pak sice dostanete o jedno přední kolo méně, zároveň však o byteček více a k tomu zajímavé pohonné ústrojí.

Henan Xinge RV je totiž primárně elektromobil, který dostal do vínku baterie o kapacitě 7,2 kWh. Dojet s tímto vozem dál než pár desítek kilometrů bude tedy složité, ale třeba přírodou středních Čech pražští jistě nepohrdnou. Smířit se je třeba také s omezenou rychlostí, neboť ta nejvyšší vrcholí hodnotou 65 km/h. Kromě toho je tříkolka osazena také jen 60voltovým elektrickým okruhem, což znamená, že i na tak malé akumulátory bude třeba několikahodinové dobíjení. Není to ale jediná možnost, jak doplnit energii.

Čínská novinka má totiž na palubě i benzin spalující generátor a na přání může dorazit se střechou osázenou solárními panely. Energii je tedy možné dočerpat i jinak než pouze ze zásuvky, jakkoliv ani v tomto ohledu nejspíše nelze čekat zázraky. To se nicméně povedlo v rámci ergonomie, neboť na ploše 3 500 mm x 1 400 mm lze najít obývák, ložnici, kuchyni, jídelnu a koupelnu. A samozřejmě také kabinu pro řidiče.

Smířit se kompromisy je nezbytné, dvojice pasažérů musí cestovat na gauči bez bezpečnostních pásů. Jeho rozložením pak vzniká postel, ovšem zcela zaniká veškerý prostor pro pohyb. Koupelničku, či spíše sprchový kout, od zbytku „garsoniéry“ odděluje pouze závěs, takový vařič pak nenajdete na kuchyňské desce, ale v jedné z bočních kapes. Při přípravě jídla se tak budete muset o trochu více namáhat.

Tyto „oběti“ však při dané ceně nebude těžké akceptovat, zvláště když součástí dodávky je i přenosná klimatizace. Také ta navíc může sloužit jako zbraň proti koronaviru, který nemá rád suchý vzduch. Henan Xinge pak navíc dodává, že původně bylo rekreační vozítko vyráběno s benzinovým motorem, ve výsledku tedy stačí trocha umu a motocyklový dvouválec, a rázem máte k dispozici vyšší tempo i dojezd.


Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 1 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 01Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 2 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 02Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 3 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 03Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 4 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 04Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 5 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 05Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 6 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 06Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 7 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 07Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 8 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 08Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 9 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 09Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 10 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 10Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 11 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 11Číňané prodávají nejlevnější obytné auto světa, stojí pouhých 110 tisíc Kč - 12 - Henan Xinge RV 2020 prvni sada 12
Henan Xinge RV je pozoruhodně levný obytný vůz z Číny. Disponuje řadou svérázností, při ceně 110 tisíc Kč ale nelze čekat zázraky. Foto: Henan Xinge

Zdroj: Henan Xinge@Alibaba

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše