Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny

Je to jedno z nejnovějších SUV z Číny, které se velikostí, technikou i výbavou mohou Kodiaqu směle rovnat. On se ale s čínským sokem nemůže svou cenou rovnat ani zdaleka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny

6.10.2020 | Petr Miler

Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny

/

Foto: Haval

Je to jedno z nejnovějších SUV z Číny, které se velikostí, technikou i výbavou mohou Kodiaqu směle rovnat. On se ale s čínským sokem nemůže svou cenou rovnat ani zdaleka.

Pomalu není dne, aby se některá z nám obvykle nepříliš známých čínských automobilek nevytasila s novinkou, která minimálně na papíře kombinuje zajímavou techniku, bohatou výbavu a vskutku nízké ceny. Nejčastěji se tak děje v hávu SUV a dnešek není výjimkou v žádném směru. Řeč bude o čínském Havalu, který letos v létě vytáhl třetí generaci svého modelu H6, s nímž od začátku nemá ambice bodovat jen v Číně. Chce dobýt také další země a nezastaví se v těch rozvojových, cílem je i vyspělý svět.

Právě světové ambice jsou na aktuálních snahách Havalu tou největší novinkou. Značka už nějaký ten pátek na rozličných trzích mimo Čínu působí, dosud ale nebyla příliš agresivní a vypadalo to spíše, jako by si prozkoumávala půdu. Od příštího roku chce udeřit naplno a nyní tu máme důkaz.

Lidem z fóra ruských příznivců Havalu se inovovaný H6 už podařilo nafotit na výrobní lince závodu firmy v Tule a jakkoli lze očekávat, že na začátek prodejů si ještě chvíli počkáme, prakticky okamžitá snaha o start výroby vozu i mimo Čínu potvrzuje ony světové ambice - dříve si jiné země musely na čínské novinky počkat i léta. Vše navíc nemá skončit v Rusku, Haval už od příštího roku oznámil s novým H6 útok na Austrálii, která už pracuje s velmi podobnými pravidly pro homologaci jako zbytek „západního světa”.

A s čím chce nový H6 zaujmout? Předně je to design, který se snaží tvářit svébytně i moderně. Bylo by asi přehnané tvrdit, že je nějaký nápaditý krasavec, ze kterého se vám od pohledu podlomí kolena, za přijatelně moderní ale design nové iterace modelu H6 označit lze.

I technicky lze hovořit o konkurenceschopném voze. Hlavní světla už jsou čistě LED, máme tu 19" kola, podvozek s dvojitými lichoběžníky vzadu a spoustu zajímavé palubní elektroniky od dvou digitálních displejů s 9 a 12 palci v průměru, 5G-konektivitu s možností online aktualizací, autonomní řízení úrovně SAE2 a s ním spojené i nespojené asistenční systémy zahrnující mimo jiné i 360° parkovací kameru nebo automatické parkování. Pod kapotou jsou pak motory 1,5 a 2,0 turbo s výkony 163 a 190 koní plnící zatím normu Euro 5, které na přední kola posílá 7stupňový automat s dvojicí spojek.

Luxusu je na palubě rovněž dost, a tak nechybí ani věci jako panoramatické střešní okno, vyhřívaný volant, vyhřívaná kožená sedadla s elektrickým ovládáním (v osmi směrech), vícezónová klimatizace nebo zadní sedadla nastavitelná ve dvou směrech. To všechno v autě o rozměrech (délka x šířka x výška) 4 610 x 1 860 x 1 720 mm, což značí docela velké SUV jen o chlup menší než Škoda Kodiaq.

Známe i lépe vybavená a větší čínská auta, ale v poměru výkonu a ceny je Haval H6 opravdu daleko. Na domácím trhu začíná jen na 115 900 CNY, což je asi 392 tisíc Kč. Škoda Kodiaq u nás stojí v jakékoli jiné než té úplně „nejoholenější” verzi alespoň dvakrát tolik. Dá se počítat s tím, že verze vyráběné v zahraničí a pro zahraničí budou dražší, ale dvakrát? To jistě ne.


Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 1 - Haval H6 2020 novy 01Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 2 - Haval H6 2020 novy 02Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 3 - Haval H6 2020 novy 03Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 4 - Haval H6 2020 novy 04Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 5 - Haval H6 2020 novy 05Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 6 - Haval H6 2020 novy 06Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 7 - Haval H6 2020 novy 07Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 8 - Haval H6 2020 novy 08Číňané začínají v Evropě vyrábět vyspělého soka Škody Kodiaq za polovinu její ceny - 9 - Haval H6 2020 novy 09
Nový Haval H6 pro rok 2021 slibuje nejmodernější techniku a luxusní vybavení prémiových aut za cenu výrazně nižší než u těch mainstreamových. Už teď se chystá jeho výroba v Rusku a příští rok chce i „na západ”. Foto: Haval

Zdroje: Haval, Haval-clubs.ru

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše