Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji

Čínské automobilky se stále více blíží Evropě, to už je zcela jasné. Kus za našimi hranicemi nyní vyrábí soupeře u nás neprodávané Škody Kodiaq GT, který ve srovnatelné specifikaci prodávají o 400 tisíc Kč levněji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji

10.1.2020 | Petr Prokopec

Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji

/

Čínské automobilky se stále více blíží Evropě, to už je zcela jasné. Kus za našimi hranicemi nyní vyrábí soupeře u nás neprodávané Škody Kodiaq GT, který ve srovnatelné specifikaci prodávají o 400 tisíc Kč levněji.

Že je Rusko vstupní branou čínských automobilek do Evropy, je nejvíce patrné u značky Haval, která spadá pod Great Wall Motors. Ta již loni spustila výrobu SUV F7 v regionu Tula v průmyslovém parku Uzlovaja, přičemž bylo jasné, že jde pouze o první vlaštovku a zakrátko můžeme očekávat hejno. Očekávané se stalo skutečností, neboť z montážních linek teď sjíždí i spřízněné SUV-kupé F7x.

Tato novinka je přímým konkurentem „čínské” Škody Kodiaq GT neboli stylovější alternativy místního Kodiaqu. Na délku jí naměříme 4 620 milimetrů, na šířku 1 846 mm a na výšku 1 690 mm. Mimo to tu máme rozvor 2 725 mm, který za českým SUV zaostává jen o chloupek, šance na úspěch tedy Haval F7x nepochybně má. Zvláště když se cenově pohybuje v úplně jiných sférách.

Haval F7x má s již prodávaným modelem F7 společného mnohem více než jen platformu. Oba vozy jsou až po středový sloupek naprosto identické, poté v případě novinky přichází do hry více se svažující střecha. Přepracováno bylo také víko zavazadelníku, jakkoliv úzká světla jsou již shodná jako u konzervativněji střiženého sourozence. Totéž pak lze říci o zadním nárazníku, do kterého byla zasazena napodobenina difuzoru a dvojice koncovek výfuku.

Zákazníci budou moci volit mezi dvěma přeplňovanými pohonnými jednotkami, kdy jedna-pětka dává 150 koní a dvoulitr 190 koní. V prvním případě je možné počítat s pohonem pouze předních kol, ve druhém se ale přidává systém 4x4. Sedmistupňová dvouspojková převodovka je jedinou volbou pro obě pohonné jednotky, tedy alespoň prozatím. Pro Rusy je podstatné, že obě jsou koncipovány pro nízkooktanový benzin.

V závislosti na zvolené motorizaci a výbavě se hmotnost vozu pohybuje mezi 1 605 a 1 720 kilogramy. To jsou všechno parametry srovnatelné se západoevropskou konkurencí, jen cena se pohybuje skutečně někde jinde. Vůz je k mání za ceny od 1 549 000 rublů, tedy asi 575 tisíc Kč. To není zase tak daleko od základního Kodiaqu, ale tady se bavíme o autě s dvoulitrovým turbem a slušnou výbavou - něco takového u Škody startuje na 971 900 Kč.

První exempláře Havalu F7x už míří k zákazníkům, ještě letos pak ruské zastoupení počítá s lokálním zahájením velkého sedmimístného SUV H9. To se v Rusku již nyní prodává, ovšem jeho cena se blíží milionu korun. Po přesunu montáže z Číny by ale měla výrazně klesnout a zaujmout tak více zákazníků.


Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 1 - Haval F7x vyroba Rusko 01Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 2 - Haval F7x vyroba Rusko 02Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 3 - Haval F7x vyroba Rusko 03Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 4 - Haval F7x vyroba Rusko 04Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 5 - Haval F7x vyroba Rusko 05Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 6 - Haval F7x vyroba Rusko 06
Ruské zastoupení Havalu se pochlubilo v zemi vyráběným F7x, které vyrábí v Tule po boku modelu F7

Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 7 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 02Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 8 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 03Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 9 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 04Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq o statisíce levněji - 10 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 05
Zřejmě do detailu stejný vůz se už chvíli vyrábí v Číně

Zdroje: Haval, Autohome China

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše