Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný

Oficiálně za ním zavřela voda a už déle než rok není v prodeji, teď se do něj ale triumfálně vrací oklikou. Jeden z nejlepších dieselů historie se dá znovu koupit v Alpinách.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný

11.6.2021 | Petr Prokopec

Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný

/

Foto: Alpina

Oficiálně za ním zavřela voda a už déle než rok není v prodeji, teď se do něj ale triumfálně vrací oklikou. Jeden z nejlepších dieselů historie se dá znovu koupit v Alpinách.

Už na konci předloňského roku BMW oznámilo, že třílitrový diesel doplněný čtyřmi turbodmychadly v nabídce značky končí a nebude nahrazen. Dle šéfa vývoje značky Klause Fröhlicha za tím stály další a další výrobní komplikace spojené s uzpůsobením tohoto motoru stále přísnějším pravidlům EU. Kromě toho ovšem automobilka chystá řádnou redukci svého spalovacího portfolia, jenž bude z 20 až 30 procent nahrazeno elektrickými jednotkami a z 25 procent plug-in hybridními motory. Řada fanoušků se tak s unikátním motorem rozloučila, ostatně z oficiální nabídky BMW ve všech iteracích již dávno zmizel. Teď jej ale znovu půjde koupit jako nový.

Za tímto krokem stojí Alpina, která modernizovala své modely XD3 a XD4. Ty jsou jakýmsi dieselovým ekvivalentem továrních verzí X3 M a X4 M, přičemž pod kapotou užívají právě jednotku B57D30S0. Zatímco ovšem BMW u vozů jako M550d nabízelo výkon 400 koní a točivý moment 760 Nm, v případě vozů z Buchloe je třeba čekat trochu jinou charakteristiku. Pohonná jednotka totiž produkuje 394 koní a 800 Nm. Naladěna je tedy ještě více na rychlé a komfortní cestování.

Neznamená to nicméně, že byste v rámci jízdní dynamiky jakkoliv trpěli. Točivý moment ve srovnání s minulostí narostl o 30 Nm, načež oba vozy zvládnou zrychlení z klidu na stovku již za 4,6 sekundy. To je na takřka 2,2tunová monstra nadmíru působivý čas, stejně jako maximálka, která v případě XD3 činí 267 km/h, zatímco u uhlazenějšího XD4 narostla na 268 km/h. Zmínit pak můžeme i udávanou spotřebu 7,2 l/100 km, na níž však při plném zapojení potenciálu motoru můžete rovnou zapomenout.

Alpina nicméně nemodernizovala pouze pohonnou jednotku, zároveň oběma vozům pozměnila zejména čelní partie. Dorazily tedy zvětšené ledvinky, přepracovaná diodová světla a nové nárazníky. Zákazníci pak mohou volit mezi 20- a 22palcovými litými koly, za nimiž se skrývají vrtané 15,6palcové přední a 15,7palcové zadní posílené brzdy. Překalibrováno nicméně bylo i řízení, stejně jako tu máme i odlišné pružiny a kratší a tužší tlumiče. Upraven pak dokonce byl i systém Launch Control.

O interiérech se nezávislá automobilka nikdy příliš nerozepisuje, v tomto ohledu totiž spíše plní individuální přání klientů. Ti si přitom mohou navolit jak specifické čalounění, tak i ozdobné švy nebo unikátní dekory. Společnost jim pak vždy bude dělat osmistupňová automatická převodovka, která je jedinou volbou ke čtyřikrát přeplňovaným dieselům, stejně jako pohon všech kol. I ten byl nicméně s ohledem na novou charakteristiku motoru překalibrován.

Zákazníci přitom první exempláře přeberou až v listopadu, objednávkové knihy se však již otevřely. XD3 vychází na německém trhu na 85 900 Eur (cca 2 173 000 Kč), zatímco za XD4 dáte tamtéž minimálně 89 100 Eur (2 254 000 Kč). Pokud jsou to ovšem na vás až příliš vysoké sumy, můžete zvolit méně výkonné provedení modelu XD3 užívající upravené mild-hybridní twin-turbo, tedy patrně upravený motor 40d. Výkon přitom v jeho případě činí 350 koní, což stačí na 4,9sekundový sprint.


Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný - 1 - BMW Alpina XD3 a XD4 2021 prvni foto 01Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný - 2 - BMW Alpina XD3 a XD4 2021 prvni foto 02Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný - 3 - BMW Alpina XD3 a XD4 2021 prvni foto 03Čtyřikrát přeplňovaný superdiesel nakonec nezemřel, sítem EU ho procpal někdo jiný - 4 - BMW Alpina XD3 a XD4 2021 prvni foto 04
Alpina modernizovala modely XD3 a XD4, jenž užívají čtyřikrát přeplňovaný diesel. Nově přitom tato jednotka produkuje 394 koní a 800 Nm točivého momentu. Foto: Alpina

Zdroj: Alpina

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše