Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl

(+videa) Legendární Vette není velkým inovátorem, novou funkcí ale zaskočila. Nový systém PDR od Cosworth nahraje vaší jízdu se vším všudy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl

6.1.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+videa) Legendární Vette není velkým inovátorem, novou funkcí ale zaskočila. Nový systém PDR od Cosworth nahraje vaší jízdu se vším všudy.

Mnoho nadšených řidičů při potřebě záznamu, včetně naší redakce, používá ve vozech kamery pro záznam videa se zvukem a údaji z GPS pro přesné měření rychlostí. Jenomže Chevrolet připravil pro novou Corvette Stingray C7 něco, co by v budoucnu mohlo všechna taková externí zařízení nahradit. Systém Performance Data Recorder jde totiž v mnohém ještě o krok dál a dělá z nové Vette neobvyklého inovátora.

O novince již byla řeč na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas, ovšem my jsme se o ní ještě nezmiňovali, a tak bedlivě čtěte, co že se to podařilo vytvořit. Chevrolet povolal na pomoc ostřílené harcovníky ze společnosti Cosworth a připravil systém, který je schopen videokamerou integrovanou za čelním oknem zaznamenávat obraz z jízdy ve vysokém rozlišení (720 řádků, a tedy 1280 na 720 pixelů). Kromě videokamery je v kabině šikovně ukryt i mikrofon pro záznam zvuku motoru a GPS přijímač, který zachycuje pozici vozu pětkrát rychleji než navigační systém. U vozu, který má tolik výkonu, se to může hodit.

Celá tahle finesa umožňuje řidiči Stingray zachytit skotačivou jízdu po okruhu se vším všudy a díky rozsáhlým telemetrickým informacím vkládaných do videa také později analyzovat řidičský styl. Rychlost je tím nejmenším, zaznamenává se třeba i míra sešlápnutí plynového a brzdového pedálu, přetížení, údaje o zrychlení, úhlu natočení volantu, pozici vozu na trati, otáčky motoru a aktuální rychlostní stupeň či čas na kolo. Později v počítači lze sledovat jízdu doslova zatáčku po zatáčce a číselně zjišťovat, kolik jste kde ztratili, případně kolik jste získali. Lze si také pustit třeba dvě kola naráz a opět analyzovat.

Systém má několik režimů (Track, Sport, Touring a Performance mode), které se od sebe odlišují množství zobrazovaných informací. Záznam jízdy po okruhu nebo normální silnici začíná tím, že si záznamem dat vytvoříte digitalizovanou trať se startem a cílem a poté už můžete čerpat výhody systému naplno.

Veškerá data se nahrávají na SD kartu (8 GB či 32 GB) umístěnou v přihrádce před spolujezdcem. Záznam se všemi telemetrickými údaji však můžete shlédnout přímo ve voze na centrálním osmipalcovém displeji, přes který ho také nastavujete. Vyjímatelné úložné médium však poslouží k tomu, že můžete celou jízdu vzít s sebou domů do počítače. Systém od Cosworthu na PC umožní odhlalit další analytické nástroje a také sdílení videí s ostatními nadšenci. Na dálku tak můžete třeba porovnávat zajeté časy a odhalovat své řidičské nedostatky.

Systém Chevrolet Performance Data Recorder bude dostupný pro Corvette C7 modelového roku 2015 ke konci tohoto roku, přičemž cena tohoto příplatku ještě není zveřejněna. Nám se takový nápad prostě líbí a byli bychom rádi, kdybychom někdy dostali příležitost ho otestovat. Pro zajímavost přidáváme hned trojici videí, která celý systém popisují podrobněji a ukazují ho v praxi.

Jak systém PDR pracuje

Kolo na Milford Proving Grounds

Kolo na Sebring Raceway


Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 1 - Chevrolet Performance Data Recorder 01Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 2 - Chevrolet Performance Data Recorder 02Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 3 - Chevrolet Performance Data Recorder 03Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 4 - Chevrolet Performance Data Recorder 04Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 5 - Chevrolet Performance Data Recorder 05Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 6 - Chevrolet Performance Data Recorder 06Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 7 - Chevrolet Performance Data Recorder 07Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 8 - Chevrolet Performance Data Recorder 08Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 9 - Chevrolet Performance Data Recorder 09Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 10 - Chevrolet Performance Data Recorder 10Corvette Stingray dostala Performance Data Recorder, analyzuje váš řidičský styl - 11 - Chevrolet Performance Data Recorder 11
Nahrát si každou sekundu takhle podrobně by se hodilo třeba na Nordschleife. Pak bychom mohli zahájit nelítostný hon za ztracenými vtěřinami. Chevroletu palec nahoru

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.